• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Danuta Gwizdalanka

  Przeczytaj także...
  Feminizm w muzykologii. Przypływ zainteresowania tematyką kobiecą w muzykologii nastąpił w latach 1960. Za patrona tej zmiany uważany jest Theodor W. Adorno, a także Michel Foucault. Badając obecność kobiet w życiu muzycznym podkreślano, że zazwyczaj były one wykonawczyniami, słuchaczkami, mecenaskami czy też osobami w innych rolach – takich jednak, które pomijane są w podręcznikach do historii muzyki opisujących przede wszystkim najwybitniejsze dzieła – a te tworzyli mężczyźni.Encyklopedia muzyczna PWM wydawana przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne od 1979 roku encyklopedia muzyczna składająca się z części biograficznej i rzeczowej. Do 2012 roku ukazały się wszystkie 12 tomów części biograficznej. Wydane zostały również suplementy do dwóch pierwszych tomów oraz tomy specjalne poświęcone Fryderykowi Chopinowi, Henrykowi Wieniawskiemu i Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu zawierające wybrane hasła z wcześniej wydanych tomów, ale poszerzone i uzupełnione. Encyklopedia muzyczna PWM łącznie obejmuje ponad 9700 haseł na 6000 stronach.
  Krzysztof Meyer (ur. 11 sierpnia 1943 w Krakowie) – polski kompozytor, pianista, pedagog i autor książek o muzyce. Mąż Danuty Gwizdalanki.
  Danuta Gwizdalanka

  Danuta Gwizdalanka (ur. 22 czerwca 1955 w Poznaniu) – polska muzykolog, autorka książek o muzyce, członkini Związku Kompozytorów Polskich. Żona Krzysztofa Meyera.

  Życiorys[]

  Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, gdzie ukończyła muzykologię (1980) i filologię angielską (1981). W 1990 obroniła pracę doktorską Brzmieniowe aspekty kwartetów smyczkowych Beethovena.

  Pracowała w Teatrze Wielkim w Poznaniu oraz w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (1981-1991). W 1995 w University of Michigan (Ann Arbor, USA) prowadziła seminarium poświęcone polskiej muzyce po 1945 roku.

  Ruch Muzyczny - czasopismo muzyczne wydawane od 1945 w Warszawie, dwutygodnik. Do końca marca 2010 wydawany przez Bibliotekę Narodową, a od 1 kwietnia 2010 przez Instytut Książki.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  W latach osiemdziesiątych zapoczątkowała w Polsce tematykę ekologii muzyki, m.in. tłumaczeniem fragmentu książki R. Murray Schafera Tuning of the World oraz cyklem artykułów (Strojenie trąb jerychońskich) na łamach „Ruchu Muzycznego”. Wprowadziła też do polskiego piśmiennictwa muzycznego nieobecny w nim wcześniej wątek genderowy, publikując książkę Muzyka i płeć (Kraków 2001). Autorka podręczników, wielu prac poświęconych Witoldowi Lutosławskiemu oraz społecznym kontekstom kultury muzycznej.

  Raymond Murray Schafer (ur. 18 lipca 1933) – kanadyjski kompozytor, badacz pejzażu dźwiękowego, i pedagog muzyczny. Na przełomie lat 60. i 70. rozpoczął World Soundscape Project (Przesięwzięcie Pejzażu Dźwiękowego Świata) na Simon Fraser University, w Burnaby, obok Vancouver. W 1977 r. roku opublikował książkę The Tuning of the World, nowatorską pozycję z zakresu ekologii dźwięku. Jest autorem monumentalnego cyklu Patria, złożonego z utworów wykonywanych w środowisku naturalnym.Witold Roman Lutosławski (ur. 25 stycznia 1913 w Warszawie, zm. 7 lutego 1994 tamże) – polski kompozytor współczesny i dyrygent, także pianista. Syn Józefa Lutosławskiego i Marii z Olszewskich. Uważany za najwybitniejszego – obok Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego – polskiego kompozytora wszech czasów. Odznaczony Orderem Orła Białego.

  Publikacje[]

 • Brzmienie kwartetów smyczkowych Ludwiga van Beethovena, Poznań: Nakom 1991
 • Przewodnik po muzyce kameralnej, Kraków: PWM 1996
 • Muzyka i polityka, Kraków: PWM 1999
 • Muzyka i płeć, Kraków: PWM 2001
 • Czterojęzyczny słownik terminów wykonawczych i interpretacyjnych, Poznań: Ars Nova 1995; Kraków: PWM 1999-2008
 • Muzyka. Podręcznik dla szkół średnich, WSiP, Warszawa 1997; tłum. litewskie Kowno: Sviesa 1999, 2001
 • Historia muzyki. Podręcznik dla szkół muzycznych.
 • Cz. 1 - Muzyka dawna, Kraków: PWM 2005 Cz. 2 - XVIII-XIX wiek, Kraków: PWM 2006 Cz. 3 - XX wiek, Kraków: PWM 2009 Cz. 4 - Przemiany kultury muzycznej w XX wieku, Kraków: PWM 2011
 • Mieczysław Wajnberg. Kompozytor z trzech światów. Poznań, Teatr Wielki 2013

