• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Daria Gaiazova

  Przeczytaj także...
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.Madeleine Williams (ur. 28 marca 1983 r.) – kanadyjska biegaczka narciarska, która starty w Pucharze Świata rozpoczęła w 2005 r. Występowała także w zawodach FIS Race, Pucharze Alpejskim, Pucharze Północnoamerykańskim oraz Pucharze Kontynentalnym. Była ona uczestniczką Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver, w 2010 r.
  Brittany Webster (ur. 25 czerwca 1987 r.) – kanadyjska biegaczka narciarska, która starty w Pucharze Świata rozpoczęła w 2009 r. Wcześniej występowała w zawodach FIS Race oraz Pucharze Ameryki Północnej. Do jej największych sukcesów należy osiem zwycięstw w konkursach drugiego z tych cykli. W 2014 r. wystąpiła także na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi, gdzie uczestniczyła m. in.: w biegu indywidualnym stylem klasycznym, zajmując 42. pozycję.

  Daria Gaiazova (ros. Дарья Гаязова, trb. Darja Gajazowa, ur. 24 grudnia 1983 w Puszczynie) – kanadyjska biegaczka narciarska pochodzenia rosyjskiego. Jej najlepszym indywidualnym wynikiem na mistrzostwach świata jest 20. miejsce w sprincie stylem dowolnym na mistrzostwach świata w Oslo. Jej najlepszym indywidualnym wynikiem olimpijskim jest 22. miejsce w sprincie stylem klasycznym na igrzyskach olimpijskich w Vancouver. Najlepsze wyniki w Pucharze Świata osiągnęła w sezonie 2012/2013, kiedy to zajęła 42. miejsce w klasyfikacji generalnej.

  FIS Marathon Cup - rozgrywany corocznie cykl zawodów w długodystansowych biegach narciarskich. Organizowany jest przez Worldloppet (Światową Federację Biegów Długodystansowych) oraz FIS (Międzynarodową Federację Narciarską). Biegi wchodzące w skład programu FIS Marathon Cup muszą mieć długość przynajmniej 42 km, część rozgrywana jest techniką klasyczną, a część dowolną.XXI Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbyły się w kanadyjskim mieście Vancouver w dniach 12-28 lutego 2010 roku. Zawody, oprócz Vancouver, przeprowadzono również w Whistler oraz w Richmond.

  Mistrzostwa świata juniorów w narciarstwie klasycznym – główna impreza dla młodych narciarzy z całego świata w dyscyplinach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej.Zimowe igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.

  Osiągnięcia[]

  ]

  ]

  ]

  ]

  ]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[]

 • sezon 2008/2009: 78.
 • sezon 2009/2010: 71.
 • sezon 2010/2011: 53.
 • sezon 2011/2012: 46.
 • sezon 2012/2013: 42.
 • sezon 2013/2014: 68.
 • Miejsca na podium[]

  Gaiazova jak dotąd nie stawała na podium indywidualnych zawodów PŚ.

  Miejsca w poszczególnych zawodach ]

  stan po zakończeniu sezonu 2013/2014

  Biegi narciarskie (także: biegi płaskie, dla odróżnienia od całkowicie innej dyscypliny zimowej – biegów zjazdowych) – sport zimowy popularny w krajach z rozległymi zaśnieżonymi terenami, głównie w północnej Europie oraz Kanadzie. Popularność tego sportu szybko rośnie także w Stanach Zjednoczonych, Rosji i krajach Europy Środkowej.Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.

  ]

  Miejsca w klasyfikacji generalnej[]

 • sezon 2004/2005:11.
 • Miejsca na podium[]

  Przypisy

  1. Skład drużyny: Daria Gaiazova, Sara Renner
  2. Skład drużyny: Madeleine Williams, Chandra Crawford, Perianne Jones, Daria Gaiazova
  3. Skład drużyny: Perianne Jones, Daria Gaiazova, Emily Nishikawa, Brittany Webster
  4. Skład drużyny: Perianne Jones, Daria Gaiazova
  5. Skład drużyny: Chandra Crawford, Tasha Betcherman, Sarah Daitch, Daria Gaiazova
  6. Skład drużyny: Perianne Jones, Daria Gaiazova
  7. Skład drużyny: Daria Gaiazova, Perianne Jones, Chandra Crawford, Brooke Gosling
  8. Skład drużyny: Perianne Jones, Daria Gaiazova
  9. Skład drużyny: Daria Gaiazova, Madeleine Williams, Perianne Jones, Chandra Crawford

