• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Daniel Radcliffe  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Kobieta w czerni (ang. The Woman in Black) – kanadyjsko-brytyjsko-szwedzki horror z 2012 roku w reżyserii Jamesa Watkinsa. Wyprodukowany przez Hammer Film Productions. Film powstał na podstawie powieści Susan Hill pod tym samym tytułem.Rupert Alexander Lloyd Grint (ur. 24 sierpnia 1988 w Stevenage) – angielski aktor filmowy, znany z roli Rona Weasleya w serii filmowej Harry Potter.

  Daniel Jacob Radcliffe (ur. 23 lipca 1989 w Londynie) – angielski aktor pochodzenia żydowskiego po matce i irlandzkiego po ojcu, który zyskał sławę, grając tytułową postać w serii filmów o Harrym Potterze. Jako jedenastolatek został obsadzony w pierwszym filmie o przygodach Harry’ego Pottera. W latach 2001–2011 zagrał we wszystkich ośmiu filmach z serii razem z Emmą Watson i Rupertem Grintem.

  Na śmierć i życie (ang. Kill Your Darlings) – biograficzny dramat filmowy z 2013, napisany przez Austina Bunna i wyreżyserowany przez Johna Krokidasa, mający swoją światową premierę na Festiwalu Filmowym w Sundance. Film opowiada o wydarzeniach poprzedzających słynne morderstwo z 1944, które splotło ze sobą losy wielkich poetów pokolenia beatników: Allena Ginsberga, Jacka Kerouacka i Williama S. Burroughsa.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Fulham, w dzielnicy w zachodnim Londynie, jako syn agentki ds. obsady Marcii Jeannine Gresham (z domu Jacobson) i agenta literackiego Alana George’a Radcliffe’a. Jego matka wywodziła się od żydowskich emigrantów (z Rosji i Polski), urodziła się w Południowej Afryce i wychowała w Westcliff-on-Sea w Esseksie. Jego ojciec wychował się w Banbridge, w hrabstwie Down, w Irlandii Północnej, w rodzinie protestanckiej. Uczęszczał do City of London School i Sussex House School.

  Jamie Lee Curtis, Baronowa Haden-Guest (ur. 22 listopada 1958 w Los Angeles w USA) – amerykańska aktorka filmowa, także autorka książek dla dzieci.Harry Potter i Zakon Feniksa (ang. Harry Potter and the Order of the Phoenix) – angielsko-amerykański film fantasy na podstawie książki Joanne K. Rowling Harry Potter i Zakon Feniksa. Nakręcony przez Davida Yatesa, jest to piąty film z na podstawie siedmiotomowego cyklu Harry Potter.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Pierwszy raz wziął udział w castingu w wieku ośmiu lat, starając się o rolę w filmie Oliver Twist (1997). Debiutował dwa lata później, w wieku dziesięciu lat, rolą małego Davida w telewizyjnej adaptacji BBC One powieści Karola Dickensa David Copperfield (1999).

  Rok później Chris Columbus, reżyser dwóch pierwszych filmów o Harrym Potterze, wybrał młodego aktora do roli tytułowej – jednej z najbardziej rozchwytywanych ról dziecięcych w historii. Radcliffe pokonał tym samym ponad dwa tysiące chłopców starających się o rolę Harry’ego (między innymi 13-letniego Toma Feltona, który ostatecznie trafił do obsady jako Draco Malfoy). Zdobył uznanie autorki książek, J.K. Rowling, jednak część krytyków negatywnie oceniała jego aktorskie umiejętności.

  Emma Charlotte Duerre Watson (ur. 15 kwietnia 1990 w Paryżu) – brytyjska aktorka i modelka. Zadebiutowała rolą Hermiony Granger, jednej z głównych bohaterów w serii filmów o Harrym Potterze. Do roli Hermiony została wybrana w wieku dziewięciu lat, wcześniej brała udział jedynie w przedstawieniach szkolnych. W latach 2001–2011 zagrała we wszystkich ośmiu filmach z serii razem z Danielem Radcliffe’em i Rupertem Grintem. W tym czasie zdobyła kilka nagród oraz zarobiła ponad 10 milionów funtów. IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

  Można go było zobaczyć też w dreszczowcu Johna Boormana Krawiec z Panamy (2001) u boku Pierce’a Brosnana, Geoffreya Rusha i Jamie Lee Curtis oraz filmie Grudniowi chłopcy (December Boys, 2007), opowiadającym o grupce osieroconych nastolatków.

  W 2002 zagrał w sztuce The Play What I Wrote w reżyserii Kennetha Branagha. W 2006, w wieku 17 lat debiutował na scenie Broadwayu jako Alan Strang w spektaklu Petera Shaffera Equus.

