• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Darfur

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Fur (For, Furawi) - grupa etniczna w Afryce, jej przedstawiciele zamieszkują tereny regionu Darfur w zachodnim Sudanie, mniejsze skupiska żyją także na przyległych terenach wschodniego Czadu. W 1995 roku liczebność Fur wynosiła ok. 500 tys. osób.
  Chrześcijaństwo, chrystianizm (gr. Χριστιανισμóς, łac. Christianitas) – monoteistyczna religia objawienia, bazująca na nauczaniu Jezusa Chrystusa zawartym w kanonicznych ewangeliach. Jej wyznawcy uznają w nim obiecanego Mesjasza i Zbawiciela, który ustanowił Królestwo Boże poprzez swoje Zmartwychwstanie. Kanon wiary chrześcijańskiej został spisany w Nowym Testamencie i przekazywany jest przez Kościoły.
  Darfur

  Darfur, arab. دار فور, "kraj Furów" – region leżący w zachodniej części Sudanu, mający około 6 milionów mieszkańców.

  Warunki naturalne[]

  Obszar regionu zajmuje w przeważającej części Wyżyna Darfur. Wznosi się ona średnio na około 1000 do 1500 m n.p.m. Występują tu liczne szczyty wulkaniczne (np. Dżabal Marra 3088 m n.p.m.). Teren porośnięty jest sawanną.

  Historia[]

  Darfur zamieszkiwany jest przez liczne grupy etniczne (oprócz Arabów mieszkają tu także rozmaite plemiona czarnej ludności Afryki) oraz wiele grup wyznaniowych, m.in. chrześcijan, muzułmanów i animistów. Między innymi z tego powodu od ponad 100 lat prowadzone są tam wojny religijne oraz o dostęp do źródeł wody pitnej. Do 1916 Wyżyna Darfur była samodzielnym sułtanatem Dar Fur (Darfur). Aktualnie obszar jest w sporze z centralnymi władzami państwowymi w Chartumie. Od dawna w Darfurze trwa konflikt pomiędzy miejscowymi czarnoskórymi mieszkańcami a muzułmanami mieszkającymi na Północy Sudanu.

  Darfur Środkowy (arab. ولاية شرق دارفور, ang. Central Darfur State) - jest jednym ze stanów Sudanu, i jednym z pięciu składającym się na region Darfur. Powstał w styczniu 2012 roku jako wynik trwającego procesu pokojowego dla regionu Darfur. Stolicą stanu jest Zalinje. Stan powstał z terenów, która były poprzednio częścią stanów Darfur Zachodni i Darfur Południowy.Animizm (łac. anima – dusza) – zespół wierzeń występujący w religiach archaicznych bądź tradycyjnych zakładający istnienie świata materialnego i duchowego, współistnienie duszy z ciałem, przypisujący duszę lub rzadziej ducha zmarłych ludzi, wszystkim roślinom, zwierzętom, minerałom i żywiołom.

  Podział administracyjny[]

  Darfur był nazwą prowincji w czasach protektoratu brytyjskiego. Obecnie podzielony jest na pięć stanów:

 • Darfur Północny
 • Darfur Południowy
 • Darfur Środkowy
 • Darfur Wschodni
 • Darfur Zachodni
 • Zobacz też[]

 • konflikt w Darfurze
 • Sudan Południowy • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Darfur Wschodni (arab. ولاية وسط دارفور, ang. East Darfur State) – jeden ze stanów Sudanu, jest jednym z pięciu składających się na region Darfur. Powstał w styczniu 2012 roku jako rezultat trwającego procesu pokojowego dla regionu Darfur. Stolicą stanu jest Ad-Duajn. Stan powstał z terenów, które były poprzednio częścią stanu Darfur Południowy.
  Deriba Caldera - najwyższe wzniesienie gór Dżabal Marra o wysokości 3042 metrów n.p.m., w Darfurze, w zachodnim Sudanie. Krater został nowym najwyższym punktem Sudanu, po ogłoszeniu niepodległości przez Sudan Południowy. Zewnętrzny krater ma od 5 do 8 kilometrów średnicy. Wewnętrzny krater jest wypełniony przez Jezioro wulkaniczne.
  Sudan – państwo, położone w północno-wschodniej części Afryki nad Morzem Czerwonym. Do 9 lipca 2011 roku, był największym państwem w Afryce. Po secesji południowej części, spadł na trzecie miejsce ustępując miejsca Algierii i DRK.
  Protektorat (z łac. protectio – osłona) – jedna z form zależności politycznej, w której państwo posiadające własny ustrój uzależnione jest w swej polityce od państwa silniejszego (protektora). Protektorat zachowuje jako kraj niektóre swoje instytucje, rząd i administrację, ale znajduje się pod kontrolą obcego państwa, które prowadzi jego sprawy zewnętrzne np. politykę zagraniczną i gospodarczą.
  Sudan Południowy (ang. South Sudan; Republika Sudanu Południowego, ang. Republic of South Sudan) – afrykańskie państwo ze stolicą w Dżubie powstałe 9 lipca 2011 roku w wyniku porozumienia rządu sudańskiego z Ludową Armią Wyzwolenia Sudanu, które zakończyło II wojnę domową w Sudanie – najdłuższą wojnę domową w Afryce.
  Arabowie (arab.: عرب ’Arab, w pierwotnym znaczeniu: „koczownicy”) – grupa ludów pochodzenia semickiego zamieszkująca od czasów starożytnych Półwysep Arabski. Większość Arabów to ludzie biali, choć w Afryce spotkać też można Arabów o negroidalnym wyglądzie.
  Czarna odmiana człowieka – jedna z grup wydzielanych w podziałach antropologicznych gatunku ludzkiego. Po raz pierwszy podziału na odmiany, w którym kryterium był kolor skóry, dokonał Georges Cuvier w roku 1812. Podział na trzy odmiany, nazywane także rasami głównymi nie pozwala na przydzielenie kategorii wielu formom ludzkim takim jak Buszmeni, Polinezyjczycy, Aborygeni Australii, Ajnosi, Drawidzi.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.