• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Danny De Bie

  Przeczytaj także...
  Niemcy Zachodnie (właściwie Republika Federalna Niemiec) – określenie państwa niemieckiego leżącego w obecnej zachodniej części Niemiec w okresie 1949-1990.Kolarstwo przełajowe – rodzaj kolarstwa uprawianego na rowerach o konstrukcji zbliżonej do rowerów szosowych, a więc na kołach o rozmiarze 28 cali, lecz rozgrywanego na dość trudnych trasach terenowych obfitujących w liczne przeszkody, które zmuszają zawodnika do schodzenia z roweru i przenoszenia go.
  38. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Przełajowym 1987 odbyły się w czechosłowackim mieście Mladá Boleslav, w dniach 24 - 25 stycznia 1987 roku. Rozegrano wyścigi mężczyzn w kategoriach zawodowców, amatorów i juniorów.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}
  Danny De Bie (l.)

  Danny De Bie (ur. 23 stycznia 1960 w Beerzel) – belgijski kolarz przełajowy i szosowy, dwukrotny medalista przełajowych mistrzostw świata.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Puchar Świata w kolarstwie przełajowym – cykl wyścigów kolarskich rozgrywanych corocznie na przełomie roku (zazwyczaj od października do stycznia). Mężczyźni rozgrywają zawody z tego cyklu od sezonu 1993/1994, natomiast kobiety rywalizują od sezonu 2005/2006. Pierwszym zwycięzcą został Belg Paul Herijgers, a pierwszą triumfatorką została Holenderka Daphny van den Brand. W latach 2005-2008 nie prowadzono klasyfikacji generalnych dla kobiet i mężczyzn w kategorii elite, jednak zawody rozgrywano normalnie.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwszy sukces w karierze Danny De Bie osiągnął w 1987 roku, kiedy zdobył srebrny medal w kategorii elite podczas przełajowych mistrzostw świata w Mladej Boleslav. W zawodach tych wyprzedził go jedynie Klaus-Peter Thaler z RFN, a trzecie miejsce zajął Francuz Christophe Lavainne. Na rozgrywanych dwa lata mistrzostwach świata w Pontchâteau zwyciężył w tej samej kategorii, pokonując bezpośrednio Adriego van der Poela z Holandii oraz Christophe'a Lavainne'a. Ponadto w sezonie 1993/1994 zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym. Wyprzedził go tylko rodak, Paul Herijgers, a trzeci był kolejny reprezentant Belgii, Marc Janssens. Trzykrotnie zdobywał mistrzostwo Belgii. Startował też w kolarstwie szosowym, jednak bez większych sukcesów.

  Klaus-Peter Thaler (ur. 14 maja 1949 w Eckmannshausen) – niemiecki kolarz przełajowy i szosowy, wielokrotny medalista przełajowych mistrzostw świata.Marc Janssens (ur. 13 listopada 1968 w Duffel) – belgijski kolarz przełajowy, torowy i szosowy, mistrz świata juniorów w kolarstwie przełajowym.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na the-sports.org (ang.)
 • Paul Herijgers (ur. 22 listopada 1962 w Herentals) – belgijski kolarz przełajowy, górski i szosowy, mistrz świata i zdobywca Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym.40. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Przełajowym 1989 odbyły się we francuskiej miejscowości Pontchâteau, w dniach 28 - 29 stycznia 1989 roku. Rozegrano wyścigi mężczyzn w kategoriach zawodowców, amatorów i juniorów.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Adrianus Aloysius Jacobus "Adrie" van der Poel (ur. 17 czerwca 1959 w Bergen op Zoom) – holenderski kolarz szosowy i przełajowy, srebrny medalista szosowych mistrzostw świata, wielokrotny medalista przełajowych mistrzostw świata oraz zdobywca Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym.
  Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.
  Christophe Lavainne (ur. 22 grudnia 1963 w Châteaudun) – francuski kolarz przełajowy i szosowy, dwukrotny medalista przełajowych mistrzostw świata.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.87 sek.