• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dariusz Kordek  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Krzysztof Zaleski (ur. 3 września 1948 w Świętochłowicach, zm. 20 października 2008 w Warszawie) – polski reżyser teatralny, aktor filmowy, scenarzysta.W labiryncie – pierwsza polska opera mydlana w reżyserii Pawła Karpińskiego emitowana w Programie 2 TVP (ówczesnym TP2) od 30 grudnia 1988 do 26 czerwca 1991. Łącznie powstało 120 odcinków w dwóch seriach.

  Dariusz Sławomir Kordek (ur. 26 stycznia 1965 w Warszawie) – polski aktor teatralny, musicalowy, i filmowy, prezenter telewizyjny, konferansjer, piosenkarz. Powszechną popularność zdobył w latach 90. jako Marek Siedlecki w kultowej telenoweli W labiryncie.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się i dorastał w Warszawie. Uczęszczał do klasy matematyczno-fizycznej w warszawskim VI Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Reytana. Działał w amatorskim teatrze przy Parafii św. Stefana Króla przy ul. ​Czerniakowskiej, gdzie zbierał pierwsze doświadczenia sceniczne, a także był ministrantem i lektorem. Studiował na Wydziale Aktorskim w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył w 1988.

  Lektor – chrześcijanin powołany do funkcji czytania Słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym. W Kościele Katolickim odczytuje lekcje z Pisma Świętego (nie zaś Ewangelię); może w braku diakona czy też kantora zapowiadać wezwania modlitwy powszechnej, a także wykonać psalm responsoryjny. W czasie procesji na wejście, gdy nie ma diakona, może także wnieść Księgę Ewangelii (Ewangeliarz).Aż po sufit! – polski serial telewizyjny w reżyserii Bartosza Konopki i Julii Kolberger, emitowany przez TVN od 1 września do 24 listopada 2015. Jest adaptacją australijskiego serialu Chata pełna Rafterów, realizowanego w latach 2008-2013.

  Kariera sceniczna[ | edytuj kod]

  Dariusz Kordek w Studio Buffo

  Jeszcze podczas studiów otrzymał nagrodę na VI Ogólnopolskim Przeglądzie Przedstawień Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi za podwójną rolę Kacpra i Leondera w spektaklu składanym kabaretowo-rewiowym Czyste szaleństwo w reżyserii Jana Englerta. W 1987 zadebiutował na scenie warszawskiego ​Teatru Polskiego w roli Cyngi w sztuce Witkacego Bezimienne dzieło w reż. Jana Englerta. W 1989 zdobył jedną z trzech głównych nagród – Nagrodę Pagartu i stypendium pieniężne Ministerstwa Kultury i Sztuki za wykonanie piosenki „Och, ty w życiu” na X Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Po tym sukcesie, w latach 1988–1992 występował w Teatrze Rampa na Targówku, gdzie wziął udział w przedstawieniach: Cabaretro (1988), Sweet Fifties (1989), Muzykoterapia (1989) i Czerwony stoliczek (1990). Następnie związał się z teatrem muzycznym Studio Buffo pod kierownictwem Janusza Stokłosy i Janusza Józefowicza. Był tam obsadzony w musicalach: Do grającej szafy grosik wrzuć (1993), Nie opuszczaj mnie ... (1994) Jacquesa Brela i Grosik 2 – Piosenki z lat 60. (1995). W latach 1991–1997 grał Jana w Metro. W 2009 miała miejsce premiera musicalu Romeo i Julia, gdzie występił jako Pan Capuleti.

  Interia.pl – portal internetowy, założony w 1999, przy czym oficjalna premiera podstawowej usługi - portalu internetowego - odbyła się 11 lutego 2000 r. Od 18 października 1999 do 11 lutego następnego roku serwis umożliwiał jedynie korzystanie z bezpłatnych kont poczty elektronicznej ("poczta.fm"). Portal jest prowadzony przez Grupę INTERIA.PL Sp. z o.o. Sp. k., która od stycznia 2008 niemal w całości (96.6.% akcji i 99% głosów na walnym zgromadzeniu) należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Grupa Bauer Media Polska.Olaf Lubaszenko, właśc. Olaf Sergiusz Linde-Lubaszenko (ur. 6 grudnia 1968 we Wrocławiu) – polski aktor filmowy i teatralny, reżyser i producent, także wokalista i konferansjer. Związany z Teatrem Buffo. Dyrektor artystyczny Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach.

