• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Daniel Stern - aktor  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  28 sierpnia jest 240. (w latach przestępnych 241.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 125 dni. Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Daniel Jacob Stern (ur. 28 sierpnia 1957 w Bethesda) – amerykański aktor filmowy i telewizyjny, największą popularność zawdzięcza roli Marva w kultowej komedii Kevin sam w domu (1990) i jej kontynuacji pt. Kevin sam w Nowym Jorku (1992).

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Daniel Stern urodził się w Bethesda w stanie Maryland w rodzinie żydowskiej. Jego ojciec był pracownikiem opieki społecznej a matka zarządzała centrum opiekuńczym. Brat David M. Stern jest scenarzystą telewizyjnym. W 1975 został absolwentem szkoły Bethesda-Chevy Chase Senior High School. Podczas studiów w tej szkole wystąpił jako główny bohater w kilku przedstawieniach teatralnych. Grał m.in. z C.C. Baxterem i Jack Lemmonem. Później złożył podanie o pracę w charakterze oświetleniowca na Festiwalu Szekspirowskim w Waszyngtonie, ale został zatrudniony jako statysta. Po kilku lekcjach aktorstwa Stern rozpoczął własną karierę w przedstawieniach off-broadwayowskich, ale grywał też w produkcjach broadwayowskich, razem z aktorem Bobem Guntonem.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Film kultowy – filmy, które odcisnęły się w świadomości społeczeństwa/grupy/pokolenia będące jednocześnie ich symbolem. Trafiające w czuły punkt odbiorców, które często są odzwierciedleniem oczekiwań,wierzeń, czy nastrojów danego pokolenia. Filmy takie nierzadko operują wieloznacznymi symbolami w tym też, acz niekoniecznie, religijnymi.

  Kariera[ | edytuj kod]

  W 1979, Stern wystąpił w swoim pierwszym filmie pt. Uciekać, w którym zadebiutował rolą Cyryla. Później zagrał jeszcze w kilku filmach, ale jego przełomową kreacją jako aktora była dopiero rola w filmie Diner Barry’ego Levinsona. Znany jest też z horroru C.H.U.D. w reżyserii Douglasa Cheeka. W 1985 otrzymał propozycję zagrania Biffa Tannena w filmie Powrót do przyszłości, ale ją odrzucił.

  Ostatni raz – drugi singel polskiej piosenkarki Haliny Mlynkovej promujący album Po drugiej stronie lustra, wydany 1 maja 2014 roku nakładem wytwórni płytowej Universal Music Polska. Autorem muzyki oraz tekstu utworu jest Leszek Wronka.Viva Las Gdzieśtam (ang. Viva Las Nowhere) – amerykańsko-kanadyjski film dramatyczny z 2001 roku w reżyserii Jasona Blooma.

  Wizerunek miłego idioty, z którym zwykle jest kojarzony, powstał po jego kilku rolach m.in. Phila (Złoto dla naiwnych), Marva z pierwszych dwóch części Kevina samego w domu i Maxa z filmu Przygoda w górach. Wielu uważa, że dopiero rola Marva była prawdziwym przełomem w jego karierze. Jest także narratorem w serialu Cudowne lata, gdzie w roli głównej występuje Fred Savage. Razem zagrali w Małych potworach, Stern wystąpił w nim jako ojciec Savage’a. Ponadto w animowanym serialu Dilbert użyczył głosu głównemu bohaterowi. Swoich sił próbował też jako reżyser, kręcąc kilka odcinków nadmienionego serialu Cudowne lata i film Debiutant roku.

  Kevin sam w domu (ang. Home Alone) – amerykański film fabularny z 1990 roku w reżyserii Chrisa Columbusa. Oglądanie tego filmu jest dozwolone bez ograniczeń (według KRRiT).SeaQuest, (ang.) SeaQuest DSV – serial science fiction produkcji USA, stworzony przez Rockne’a S. O’Bannona, emitowany w latach 1993–1996 w sieci telewizyjnej NBC. Jego ostatni sezon został przemianowany na SeaQuest 2032.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Hannah i jej siostry (tytuł oryginału: Hannah and Her Sisters) – amerykański film fabularny, komedia z 1986 roku ze scenariuszem i w reżyserii Woody’ego Allena. Film zdobył 21 różnych nagród filmowych, w tym trzy Oscary w 1987: Woody Allen za najlepszy scenariusz, Michael Caine i Dianne Wiest dla najlepszych aktorów w rolach drugoplanowych (oprócz tego nominowany w czterech innych kategoriach), dwie nagrody BAFTA i jeden Złoty Glob.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Simpsonowie (ang. The Simpsons) – amerykański animowany serial komediowy dla starszej widowni, wymyślony przez Matta Groeninga (twórcę Futuramy) i emitowany w stacji FOX. Jest satyrycznym spojrzeniem na amerykański styl życia oraz kulturę, a akcja toczy się głównie wokół mieszkającej w Springfield rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie. Serial jest produkowany bez przerwy od roku 1989. Do tej pory wyemitowano ponad 500 odcinków (24 sezony). Kolejny, już 25. sezon serialu ruszył w telewizji FOX we wrześniu 2013 roku.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Detektyw Monk (ang. Monk) – amerykański kryminalno-komediowy serial telewizyjny stworzony przez Andy’ego Breckmana, w którym główną rolę Adriana Monka grał Tony Shalhoub.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.