• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Daniel Hensel  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Gendarmenmarkt (tłum. na pol. jako Plac Żandarmerii lub Rynek Żandarmerii) – plac w historycznym centrum Berlina, uchodzi za najpiękniejszy plac Berlina. Po środku placu stoi Konzerthaus (dawny Spielhaus), po stronie południowej Katedra Niemiecka (niem. Deutscher Dom), a po północnej Katedra Francuska (niem. Französischer Dom).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Daniel Hensel, 2014

  Daniel Hensel (ur. 17 kwietnia 1978 w Büdingen) – niemiecki kompozytor i muzykolog.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Hensel pochodzi z rodziny muzyków rockowych i tanecznych, jego dziadek studiował flet poprzeczny i był studentem Kurta Hessenberga. Jego ojciec grał w zespołach rockowych. W wieku siedmiu lat Daniel Hensel rozpoczął naukę gry na gitarze klasycznej u Michaela Winterlinga. Od dwunastego roku życia pobierał lekcje gry na pianinie u Johanna Baumanna, byłego ucznia pianisty z Hanau, Willy’ego Bissinga. Piętnastoletni Hensel przygotowywał się pod kierunkiem Gerharda Schaubacha do egzaminów wstępnych do klasy fortepianu w Konserwatorium Doktora Hocha (Hoch’sche Konservatorium). Na tej uczelni Hensel po raz pierwszy zetknął się z austriackim kompozytorem Gerhardem Schedlem (1957–2000). Schedl szkolił go przez następne pięć lat, od 1994 do 1999 w dziedzinie kompozycji, kontrapunktu, harmonii i instrumentacji. Styczność z Schedlem wpłynęła zasadniczo na postrzeganie muzyki przez młodego muzyka. Ponadto Hensel pobierał naukę gry na pianinie u Wolfganga Hessa i Norberta Brechta, jak również uczęszczał na lekcje gry na flecie poprzecznym u Annegret Lucke. Od 1997 do 1998 Hensel odbywał zastępczą służbę cywilną w ratownictwie w Niemieckim Czerwonym Krzyżu w Büdingen. Następnie przeszedł praktyczne szkolenie pracując jako pomocnik w ratownictwie medycznym. W 2000 roku zdał egzamin z ratownictwa medycznego i pracował do 2005 roku jako sanitariusz ratownictwa medycznego.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Sehnsucht jest drugim albumem studyjnym niemieckiego zespołu Rammstein. Płyta ukazała się 22 sierpnia 1997 roku. Autorem oprawy graficznej albumu był Gottfried Helnwein.

  Od 1999 Hensel studiował kompozycję u prof. Heinza Winbecka w Wyższej Szkole Muzycznej w Würzburgu. Od 2003 roku kontynuował studia pod kierunkiem prof. Manfreda Trojahna w Wyższej Szkole im. Roberta Schumanna w Düsseldorfie. W dniu 27.01.2004 zdał z wyróżnieniem egzamin dyplomowy z kompozycji. Ponadto Hensel uczęszczał na zajęcia grupowe z kompozycji prowadzone przez Wolfganga Rihma w Karlsruhe. W semestrze zimowym 2004/2005 Hensel podjął studia podyplomowe z kompozycji u prof. Michaela Obsta w Wyższej Szkole Muzycznej im. Franza Liszta w Weimarze. Od roku 2005 do roku 2008 Hensel studiował kompozycję w klasie mistrzowskiej prof. Heinza Winbecka w Wyższej Szkole Muzycznej w Würzburgu. Od semestru letniego 2009 do semestru zimowego 2010/11 Hensel studiował muzykologię we Frankfurcie nad Menem u prof. Petera Ackermanna. Studia te zakończył egzaminem promocyjnym zdanym dnia 13.07.2011 z oceną „magna cum laude”. Temat jego pracy doktorskiej brzmi: „Muzyka Gerharda Schedla”.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Utwory Hensela były odtwarzane w ramach różnych festiwali i warsztatów, jak również w radiu HR2, między innymi podczas Dni Muzyki w Kassel w 2005 roku (prapremiera utworu „Pomiędzy dźwiękami op.9”.granego przez muzyków Państwowego Teatru w Kassel, pod kierownictwem dyrygenta Bernharda Langa). W dniu 17.06.2007 odbyła się prapremiera utworu „Refleksje dla orkiestry op.16” skomponowanego przez Hensela dla orkiestry Junges Klagforum Mitte na galę „Europa – Niebieska Gwiazda” z okazji przekazania Portugalii prezydencji Unii Europejskiej przez Niemcy. Utwór Hensela był niemieckim wkładem do hymnu europejskiego, granego w sali koncertowej przy Gendarmenmarkt w Berlinie pod dyrekcją Sebastiana Weigla. W roku 2007 flecistka Carin Levine zaprezentowała w Radiu Bawarskim wyłącznie dla niej napisany utwór „Sonata na flet op.14”. Utwór Hensela „Śpiew błogosławionego życia op.18” został zaprezentowany w Operze Stuttgarckiej razem z 2. Symfonią Gustava Mahlera, co z pewnością stanowi znaczący punkt kulminacyjny w karierze artysty. Muzykolog dr. Christian Heindl stwierdza w swoim artykule opublikowanym z okazji drugiego koncertu symfonicznego w Stuttgarcie: „nie byłoby błędem uszeregować Hensela, który jest zarówno członkiem niemieckiego, jak i austriackiego stowarzyszenia kompozytorów w jednej linii z Schubertem, Mahlerem i Schedlem jako kontynuatora ich tradycji muzycznej w obecnych czasach. Dzisiejsza prapremiera utworu jest spełnieniem jego życiowego marzenia: wspólnego grania jego utworu w towarzystwie dzieła Gustava Mahlera.” W roku 2009 Hensel rozpoczął współpracę z wydawnictwem muzycznym Doblinger komponując sekstet smyczkowy op.20 „Klärchens Lied”, napisany na zlecenie Dni Muzyki w Kassel, grany przez orkiestrę Ensemble Modern, pod dyrekcją Jonathana Stockhammera. Utwór został ponownie zagrany w Wiedniu przez Ensemble Lux w Centrum Arnolda Schönberga. Hensel dopasował również symfonię pożegnalną Josepha Haydnego, jak również 8. Symfonię Ludwika van Beethovena do potrzeb orkiestry kameralnej Young-Euro-Classics-Festivalorchestra pod dyrekcją Muhaia Tanga. Utwory te prezentowane były podczas tournée orkiestry w Chinach, między innymi w takich miastach jak Szanghaj i Tianjin. Publikacje muzykologiczne Hensela dotyczą Wilhelma Friedemanna Bacha i Gerharda Schedla. Hensel jest członkiem Towarzystwa Kompozytorów Niemieckich, Towarzystwa Kompozytorów Austriackich, Austriackiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej, Towarzystwa Badań Muzycznych i GEMA.

  Ibidem (jęz. łac. ibidem – to samo miejsce, tamże, skracane do ibid.) – skrót używany w przypisach, cytatach lub tekstach źródłowych dla wskazania na ostatnio cytowaną pozycję. Inne znaczenie: "To pojęcie/zwrot jest również określone we wskazanym dokumencie".Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.
  17 kwietnia jest 107. (w latach przestępnych 108.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 258 dni.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.