• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Daniel Leo Ryan

  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  19 października jest 292. (w latach przestępnych 293.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 73 dni.

  Daniel Leo Ryan (ur. 28 września 1930 w Mankato, Minnesota, zm. 31 grudnia 2015) – amerykański duchowny katolicki, biskup Springfield w Illinois w latach 1983-1999.

  Życiorys[edytuj kod]

  Ukończył seminarium duchowne w Lisle. 3 maja 1956 otrzymał święcenia kapłańskie i inkardynowany został do diecezji Joliet w Illinois. W roku 1960 uzyskał licencjat z prawa kanonicznego na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Pracował duszpastersko m. in. jako proboszcz w Joliet i Wheaton, a także jako kanclerz i wikariusz generalny diecezji.

  Surista (łac. Diocesis Suristensis) – stolica historycznej diecezji w Cesarstwie rzymskim, w prowincji Mauretania Sitifense, zlikwidowana w VII w. podczas ekspansji islamskiej, współcześnie w północnej Algierii. Obecnie katolickie biskupstwo tytularne.Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  14 sierpnia 1981 papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Joliet ze stolicą tytularną Surista. Sakry udzielił mu ówczesny zwierzchnik diecezji bp Joseph Imesch.

  22 listopada 1983 został wyznaczony na biskupa diecezjalnego Springfield w Illinois. 18 stycznia 1984 odbył się ingres do miejscowej katedry.

  Skandale[edytuj kod]

  W roku 1986 przyznał się publicznie, że jest alkoholikiem i przeszedł trzymiesięczną terapię odwykową. Kolejnym skandalem były coraz częściej powtarzające się oskarżenia o ukrywanie księży pedofilów i romanse homoseksualne z młodymi mężczyznami i innymi księżmi. Z rządów w diecezji zrezygnował 19 października 1999, dzień po ogłoszeniu przez cywilny sąd jego roli w ukrywaniu księdza pedofila. W roku 2002 pojawiły się zarzuty wobec niego samego - miał wykorzystać seksualnie nastolatka w roku 1984. Od tamtej pory jego publiczna posługa została zawieszona.

  Biskup diecezjalny – biskup, któremu powierzono aktualnie istniejącą diecezję. Potocznie wobec biskupa diecezjalnego używa się również określenia biskup ordynariusz.Wikariusz (łac. vicarius) – zastępca w Kościele katolickim i Kościele ewangelickim. W Kościele baptystycznym jest to nieordynowany duchowny przygotowujący się do ordynacji pastorskiej

  Bibliografia[edytuj kod]

 • Daniel Leo Ryan w bazie catholic-hierarchy.org (ang.) [dostęp 2013-02-23]
 • Catholic News Service (ang.) [dostęp 2013-02-23]
 • bishopaccountability.org (ang.) [dostęp 2013-02-23]
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Alkoholizm, choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa – zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.Joseph Leopold Imesch (ur. 21 czerwca 1931 w Grosse Pointe Farms, Michigan) – amerykański duchowny katolicki, biskup Joliet w Illinois w latach 1979-2006.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sakrament święceń, święcenia kapłańskie, kapłaństwo, święcenia – sakrament w Kościele katolickim, także Kościołach prawosławnych, anglikańskich i starokatolickich, który nadaje władzę uświęcania, tj. udzielania innych sakramentów.
  Biskup pomocniczy - wyświęcony na biskupa duchowny katolicki, którego zadaniem jest pomoc biskupowi diecezjalnemu w zarządzaniu diecezją zazwyczaj jako wikariusz generalny lub biskupi.
  Biskup tytularny (łac. episcopus titularis) to biskup mający tytuł dawnej, już nieistniejącej diecezji. Tytuł nadawany jest przez papieża wszystkim biskupom nieposiadającym własnej diecezji, czyli biskupom pomocniczym ordynariuszy, a także wyższym urzędnikom Kurii Rzymskiej, nuncjuszom, delegatom apostolskim lub innym duchownym pełniącym specjalne zadania zlecane im przez papieża lub narodowe konferencje biskupów.
  Ingres (łac. ingressus – wejście, wkroczenie) – uroczysty wjazd, uroczyste objęcie władzy przez biskupa ordynariusza nad diecezją.
  Diecezja Joliet w Illinois (łac. Dioecesis Joliettensis in Illinois, ang. Diocese of Joliet in Illinois) jest diecezją Kościoła rzymskokatolickiego w północno-wschodniej części stanu Illinois. Obejmuje swym terytorium hrabstwa: DuPage, Kankakee, Grundy, Will, Ford, Iroquois i Kendall.
  Biskup (łac. episcopus z gr. ἐπίσκοπος episkopos: nadzorca, opiekun) – w Kościołach chrześcijańskich duchowny o najwyższych święceniach. Urząd kościelny w Kościele katolickim i w kościołach prawosławnych uznawany za najwyższy stopień sakramentu kapłaństwa.
  Diecezja Springfield w Illinois (łac. Dioecesis Campifontis in Illinois, ang. Diocese of Springfield in Illinois) jest diecezją Kościoła rzymskokatolickiego w południowej części stanu Illinois.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.