• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Daria Piżankowa

  Przeczytaj także...
  Sztafeta 4 × 100 metrów – konkurencja lekkoatletyczna, jeden z dwóch rodzajów biegów sztafetowych rozgrywanych na międzynarodowych seniorskich zawodach lekkoatletycznych (drugi to sztafeta 4 × 400 metrów).Jałta ukr. Ялта, ros. Ялта, tat. Yalta, orm. Յալտա – miasto na Ukrainie w południowej części Półwyspu Krymskiego, na brzegu Morza Czarnego. Liczy 77,1 tys. mieszkańców (2004). Z Jałty do Symferopola prowadzi najdłuższa w Europie linia trolejbusowa długości około 86 km.
  Język ukraiński (ukr. українська мова, ukrajinśka mowa) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich. Posługuje się nim ponad 47 mln ludzi, głównie na Ukrainie, gdzie ma status języka urzędowego. Używany jest również przez Ukraińców w Rosji, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Mołdawii, Polsce i na Białorusi. Współczesny alfabet ukraiński stanowi odmianę cyrylicy, a obecna ortografia ustalona została zasadniczo na początku XX wieku.

  Daria Piżankowa, ukr. Дар'я Піжaнкoвa (ur. 9 stycznia 1990) – ukraińska lekkoatletka specjalizująca się w biegach sprinterskich.

  W 2011 podczas mistrzostw Europy młodzieżowców zdobyła srebrny medal w biegu na 100 metrów oraz wygrała bieg na 200 metrów i sztafetę 4 x 100 metrów jednak wszystkie te medale zostały jej zabrane wskutek wykrycia u biegaczki środków dopingowych.

  Rekordy życiowe: bieg na 60 metrów (hala) – 7,40 (29 stycznia 2011, Biełgorod); bieg na 100 metrów – 11,35 (30 maja 2011, Jałta); bieg na 200 metrów – 22,91 (31 maja 2011, Jałta).

  Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA) - najstarsze polskie stowarzyszenie sportowe, założone 11 października 1919 w Krakowie. Od 1922 siedziba PZLA mieści się w Warszawie. Związek zajmuje się m. in. popularyzacją i rozwojem lekkoatletyki w Polsce, prowadzi szkolenie zawodników i sędziów. Od 1919 jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF).8. Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce – zawody lekkoatletyczne dla sportowców do lat 23, które odbyły się w czeskiej Ostrawie pomiędzy 14 i 17 lipca 2011 roku. Miasto prawo do organizacji imprezy otrzymało podczas spotkania European Athletics w Birmingham w marcu 2007. Ostrawa wyrażała wówczas chęć organizacji czempionatu już w roku 2009 jednak na drodze losowania przegrała walkę o siódmą edycję mistrzostw z Kownem.

  Przypisy

  1. Maciek Jałoszyński: Anna Kiełbasińska mistrzynią Europy (pol.). Polski Związek Lekkiej Atletyki. [dostęp 11 sierpnia 2011].

  Bibliografia[]

 • Profil zawodniczki w bazie tilastopaja.org (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.
  Biełgorod (ros. Белгород/Biełgorod, ukr. Бєлгород/Bełhorod) – miasto obwodowe w europejskiej części Rosji, położone nad rzeką Doniec, 40 km na północ od granicy z Ukrainą i 695 km na południe od Moskwy.
  Bieg na 100 metrów – najkrótszy dystans w biegach lekkoatletycznych na otwartym stadionie (w hali biega się 60 metrów), klasyczny bieg sprinterski. Rekordzistów świata na tym dystansie określa się często mianem "najszybszego mężczyzny/najszybszej kobiety świata". Rywalizacja na tym dystansie przyciąga zawsze wiele uwagi.
  Sprint – bieg na krótkich dystansach: 60 metrów (hala), 100 metrów, 200 metrów, 400 metrów, sztafety 4 × 100 metrów i 4 × 400 metrów. Zawodnicy startują na sygnał (strzał) startera z bloków startowych. Każdy zawodnik biegnie po swoim torze. Przed zawodami odbywa się losowanie torów albo też numer toru przydzielonego zawodnikowi wynika z miejsca, które zajął on w biegu eliminacyjnym. O kolejności na mecie decyduje pierś zawodnika.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.