  W melodramacie biograficznym Na śmierć i życie (Kill Your Darlings,2013) wcielił się w rolę homoseksualnego poety pochodzenia żydowskiego Allena Ginsberga. W dramacie biograficznym Dżungla (Jungle, 2017) zagrał autentyczną postać poszukiwacza przygód Yossiego Ghinsberga, który przetrwał trzy tygodnie bez zaopatrzenia i wyposażenia na niezbadanym terytorium.

  Harry Potter – seria ośmiu brytyjsko-amerykańskich filmów fantasy powstałych na podstawie cyklu powieści brytyjskiej pisarki J.K. Rowling również zatytułowanej Harry Potter. Filmy stworzono w wytwórni Warner Bros. i wydano w latach 2001–2011. Wszystkie osiem wyprodukował David Heyman, za to reżyserów było w sumie czterech: Chris Columbus, Alfonso Cuarón, Mike Newell i David Yates. W główne role wcieliła się trójka (z początkiem produkcji pierwszego filmu) nastolatków: Daniel Radcliffe, Rupert Grint i Emma Watson. Zagrali oni Harry’ego Pottera oraz jego dwóch przyjaciół, Rona Weasleya i Hermionę Granger – uczniów Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Wielowątkowa fabuła filmów skupia się przede wszystkim na walce z największym czarnoksiężnikiem na świecie, Lordem Voldemortem.Feminizm (łac. femina ‘kobieta’) – ideologia, kierunek polityczny i ruch społeczny związany z równouprawnieniem kobiet. Istnieje wiele nurtów feminizmu, odróżniających się stanowiskami w takich kwestiach jak np. prawa kobiet i płeć kulturowa.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Zasłynął z ogromnej tolerancji i szacunku do środowisk LGBT. Deklaruje się również jako feminista i ateista.

  Wspiera hospicjum dziecięce Damelza House. W jednym z wywiadów ujawnił, że cierpi na łagodną odmianę neurologicznego schorzenia zwanego dyspraksją. Aktor otwarcie przyznaje, że zmaga się ze zdrowiem psychicznym (lękiem).

  Harry Potter i więzień Azkabanu (ang. Harry Potter and the Prisoner of Azkaban) – film fantasy, na podstawie książki Joanne K. Rowling pod tym samym tytułem.Iluzja 2 (ang. Now You See Me 2) – amerykański heist film kryminalny z 2016 roku w reżyserii Jona M. Chu. Jest to kontynuacja Iluzji. Film przedstawia historię grupy magików Czterech Jeźdźców, którzy próbują ujawnić nieetyczne praktyki technologicznego magnata. W trakcie swojego show wpadają w pułapkę i muszą dokonać niemal niemożliwego napadu.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Harry Potter i Czara Ognia (ang. Harry Potter and the Goblet of Fire) – film wyprodukowany w roku 2005, wyreżyserowany przez Mike’a Newella, oparty na książce J. K. Rowling – Harry Potter i Czara Ognia. W rolach głównych występują, tak jak we wcześniejszych częściach: Daniel Radcliffe jako Harry Potter, Emma Watson jako Hermiona Granger i Rupert Grint jako Ronald Weasley.
  Lęk – negatywny stan emocjonalny związany z przewidywaniem nadchodzącego z zewnątrz lub pochodzącego z wewnątrz organizmu niebezpieczeństwa, objawiający się jako niepokój, uczucie napięcia, skrępowania, zagrożenia. W odróżnieniu od strachu jest on procesem wewnętrznym, nie związanym z bezpośrednim zagrożeniem lub bólem.
  Ateizm – odrzucenie teizmu lub pogląd bądź doktryna głosząca, że bogowie nie istnieją. W najszerszym znaczeniu jest to brak wiary w istnienie boga, bóstw i sił nadprzyrodzonych, jako sprzecznych z rozumem i nienaukowych, oraz negujący potrzebę religii.
  Banbridge (irl. Droichead na Banna) - miasto w Wielkiej Brytanii (Irlandia Północna; w Hrabstwie Down). Według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 18 012 mieszkańców.
  LGBT (z ang. Lesbians, Gays, Bisexuals, Transgenders) – skrótowiec odnoszący się do lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz osób transgenderycznych jako do całości. Do grupy osób transgenderycznych wlicza się również osoby transseksualne. W ogólnej definicji terminem tym określa się ogół osób, które tworzą mniejszości o odmiennej od heteroseksualnej orientacji seksualnej oraz osób o tożsamości płciowej niezgodnej z płcią biologiczną (osoby transgenderyczne i transseksualne).
  Wykolejona – amerykańska komedia romantyczna z 2015 roku, wyreżyserowana przez Judda Apatowa, scenariusza amerykańskiej aktorki komediowej Amy Schumer, która zagrała w nim także główną rolę razem z Billem Haderem. Ponadto w obsadzie znaleźli się Tilda Swinton, Ezra Miller, Brie Larson, Colin Quinn, Vanessa Bayer, John Cena i LeBron James wliczając występy cameo Jima Florentine’a, Pete’a Davidsona i Leslie Jones.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.871 sek.