• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Danuta Kozák

  Przeczytaj także...
  Gabriella Szabó (ur. 14 sierpnia 1986 w Budapeszcie) – węgierska kajakarka, wicemistrzyni olimpijska, czterokrotna mistrzyni świata, jednokrotna mistrzyni Europy.Order Zasługi Republiki Węgierskiej (węg. Magyar Köztársasági Érdemrend) – najwyższe odznaczenie węgierskie. Order został wznowiony w 1991.
  Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).

  Danuta Kozák (ur. 11 stycznia 1987 w Budapeszcie) – węgierska kajakarka, pięciokrotna mistrzyni olimpijska, jedenastokrotna mistrzyni świata, czternaście razy stawała także na najwyższym podium Mistrzostw Europy. Jej matka jest Polką.

  Wicemistrzyni igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 roku w konkurencji K-4 (razem z Katalin Kovács, Gabriellą Szabó i Natasą Janics) na dystansie 500 m. Dwukrotna mistrzyni olimpijska z Londynu na dystansie 500 m w konkurencji K-1 oraz K-4. Jest czternastokrotną medalistką mistrzostw świata w konkurencji kajaków, w tym jedenastokrotną mistrzynią.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Kajakarstwo na XXX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie było rozgrywane jest w dniach 29 lipca–2 sierpnia (kajakarstwo górskie) i 6–11 sierpnia (kajakarstwo klasyczne). Zawody były rozgrywane na torze Dorney Lake (kajakarstwo klasyczne) i Lee Valley White Water Centre (kajakarstwo górskie). Po raz pierwszy na igrzyskach olimpijskich były rozegrane wyścigi na dystansie 200 metrów.

  Osiągnięcia[]

  Odznaczenia[]

 • Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Republiki Węgierskiej (cywilny) – 2008
 • Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Węgier (cywilny) – 2012
 • Linki zewnętrzne[]

 • Profil na stronie results.sportline.hu
 • Przypisy

  1. http://www.sports-reference.com. [dostęp 2011-08-24].
  2. Za ciężkie wiosła kajakarzy. Cztery medale stracone w godzinę. gazeta.pl. [dostęp 2012-08-07].
  3. Canoeresults, www.canoeresults.eu [dostęp 2016-08-20].
  4. Sólyom László kitüntetett 87 olimpikont (węg.). sportgeza.hu, 29 sierpnia 2008. [dostęp 23 lutego 2012].
  5. Kozák Danuta egy hét alatt három kitüntetést is kapott (węg.). 19 wrzesień 2012.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Kajakarstwo na XXIX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie rozgrywane było od 11 do 23 sierpnia. Zawody odbyły się w Parku Olimpijskim Shunyi.Natasa Janics także Nataša Janić (ur. 24 czerwca 1982 w Bačka Palanka), węgierska kajakarka. Dwukrotna złota medalistka olimpijska.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Język węgierski (węg. magyar nyelv) – należy do podgrupy języków ugryjskich, zaliczanej do podrodziny ugrofińskiej (z rodziny uralskiej). Językiem tym posługuje się co najmniej 14 mln osób – przede wszystkim na Węgrzech, ale także w południowej Słowacji, środkowej Rumunii (Siedmiogród), północnej Serbii (Wojwodina), zachodniej Ukrainie (Zakarpacie), wschodniej Słowenii (Prekmurje) i wschodniej Austrii (Burgenland). Język węgierski ma status języka urzędowego na Węgrzech, w Słowenii (lokalnie) i w Wojwodinie. Jest to język aglutynacyjny. Współczesny węgierski język literacki powstał w XVI w. Do jego zapisu stosuje się pismo oparte na alfabecie łacińskim.
  Węgry (węg. Magyarország) – państwo śródlądowe w Europie Środkowej, od 1955 członek ONZ, od 1999 członek NATO, od 2004 członek Unii Europejskiej.
  Kajakarstwo – niegdyś odmiana transportu (wodnego), dziś dyscyplina sportów wodnych, oraz rodzaj turystyki lub rekreacji, wykorzystująca kajaki i kanadyjki.
  Mistrzostwa świata w kajakarstwie zostały rozegrane po raz pierwszy w Växholm w 1938 roku. Następne mistrzostwa miały zostać rozegrane w Polsce na Jeziorze Augustowskim w 1942, jednak wybuch II wojny światowej uniemożliwił ich zorganizowanie. Organizacją mistrzostw zajmuje się powstała w 1946 roku Międzynarodowa Federacja Kajakowa. Ostatnie mistrzostwa w 2010 roku w Poznaniu rozegrane zostały po raz 38. Trzykrotnie mistrzostwa odbywały się w Polsce (w 1990, 2001 oraz w 2010 roku) - za każdym razem na torze regatowym Malta w Poznaniu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.