• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Darda - Chorwacja

  Przeczytaj także...
  Osijek (węg. Eszék, niem. Esseg, Essegg) – miasto we wschodniej Chorwacji, w historycznej krainie Slawonii, nad rzeką Drawą. Zamieszkuje je 130 tys. mieszkańców i jest czwartą co do wielkości aglomeracją kraju. Jest stolicą administracyjną żupanii osijecko-barańskiej.Esterházy (węg. Eszterházy, lub słow. Esterházi) – nazwisko rodowe starej, znaczącej węgierskiej rodziny magnackiej.
  Węgrzy (t. Madziarzy, węg. l.poj. magyar, l.mn. magyarok) – naród europejski z grupy ludów ugrofińskich, zamieszkujący głównie własne państwo narodowe - Węgry w Europie Środkowej, posługujący się językiem węgierskim.

  Darda (serb. Дарда, niem. Lanzenau, węg. Dárda) – wieś w Chorwacji, w żupanii osijecko-barańskiej, siedziba gminy Darda. W 2011 roku liczyła 5323 mieszkańców.

  Położenie[ | edytuj kod]

  Leży 13 km na północ od Osijeku, w tzw. Trójkącie barańskim.

  Historia[ | edytuj kod]

  Darda i jej okolice były zamieszkałe już w starożytności. Po raz pierwszy jest wspomniana w dokumencie z 1280 r. jako pochodząca z czasów Arpadów miejscowość pod nazwą Turda.

  Serbowie (Срби) – naród południowosłowiański mieszkający głównie w Serbii, Chorwacji, Bośni, Słowenii, Macedonii, Czarnogórze i Stanach Zjednoczonych. Jest ich ogółem około 13 mln. Mówią w swoim języku narodowym serbskim. W większości są prawosławnymi.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.

  Jej nazwa jest wymieniana w 1282 r. jako Tharda, Thorda, w 1290 i 1299 jako Thorda, w 1332-35 jako Turida, Torda, później jako (Kis-) i (Nagy-)Dárda i Dárda.

  Pierwszymi znanymi posiadaczami byli członkowie rodziny Kemény. Podczas podziału majątku między jej członkami – Dénesem i Lőrincem, trafia w ręce Lőrinca, syna palatyna.

  W 1332 r. była już parafią i ksiądz, według papieskiego rejestru, płacił 50 bani dziesięciny papieskiej.

  Język serbski (cрпски, srpski) – jedna z uregulowanych wersji dialektu sztokawskiego, używana głównie przez Serbów i Czarnogórców w Serbii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie oraz w innych krajach.Komitat Baranya (serb.-chorw. Baranja, niem. Branau, łac Baraniyensis, Baraniensis, Baranyensis) - dawny komitat w południowej części Królestwa Węgier. Przeważająca część jego terytorium wchodzi w skład węgierskiego komitatu Baranya, podczas gdy jego południowo-wschodnia część znajduje się w Chorwacji, jako fragment żupanii osijecko-barańskiej.

  Na tym płaskim, podmokłym obszarze najpierw Rzymianie, a potem Turcy zbudowali długą na 8 km przeprawę. W 1664 r. zniszczył ją Nikola Zrinski, aby utrudnić Turkom przemieszczanie. Jej resztki widoczne są do dzisiaj. Dla ochrony przeprawy zwanej mostem Sulejmana Turcy wybudowali tutaj twierdzę.

  Nikola Zrinski, chorw. Nikola VII Zrinski, węgr. Zrínyi Miklós (ur. 5 stycznia 1620, zm. 18 listopada 1664) – szlachcic chorwacki i węgierski, ban chorwacki, bohater walk z Turkami, polityk i poeta.Slawonia (chor. Slavonija) - historyczna kraina we wschodniej Chorwacji, położona w międzyrzeczu Sawy i Drawy. Często zaliczany jest do niej także region Sremu.

  Wzorem dla herbu miasta stał się herb gałęzi rodziny Esterházy z Galanty. Rodzina ta była jedną z najważniejszych rodzin w okolicy i dysponowała znacznymi posiadłościami ziemskimi. Kázmér Esterházy wybudował zamek, będący obecnie zabytkiem.

  Spośród dwóch barokowych świątyń, katolicki kościół pod wezwaniem Jana Chrzciciela wybudowano w XVIII w. (w 1991 r. poważnie zniszczony), a w 1777 r. prawosławną cerkiew pod wezwaniem świętego Michała. W 1919 r. wśród 3368 mieszkańców było 1334 Węgrów, 1062 Niemców i 822 Serbów. Do traktatu trianońskiego Darda należała do ówczesnego komitatu Baranya.