  W 1995 w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu​ grał gościnnie rolę Jimmy’ego Portera w sztuce Johna Osborne’a​ Miłość i gniew w reż. Jana Buchwald​a. Był Gustawem w komedii Aleksandra Fredry Śluby panieńskie (1995) w reż. Zbigniewa Lesienia we Wrocławskim Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego, gdzie w 1996 wystąpił w recitalu Playback Romana Kołakowski​ego​. Był faraonem w biblijnym musicalu Tima Rice i Andrew Lloyda Webbera Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze (1996) w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. W warszawskim Teatrze „Scena Prezentacje” wystąpił w roli Leopolda w przedstawieniu Françoise Sagan Czasami skrzypce... (1997) w reż. Romualda Szejda u boku Ewy Wiśniewskiej i Leonarda Pietraszaka. W Teatrze Rozrywki w Chorzowie wystąpił gościnnie jako Riff-Raff w musicalu Richarda O’Brien​a The Rocky Horror Show (1999) w reż. Marcela Kochańczyka. Był królewiczem w produkcji Jacka Bromskiego i Krzysztofa Kolbergera Królewna Śnieżka i krasnoludki (1999) w ​Operze na Zamku w Szczecinie. W Teatrze Polskim w Bielsku-Białej​ wystąpił w potrójnej roli taksówkarza Freda, studenta Antona i polityka Charlesa w spektaklu Davida Hare’a Tonacja blue albo Blue Room (2000) w reż. Krzysztofa Zaleski​ego.

  1920 Bitwa warszawska – polski film wojenny w reżyserii Jerzego Hoffmana, którego akcja rozgrywa się na tle wojny polsko-bolszewickiej. Pierwszy polski pełnometrażowy film 3DArtur Barciś (ur. 12 sierpnia 1956 w Kokawie) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy, także reżyser.

  W Teatrze Syrena wystąpił w widowiskach: Taka noc nie powtórzy się więcej (2001) autorstwa grupy dziennikarzy ukrywających się pod pseudonimem Kasper Stefanowicz w reż. Artura Barcisia jako Gucio i Jesienne manewry (2013) Petera Coke’a w reż. Krzysztofa Szuster​a jako Żółty Jim. W Teatrze Muzycznym „Roma” grał w musicalach: Grease (2002) w reż. Wojciecha Kępczyński​ego jako Johnny Casino, Pięciu braci Moe (2002) w reż. Olafa Lubaszenki jako Nomax, Cohen (2002) Leonarda Cohena w reż. Krzysztofa Zaleski​ego, Deszczowa piosenka (2012) w reż. Wojciecha Kępczyński​ego jako Don Lockwood i Mamma Mia! (2015) w reż. Wojciecha Kępczyński​ego jako Sam Carmichael. W warszawskim Teatrze Na Woli grał Tomka w przedstawieniu Sztuka kochania, czyli serdeczne porachunki (2004) Jadwigi Has​​ w reż. Jana Szurmieja. W ​Teatrze Komedia wystąpił z recitalem Songi (2006) Bertolta Brechta w reż. Tomasza Dutkiewicz​a.

  Blanka Winiarska (ur. 1 marca 1984 w Poznaniu) – polska tancerka. Reprezentuje najwyższą klasę taneczną "S" (najwyższa klasa międzynarodowa).Romeo i Julia to musical teatru Studio Buffo w reżyserii Janusza Józefowicza, oparty na podstawie dramatu Romeo i Julia Williama Shakespeare’a. Muzykę skomponował Janusz Stokłosa, a teksty napisał Jan Wermer.

  W Teatrze Rampa​ został obsadzony w roli Ivana Alernatywy w spektaklu Kobiety na skraju załamania nerwowego (2018) Jeffreya Lane w reż. Dominiki Łakomskiej. Grywał też w przedstawieniach impresaryjnych w reż. Dariusza Taraszkiewicza: Showbizz (2014) Petera Quiltera w roli pianisty i artysty kabaretowego Jacka Nightingale w Erato Art / Centrum Kultury i Sztuki w Lesznie, Bodo (2018) w roli przedwojennego amanta ​Eugeniusza Bodo, Cudowna terapia (2019) Daniela Glattauera jako Walenty Dorek w PROM Kultury Saska Kępa i Gąska (2019) Nikołaja Kolady jako Wasilij w PROM Kultury Saska Kępa. Wystąpił też w komediach pomyłek: Zdradziłeś mnie... kotku! (2019) Tomasza Jemioły w reż. Macieja Damięcki​ego i Kobieta idealna (2019) Adrianny Biedrzyńskiej i Agnieszki Szygendy w reż. Stefana Friedmanna.

  Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami (dawniej w TVN: Taniec z gwiazdami, ang. Strictly Come Dancing) – program rozrywkowy nadawany przez TVN od 2005 do 2011 roku, a od 2014 roku w Telewizji Polsat. Program produkowany jest na podstawie formatu Dancing with the Stars na licencji BBC Worldwide.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Kariera ekranowa[ | edytuj kod]

  Rola Marka Siedleckiego, pracującego w laboratorium przystojniaka i podrywacza w telenoweli W labiryncie (1990–1991) zapewniła Kordkowi ogromną popularność i stała się początkiem przygody z telewizją. W sensacyjnym dramacie psychologicznym Władysława Pasikowskiego Kroll (1991) zagrał przyjaciela tytułowego bohatera granego przez Olafa Lubaszenkę.