 • Katedra Muzykologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (KM UAM) - jednostka organizacyjna Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jedna z 6 katedr i instytutów tworzących Wydział Historyczny UAM. Należy - obok muzykologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (rok założenia: 1911) oraz muzykologii na lwowskim Uniwersytecie Jana Kazimierza (1912) - do najstarszych w Polsce placówek uniwersyteckich o takim profilu naukowym. Jako samodzielna katedra jednostka powstała dopiero w 2001 r., jest jednak kontynuatorką powstałego w 1922 r. Zakładu Muzykologii. Katedra jest jednolita i nie dzieli się na żadne zakłady.Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, zwany też Operą Poznańską – teatr w Poznaniu przy ul. Fredry 9 (Dzielnica Cesarska).
 • Witold Lutosławski. Postscriptum [razem z Krzysztofem Meyerem], Warszawa: Zeszyty Literackie, 1999; tłum. włoskie Genua: De Ferrari 2004
 • Witold Lutosławski. Droga do dojrzałości [razem z Krzysztofem Meyerem], Kraków: PWM 2003
 • Witold Lutosławski. Droga do mistrzostwa [razem z Krzysztofem Meyerem], Kraków: PWM 2004 (nominacja do Nagrody im. Jana Długosza 2005)
 • Witold Lutosławski - Przewodnik po Warszawie. NIFC 2013 - aplikacja na telefon
 • Witold Lutosławski. Wege zur Meisterschaft. (współautor K. Meyer), Saarbrücken: Pfau 2014

 • Hasła w Encyklopedii Muzycznej PWM, e-leksykonie Musik und Gender im Internet

  Muzykologia (z gr.) – nauka humanistyczna, której przedmiotem jest muzyka we wszystkich swych aspektach. Jej początki jako dyscypliny uniwersyteckiej kształtowały się w latach 80. i 90. XIX wieku. Koncepcyjne założenia dyscypliny ufundował austriacki uczony, prof. Guido Adler, który pierwszy (w 1885 roku) dokonał systematyki tej dziedziny wiedzy. Od czasów Adlera zwykło się dzielić muzykologię na trzy zasadnicze działy: historyczny (historia muzyki), systematyczny (szeroko rozumiana teoria muzyki, w tym estetyka, psychologia i socjologia muzyczna) i porównawczy (dziś – etnomuzykologia i antropologia muzyczna). Przedmiotem zainteresowań badawczych Adlera była przede wszystkim historia muzyki i badania nad stylem muzycznym. Drugim badaczem, który położył podwaliny pod nowocześnie rozumianą muzykologię był niemiecki uczony Hugo Riemann. Jego działalność naukowa wiąże się przede wszystkim z teorią muzyki (nauka harmonii, nauka o składni muzycznej, nauka o muzycznych formach).Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

  Cykle felietonów:

 • o muzyce XX wieku w "Ruchu Muzycznym” (2000),
 • o „złotym wieku muzyki kameralnej” w "Muzyka21" (2002-2003),
 • o Witoldzie Lutosławskim w „Ruchu Muzycznym” (2003)
 • Rozprawy muzykologiczne w pracach zbiorowych, artykuły publicystyczne itp.

  Przypisy

  1. Muzyka środowiska, Res Facta 9, Kraków, PWM 1982, s. 288-315.
  2. Ruch Muzyczny 1987, nr nr 19, 20, 21, 22 i 24; szczegły zob. ekologia muzyki
  3. Znamy nominacje do Nagrody im. Jana Długosza / Wydarzenia / Instytut Książki, www.instytutksiazki.pl, 22 września 2005 [dostęp 2016-03-06].
  4. MUGI - Musik und Gender im Internet
  5. szczegółowe zestawienie: [1]
  Nagroda im. Jana Długosza – nagroda za najlepszą książkę roku w dziedzinie szeroko rozumianej humanistyki przyznawana od 1998 roku na Targach Książki w Krakowie. Zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną i statuetkę dłuta autorstwa Bronisława Chromego.Mieczysław Wajnberg, ros. Моисей Самуилович Вайнберг (ur. 8 grudnia 1919 w Warszawie, zm. 26 lutego 1996 w Moskwie) – polski kompozytor o korzeniach żydowskich, od 1939 zamieszkały w ZSRR. Imię zostało mu zmienione z „Mieczysława” na „Mojsieja” przez radzieckiego urzędnika. Pod koniec życia postarał się o przywrócenie mu imienia „Mieczysław” w dokumentach rosyjskich.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) – powstały w 1919 państwowy uniwersytet z siedzibą w Poznaniu. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 3. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 393. pośród wszystkich typów uczelni.
  Ann Arbor – miasto w USA, centrum administracyjne hrabstwa Washtenaw, w stanie Michigan, około 60 km na zachód od Detroit.
  Muzyka21 - miesięcznik poświęcony muzyce poważnej założony w 1999 przez Jana A. Jarnickiego. Ukazuje się bez przerwy od marca 2000. W 2005 r. miesięcznik został członkiem jury nagrody Midem Classical Awards. Wydawcą miesięcznika jest Wydawnictwo Muzyczne Acte Préalable.
  Uniwersytet Michigan (en. University of Michigan) – publiczna, państwowa szkoła wyższa w stanie Michigan, USA. Założony w roku 1817 w Detroit, został przeniesiony do Ann Arbor w 1837.
  Ekologia muzyki – dziedzina muzykologii badająca relacje między muzyką i sposobem jej odbioru a środowiskiem akustycznym. Pionierem tej dziedziny jest kanadyjski kompozytor i ekolog akustyczny R. Murray Schafer.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.