  Chorwacja, Republika Chorwacji – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu ma dostęp do Morza Adriatyckiego. Od 1 lipca 2013 należy do Unii Europejskiej jako 28. członek wspólnoty.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).

  | edytuj kod]

  Podczas wojny domowej w Jugosławii miejscowość trafiła w ręce Serbów, a w czasie przeprowadzonej w 1991 r. w zachodniej Slawonii operacji ORKAN-91, została zajęta przez Chorwatów. W czasie działań wojennych wiele budynków zostało uszkodzonych, a duża część mieszkańców uciekła jeszcze przed rozpoczęciem walk i, co znamienne, wielu Serbów i Węgrów już nie powróciło.

  Traktat w Trianon – podpisany 4 czerwca 1920 w pałacu Grand Trianon w Wersalu traktat pokojowy między Węgrami a państwami Ententy: USA (które go nigdy nie ratyfikowały), Wielką Brytanią, Francją, Włochami, Rumunią, Królestwem SHS (późniejsza Jugosławia), Czechosłowacją i Polską.Jan Chrzciciel, Jan Baptysta , cs. Prorok, Priedtiecza i Krestitiel Gospodień Ioann, łac. Ioannes Baptista, hebr. יוחנן המטביל Jehohanan ben Zekarijahu (ur. pomiędzy 6 p.n.e.-2 p.n.e. w Ain Karem, zm. ok. 32 n.e. w Macheront) – pustelnik, prorok żydowski, święty katolicki i prawosławny. Święty ten wymieniany jest w Modlitwie Eucharystycznej (Communicantes) Kanonu rzymskiego.

  Czasy współczesne[ | edytuj kod]

  W mieście mieszka 5394 mieszkańców, którzy utrzymują się głównie z rolnictwa, produkcji żywności, leśnictwa, uprawy trzciny i pracy w przemyśle metalowym, ale charakterystyczna jest też turystyka myśliwska. W szkole podstawowej nie ma klasy o węgierskim języku nauczania, ale dzieci mają zapewnioną możliwość pielęgnowania swojego języka ojczystego. W wyniku wojny nastąpiły zmiany etniczne i z miejscowości z niewielką większością Chorwatów Darda stała się miejscowością o ich wyraźnej przewadze, kosztem ludności serbskiej i węgierskiej.

  Wojna w Chorwacji – tocząca się w latach 1991–1995 wojna domowa pomiędzy armią chorwacką i Armią Republiki Serbskiej Krajiny, która była wspierana przez Jugosłowiańską Armię Ludową (JNA). Do walk pomiędzy armią jugosłowiańską a jednostkami chorwackimi doszło również na południu kraju – od października 1991 do maja 1992 trwała blokada i ostrzał Dubrownika przez JNA.Rolnictwo – jeden z działów gospodarki, którego głównym zadaniem jest dostarczenie płodów rolnych. Rolnictwo uzyskuje produkty roślinne i zwierzęce dzięki uprawie roli i roślin oraz chowu i hodowli zwierząt.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske (chorw.). Državni zavod za statistiku Republike Hrvatske. [dostęp 2020-03-14].
  2. Hadművelet Nyugat-Szlavóniában:ORKAN- 91 offenzíva.
  3. Magyar-magyar platform.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Most Sulejmana (chorw. most Sulejmana I), (węg. eszéki híd) był prawie ośmiokilometrowym mostem nad rzeką Drawą koło Osijeku w Chorwacji, który stał wybudowany przez Turków w XVI w.
  Galanta (węg. Galánta, do 1863 Galantha, niem. Gallandau) – miasto powiatowe w południowo-zachodniej Słowacji, w kraju trnawskim, między Małym Dunajem a Wagiem. Stolica powiatu Galanta.
  Język węgierski (węg. magyar nyelv) – należy do podgrupy języków ugryjskich, zaliczanej do podrodziny ugrofińskiej (z rodziny uralskiej). Językiem tym posługuje się co najmniej 14 mln osób – przede wszystkim na Węgrzech, ale także w południowej Słowacji, środkowej Rumunii (Siedmiogród), północnej Serbii (Wojwodina), zachodniej Ukrainie (Zakarpacie), wschodniej Słowenii (Prekmurje) i wschodniej Austrii (Burgenland). Język węgierski ma status języka urzędowego na Węgrzech, w Słowenii (lokalnie) i w Wojwodinie. Jest to język aglutynacyjny. Współczesny węgierski język literacki powstał w XVI w. Do jego zapisu stosuje się pismo oparte na alfabecie łacińskim.
  Żupania osijecko-barańska (chorw. Osječko-baranjska županija) – komitat w Chorwacji położony w północno-wschodniej Sławonii i Baranii. Jego stolicą jest Osijek, a inne miasta to Đakovo, Našice, Valpovo, Belišće, i Beli Manastir.
  Rozpad (Rozbicie) Jugosławii – proces zapoczątkowany w 1980 śmiercią byłego przywódcy Jugosławii Josipa Broz Tito, w wyniku którego stopniowo od 1991 doszło do rozpadu Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.