  Linki zewnętrzne[]

 • Profil na stronie FIS (niem. • ang. • fr.)
 • Profil na Sports-Reference.com (ang.)
 • Emily Nishikawa (ur. 26 lipca 1989 r.) – kanadyjska biegaczka narciarska, która starty w Pucharze Świata rozpoczęła w 2008 r. Wcześniej występowała w zawodach FIS Race, Pucharze Ameryki Północnej oraz Pucharze Alpejskim. Do jej największych sukcesów należy szesnaście zwycięstw w konkursach drugiego z tych cykli. W 2014 r. wystąpiła także na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi, gdzie uczestniczyła m. in.: w biegu łączonym, zajmując 42. pozycję.Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym 2011 odbyły się w dniach od 23 lutego do 6 marca 2011 w Oslo, Norwegia. Były to piąte mistrzostwa, które odbyły się w Norwegii. Dotychczas walczono o medale mistrzostw świata trzykrotnie w Oslo (1930, 1966 i 1982) oraz jeden raz w Trondheim (1997). Stolica Norwegii została wybrana w głosowaniu, w którym wygrała z Val di Fiemme (Włochy) i Zakopanem (Polska) stosunkiem głosów 12-4-0, na kongresie FIS-u, który odbył się 25 maja 2006 w Vilamoura, Portugalia.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym to oprócz igrzysk olimpijskich główna impreza dla zawodników z całego świata w konkurencjach klasycznych: biegach narciarskich, skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1925 r. w Johannisbadzie (obecnie Janské Lázně) w ówczesnej Czechosłowacji. Najwięcej razy mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym organizowała Finlandia, która gościła najlepszych narciarzy klasycznych aż siedmiokrotnie (wliczając w to Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym w 1984 r.). Spośród wszystkich miast organizujących te zawody najczęściej, siedmiokrotnie, rola ta przypadała fińskiemu Lahti, które gospodarzem było w latach 1926, 1938, 1958, 1978, 1989, 2001 oraz w 2017. W Polsce mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym odbyły się jak dotąd trzykrotnie: w 1929, 1939 i 1962 r. Za każdym razem organizatorem było Zakopane.
  Chandra Crawford (ur. 19 listopada 1983 r. w Canmore) – reprezentantka Kanady w biegach narciarskich, specjalistka sprintu, mistrzyni olimpijska, zawodniczka klubu Canmore Nordic.
  Transkrypcja – w językoznawstwie system zapisu głosek danego języka za pomocą symboli graficznych (inaczej pisownia fonetyczna) lub system fonetycznej konwersji innego pisma. W szczególności może służyć do zapisu wyrazów jednego języka w formie pozwalającej łatwo odtworzyć brzmienie osobie go nie znającej – głoski jednego języka oddaje się wtedy znakami pisma innego języka, przy czym danej głosce nie zawsze musi odpowiadać tylko jeden znak, a niektóre znaki mogą być używane na oznaczanie kilku różnych głosek w języku wyjściowym. Transkrypcja taka zorientowana jest na odbiorcę posługującego się jednym, określonym językiem.
  Puchar Świata w biegach narciarskich – rozgrywany corocznie cykl zawodów w biegach narciarskich. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Po zsumowaniu punktów poszczególnych zawodników z każdego konkursu, tworzona jest klasyfikacja. Zawodnik będący na jej czele, otrzymuje Puchar Świata – Kryształową Kulę. Sumuje się także punkty w kilku kategoriach. Zwycięzca takiej klasyfikacji otrzymuje Małą Kryształową Kulę.
  Puszczino − miasto w Rosji, w obwodzie moskiewskim, 120 km na południe od Moskwy. W 2009 liczyło 20 197 mieszkańców.
  Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.
  Sara Renner (ur. 10 kwietnia 1976 r. w Golden) – kanadyjska biegaczka narciarska, medalistka olimpijska i medalistka mistrzostw świata.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.066 sek.