Dariusz Jemielniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Dariusz Jemielniak (ur. 17 marca 1975) – polski profesor, badacz społeczny analizujący dezinformację w sieci i ruchy antynaukowe (w tym antyszczepionkowe), specjalizujący się w organizacjach otwartej współpracy i w badaniu społeczności internetowych, kierownik Katedry Management in Networked and Digital Societies (MINDS) w Akademii Leona Koźmińskiego, członek korespondent Polskiej Akademii Nauk, od 2015 członek Rady Powierniczej Wikimedia Foundation.

Cornell University (pol. Uniwersytet Cornella) – Jeden z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Uczelnia została założona w 1865 roku przez Ezrę Cornella (biznesmena i pioniera telegrafii) oraz Andrew Dicksona White’a (naukowca).Medal Komisji Edukacji Narodowej (w skrócie: Medal KEN) – polskie odznaczenie resortowe nadawane za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie (1994) i studia magisterskie na kierunku „Zarządzanie gospodarcze” w Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego (2000). W 2004 uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w Akademii Leona Koźmińskiego. Promotorem jego pracy, zatytułowanej Informatycy w organizacjach. Studium kultury zawodowej programistów, był Andrzej Koźmiński. W 2009, na podstawie rozprawy Praca oparta na wiedzy, uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2014 tytuł profesora nauk ekonomicznych.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Action research to zbiór metod badawczych, których wspólną właściwością jest uznanie najwyższej kompetencji członków danej społeczności do rozumienia jej prawideł. Przedstawiciele nurtu AR przede wszystkim starają się zrozumieć osoby w danej organizacji lub środowisku, a nie narzucić im swoje poglądy. W przypadku działalności społecznej sprowadza się to do pomagania społecznościom w radzeniu sobie z problemami tak definiowanymi, jak sama społeczność je postrzega (zamiast klasycznego decydowania, co jest problemem i wymyślania rozwiązań za nich). W przypadku działalności naukowej polega na rezygnacji z teoretycznych modeli badawczych i na uznaniu wyższej kompetencji badanej zbiorowości do definiowania, co jest dla niej ważne. Z uwagi na zbieżności metodyczne AR często kojarzony jest z metodami jakościowymi, choć nie jest z nimi doktrynalnie związany.
Dariusz Jemielniak na Wikimanii w Gdańsku w 2010

Profesor wizytujący m.in. na Cornell University (2004–2005), Harvard University (2007, 2015–2016, 2019–2020), University of California Berkeley (2008), Harvard Law School (2011–2012), Massachusetts Institute of Technology (2015–2016, 2019–2020), Universidad Complutense de Madrid (2019). Stypendysta m.in. Collegium Invisibile (1998), Fundacji Nauki Polskiej (2000, przedłużone na rok 2001), Fundacji Fulbrighta (2004), Fundacji Kościuszkowskiej (2007), laureat stypendium dla wybitnych młodych naukowców Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2009), stypendium fundacji Tygodnika „Polityka” (2009), nagrody zespołowej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia dydaktyczne (2009), nagrody indywidualnej Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę habilitacyjną (2010), medalu KEN (2010), a także stypendium Mobilność Plus Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2011). W 2018 odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi Od 2011 członek Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik. W 2012 został członkiem Akademii Młodych Uczonych PAN na kadencję 2012–2017. W 2014 został powołany do Komitetu Polityki Naukowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W 2015 uzyskał status fellow w Berkman Center for Internet and Society na Harvard University, a w 2016 został tam faculty associate. W 2015 amerykańskie Media Ecology Association przyznało mu nagrodę Dorothy Lee za pracę naukową z zakresu ekologii kultury. W 2016 otrzymał nagrodę naukową Prezesa PAN. W 2020 otrzymał nagrodę naukową Prezesa Rady Ministrów.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.VI Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Reytana w Warszawie – jedno z najstarszych liceów w Warszawie o tradycjach sięgających 1905.

W latach 1998–2004 przewodniczący stowarzyszenia Collegium Invisibile trzech kolejnych kadencji. Członek Komitetu Socjologii PAN 2012–2018 i Komitetu Nauk o Organizacji i Zarządzaniu PAN 2012–2018. Finalista plebiscytu Polacy z werwą w 2015. W latach 2010–2015 redaktor naczelny zagranicznego czasopisma z zakresu zarządzania i teorii organizacji „Tamara Journal of Critical Organization Inquiry”.

Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego (WZ UW) - jedna z najstarszych szkół uczących zarządzania i marketingu w Polsce.Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – urząd utworzony w Polsce 5 maja 2006 r. do obsługi Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działami administracji rządowej „nauka” i „szkolnictwo wyższe” oraz jest dysponentem budżetu na badania naukowe finansowane przez państwo. Przy ministrze działała Rada Nauki, powołana w miejsce zlikwidowanego w 2005 Komitetu Badań Naukowych. Siedziba ministerstwa mieści się w Warszawie, przy ulicy Wspólnej 1/3.

Autor największego polskiego darmowego słownika internetowego ling.pl oraz darmowego serwisu do nauki języka angielskiego angielski.edu.pl. Członek grupy doradczej programu English Teaching Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Nidzickiej Fundacji Rozwoju „Nida”. Od 2009 polski przedstawiciel „The Annals of Improbable Research”, czasopisma przyznającego Nagrody Ig Nobla.

Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley (University of California, Berkeley), skrótowo nazywany UC Berkeley lub po prostu Berkeley czy Cal – najstarszy i najważniejszy spośród dziesięciu kampusów Uniwersytetu Kalifornijskiego. Położony w Berkeley w Kalifornii nad Zatoką San Francisco.Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.

Jest aktywistą ruchu Wikimedia (od 2007 jest członkiem Stowarzyszenia Wikimedia Polska); brał udział m.in. w międzynarodowym dyskursie na temat dopuszczalności płatnych edycji na Wikipedii, a także sposobów na redukcję biurokracji na Wikipedii, zarządzania konfliktami oraz zwiększania udziału kobiet w edytowaniu. Jest też orędownikiem większego zaangażowania naukowców i uczelni w wykorzystanie Wikipedii na studiach (pisania artykułów przez studentów jako dobrej formy sprawdzania wiedzy, jak i tworzenia czegoś społecznie użytecznego). Twierdzi, że moralnym obowiązkiem wszystkich korzystających z Wikipedii, o ile nie przekazują dotacji na jej rozwój, jest poprawianie zauważonych błędów. Jest też autorem pierwszej na świecie etnografii społeczności Wikipedii, która ukazała się w 2014 nakładem Stanford University Press. W 2012 został jednym z siedmiu członków międzynarodowego Komitetu Finansowego (Funds Dissemination Committee) przy Wikimedia Foundation i jego przewodniczącym przez pierwsze trzy kadencje. W 2015 wybrany do Rady Powierniczej Wikimedia Foundation, jako pierwsza osoba wybrana przez społeczność spoza USA i Europy Zachodniej W 2017 wybrany kolejny raz na kolejną kadencję 2017–2020.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

5 grudnia 2019 roku, w wieku 44 lat, został wybrany członkiem korespondentem PAN. Jest jednym z najmłodszych członków PAN i najmłodszym w historii przedstawicielem nauk społecznych i humanistycznych. Średnia wieku wśród wybranych w tym roku 51 członków i członkiń korespondentów to 59 lat.

Instruktor i posiadacz czarnego pasa (stopnia Ekspert) w krav maga.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Justyna Suchecka (ur. 17 października 1987) – polska dziennikarka specjalizująca się w tematyce edukacyjnej, instruktorka tańca.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Fundacja Kościuszkowska – amerykańsko-polska instytucja kulturalno-oświatowa, założona w 1925 w Nowym Jorku; udziela stypendiów młodzieży i naukowcom z Polski i USA, kieruje wymianą naukową, prowadzi działalność informacyjną i popularyzatorską w zakresie dziejów kultury i nauki polskiej (wystawy, odczyty, konkursy); zainicjowała edycję słownika The Kościuszko Foundation Dictionary English-Polish, Polish-English.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Organizacja (od gr. organon, łac. organum – wyspecjalizowana część pełniąca jakąś funkcję w całości) – wieloznaczne i interdyscyplinarne pojęcie z zakresu nauk o zarządzaniu, socjologii, psychologii.
Akademia Leona Koźmińskiego (ALK) – polska niepubliczna uczelnia akademicka, specjalizująca się w zakresie nauk ekonomicznych, humanistycznych i prawnych. Akademia Leona Koźmińskiego posiada trzy najbardziej prestiżowe akredytacje: AACSB, AMBA i EQUIS.
Wikimedia Foundation Inc. – organizacja stworzona w celu opieki nad projektami opartymi na idei wiki. Jest spółką typu non profit założoną zgodnie z prawem stanu Floryda, a jej istnienie zostało oficjalnie ogłoszone przez Jimbo Walesa 20 czerwca 2003 roku. Nazwa Wikimedia została zaproponowana przez Sheldona Ramptona na angielskiej liście dyskusyjnej Wikipedii w marcu 2003 roku. Nieco później Daniel Mayer zarejestrował domeny http://wikimedia.org/ i http://wikimediafoundation.org/ na potrzeby Wikimedii.

Reklama