  Bertolt Brecht, właśc. Eugen Berthold Friedrich Brecht (ur. 10 lutego 1898 w Augsburgu, zm. 14 sierpnia 1956 w Berlinie Wschodnim) – niemiecki pisarz, dramaturg, teoretyk teatru, inscenizator, poeta.Grease – musical z 1972 roku autorstwa Jima Jacobsa oraz Warrena Caseya. Na podstawie tego musicalu powstał w 1978 roku głośny film w reżyserii Randala Kleisera o tym samym tytule.

  Ponadto, można go było zobaczyć w wielu programach rozrywkowych. W latach 1996–1999 prowadził na antenie telewizji Polsat interaktywny teleturniej Trzy Kwadraty. W 2006 wystąpił w trzeciej edycji programu Jak oni śpiewają, w którym zajął 7. miejsce. W 2011 był uczestnikiem trzynastej edycji Tańca z gwiazdami. Jego partnerką taneczną była Blanka Winiarska, z którą zajął 9. miejsce.

  Sztos – polska komedia sensacyjna w reżyserii Olafa Lubaszenki, wyprodukowana w 1997. Część scen kręcona była w plenerach Pułtuska.Mistrz i Małgorzata – wyreżyserowany przez Macieja Wojtyszkę i liczący cztery odcinki serial produkcji polskiej, będący ekranizacją powieści rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa pod tym samym tytułem. Powstał w 1988, natomiast jego premiera miała miejsce w 1990. Produkcja ta łączy w sobie elementy filmu dramatycznego, fantastyki, dramatu politycznego, filmu psychologicznego oraz romansu. Podobnie jak w literackim pierwowzorze obecny jest w niej także wątek religijny. Ze względu na niski budżet, którym dysponowali twórcy, bardziej niż na efekty specjalne postawili oni na grę aktorską.

  Wiosną 2016 wziął udział w piątej edycji programu Twoja twarz brzmi znajomo, emitowanego w telewizji Polsat. Kordek wygrał drugi odcinek, wcielając się w Ninę Simone. Po dziewięciu odcinkach znalazł się w finale, gdzie zaśpiewał piosenkę pt. El tango de Roxanne z repertuaru Jacka Komana. Aktor ostatecznie zajął 2. miejsce, przegrywając z Aleksandrą Szwed.

  Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (TWB) – teatr w Kaliszu, wojewódzka instytucja kultury, założony w 1801 przez Wojciecha Bogusławskiego, honorowa scena narodowa, trzeci najstarszy teatr dramatyczny w Polsce; od 1936 nosi imię założyciela, od 1961 organizuje Kaliskie Spotkania Teatralne; budynek teatru wzniesiony w latach 1920–1923 według projektu Czesława Przybylskiego został wpisany do rejestru zabytków w 1979.Pogranicze w ogniu – polski 24-odcinkowy serial telewizyjny, emitowany na antenie TVP od 31 sierpnia 1992 do 8 lutego 1993.

  Od 2018 jest jednym z jurorów talent-show telewizji Polsat Śpiewajmy razem. All Together Now.

  Kariera muzyczna[ | edytuj kod]

  W 1996 wydał album zatytułowany tylko cień..., którego producentami byli Romuald Lipko i Paweł Skura. W 2004 w duecie z aktorką Olgą Bończyk nagrał płytę Sztuka kochania, czyli serdeczne porachunki.

  Samo życie – polski serial telewizyjny, emitowany na antenie telewizji Polsat od 12 lutego 2002 do 25 listopada 2010. Akcja serialu koncentrowała się wokół pracowników fikcyjnego warszawskiego dziennika „Samo Życie”. 12 grudnia 2007 wyemitowano 1000. odcinek, jako drugi (po Klanie) polski serial. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie – jedno z najstarszych liceów w Warszawie o tradycjach sięgających 1905.
  Jadwiga Has (ur. 1 sierpnia 1945 w Białymstoku) - polska poetka i dramatopisarka, także autorka tekstów piosenek, scenarzystka oraz aktorka. Absolwentka Royal Society of Arts w Wielkiej Brytanii.
  Psychiatria – jedna z podstawowych specjalizacji medycznych zajmująca się badaniem, zapobieganiem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Bada ich uwarunkowania biologiczne, psychologiczne, rodzinno-genetyczne, społeczne, konstytucjonalne – sposoby powstawania i skutecznego zapobiegania.
  Teatr Muzyczny „Roma” – teatr muzyczny w Warszawie, mieszczący się w centrum miasta, przy ul. Nowogrodzkiej 49. W latach 90. XX wieku teatr przeszedł pod opiekę władz Warszawy, zmieniając nazwę (dawniej Operetka Warszawska).
  Zbigniew Lesień (ur. 8 lutego 1947 w Oleśnicy) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny; ojciec aktora Michała Lesienia.
  Przystań – polski serial obyczajowy, kręcony w Giżycku na Mazurach, którego premiera odbyła się 16 września 2009 roku w TVP 1.
  Teatr Syrena – teatr w Warszawie mieszczący się przy ulicy Litewskiej 3. Jego dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Wojciech Malajkat.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.061 sek.