• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Darß

  Przeczytaj także...
  Żubr (Bison bonasus) – gatunek łożyskowca z rodziny krętorogich, rzędu parzystokopytnych. W 2012 roku światowe zasoby gatunku wynosiły około 4663 osobników, z czego 1552 z nich przebywa w hodowlach zamkniętych, a 3111 żyje w wolnych i w półwolnych stadach. Według danych z 2012 roku w Polsce żyło 1299 żubrów, z czego większość z nich w stadach wolnościowych (pięć populacji). Prawie połowa polskiej wolnej populacji skupiona jest w Puszczy Białowieskiej, ponadto dzikie żubry w Polsce spotkać można w Bieszczadach, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej oraz w rejonie Mirosławca i Drawska Pomorskiego w województwie zachodniopomorskim.Latarnia morska – znak nawigacyjny w postaci charakterystycznej wieży umieszczonej na brzegu lub wodzie (latarniowiec).
  Hermann Wilhelm Göring (ur. 12 stycznia 1893 w Rosenheim, zm. 15 października 1946 w Norymberdze) – niemiecki działacz nazistowski, jeden z twórców i głównych postaci hitlerowskiej III Rzeszy, as myśliwski z czasów I wojny światowej, w czasie II wojny światowej dowódca niemieckiego lotnictwa wojskowego (Luftwaffe), zbrodniarz wojenny. Od 10 kwietnia 1933 do 24 kwietnia 1945 premier Prus, największego niemieckiego kraju związkowego.
  Wydmy na Darß

  Darß (Darss) – środkowa część półwyspu Fischland-Darß-Zingst leżącego na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Półwysep znajduje się w powiecie Vorpommern-Rügen w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Nazwa Darß była wcześniej używana także jako nazwa całego półwyspu.

  Park Narodowy Mierzei Pomorza Przedniego (niem:Nationalpark Vorpommersche Boddenlandschaft) to największy park narodowy Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Jest usytuowany na wybrzeżu Bałtyku. Obejmuje kilka półyspów, wysp i obszarów przybrzeżnych będących w powiecie Vorpommern-Rügen.Meklemburgia-Pomorze Przednie (niem. Mecklenburg-Vorpommern) – kraj związkowy we wschodnich Niemczech. Najwyższym prawem krajowym jest Konstytucja Kraju Związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie z 23 maja 1993 r.
  Latarnia Darßer Ort
  Zachodnie wybrzeże Darß
  Fischland, Darß, ZIngst

  Na północnym krańcu Darss znajduje się latarnia morska Darßer Ort, która jest jednocześnie oddziałem muzeum morskiego w Stralsund. Tam też najlepiej można zauważyć procesy tworzące rzeźbę wybrzeża. W ciągu setek lat budulec był przemieszczany z południa tworząc rozciągnięte plaże piaskowe na północnym wybrzeżu Darß i półwyspu Zingst zmieniając jednocześnie florę i faunę parku narodowego.

  Powiat Vorpommern-Rügen (niem. Landkreis Vorpommern-Rügen, pol. powiat Pomorze Przednie-Rugia) - niemiecki powiat leżący w północno-wschodniej części landu Meklemburgia-Pomorze Przednie. Został utworzony na mocy reformy administracyjnej Meklemburgii-Pomorza Przedniego 4 września 2011 r. z dotychczasowych powiatów Nordvorpommern, Rügen i miasta na prawach powiatu Stralsund.Półwysep – część lądowej powierzchni Ziemi wysunięta w stronę zbiornika wodnego (np. morza lub jeziora), otoczona z trzech stron wodą. Miejsce, w którym półwysep łączy się z główną częścią lądu nazywane jest jego nasadą, a miejsce najdalej wysunięte w wodę to przylądek. Wąski, ale niezbyt duży półwysep nazywany jest cyplem.

  Dawniej Darß słynął ze swojej dzikiej puszczy – do 1945 roku żyły tu ostatnie niemieckie żubry, przesiedlone tu w latach trzydziestych XX wieku. Hermann Göring, a później Erich Honecker urządzali tu polowania. Obecnie duże części tego terytorium są pod ochroną i stanowią część Parku Narodowego "Vorpommersche Boddenlandschaft".

  Morze Bałtyckie, Bałtyk (łac. balteus — pas. Nazwa Bałtyku pojawia się po raz pierwszy u Adama z Bremy) – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß); na zachód od tej linii znajduje się akwen Bałtyku Zachodniego o powierzchni ok. 8000 km² nazywany przez Niemców także Ostsee; akwen ten obejmuje m.in. część wód Cieśnin Duńskich (oprócz Małego i Wielkiego Bełtu) a także mniejsze: Alsenbelt, Fehmarnbelt, Langelandsbælt.Półwysep Fischland-Darß-Zingst – półwysep na Morzu Bałtyckim na wybrzeżu Meklemburgii-Pomorza Przedniego rozciągający się na długości około 45 km pomiędzy miastami Rostock i Stralsund. Półwysep znajduje się w powiecie Vorpommern-Rügen.

  Turystyka jest znaczącym czynnikiem ekonomicznym dla tego regionu, a po zjednoczeniu Niemiec odgrywa coraz to większą rolę. Darß odwiedza latem i zimą wielu turystów,jest to ostatnio bardzo modne miejsce.

  Toponimia[]

  Nazwa Darß pochodzi od połabskiego słowa drači, oznaczającego cierniste krzewy.

  Język połabski (po połabsku: wenska rec) - grupa dialektów używanych przez ludność zachodniosłowiańską (plemiona Słowian połabskich), zamieszkującą tereny pomiędzy dolną Odrą a dolną Łabą.Erich Honecker (ur. 25 sierpnia 1912 w Neunkirchen, zm. 29 maja 1994 w Santiago) – niemiecki polityk komunistyczny i I sekretarz Niemieckiej Socjalistycznej Partii Jedności (SED). W latach 1971-89 przywódca NRD.

  Zobacz też[]

 • Urząd Darß/Fischland
 • Przypisy

  1. Günter Wermusch, Das Vineta Rätsel, Boddin 2011, s. 119.

  Linki zewnętrzne[]

 • Półwysep Fischland-Darß-Zingst
 • Tourismusverband Fischland-Darß-Zingst e.V.
 • Park Narodowy "Vorpommersche Boddenlandschaft"
 • Zdjęcie satelitarne półwyspu z Google Maps • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.