• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Daniel Day-Lewis  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Moja piękna pralnia (ang. My Beautiful Laundrette) – brytyjski melodramat filmowy debiutującego w roli reżysera Stephena Frearsa z 1985 roku. Scenariusz filmu ukazał się pod tym tytułem w wersji książkowej również w Polsce.Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.

  Sir Daniel Michael Blake Day-Lewis (ur. 29 kwietnia 1957 w Greenwich) – angielski aktor filmowy i teatralny. Posiada także irlandzkie obywatelstwo. Zdobywca trzech Oscarów za najlepsze role pierwszoplanowe za lata 1989 (Moja lewa stopa), 2007 (Aż poleje się krew) i 2012 (Lincoln), nominowany łącznie sześć razy. W listopadzie 2012 amerykański tygodnik „Time” nazwał go „Największym aktorem świata”. W czerwcu 2017 roku postanowił zakończyć swoją karierę aktorską.

  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Isabelle Yasmine Adjani (ur. 27 czerwca 1955 w Paryżu) – francuska aktorka i piosenkarka o kabylskich i niemieckich korzeniach.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Greenwich w Londynie jako syn irlandzkiego poety Cecila Day-Lewisa i pochodzącej z żydowskiej rodziny aktorki Jill Balcon. Dorastał wraz ze starszą siostrą Lydią Tamasin (ur. 1953). Dwa lata po jego narodzinach rodzina przeprowadziła się do Croom's Hill w Greenwich. Po ukończeniu szkoły średniej Bedales School w Hampshire i Sevenoaks School w hrabstwie Kent, studiował aktorstwo w Bristol Old Vic Theatre School w Bristol.

  Ballada o Jacku i Rose (ang. The Ballad of Jack and Rose AKA Rose and the Snake) – dramat amerykański z roku 2005 w reżyserii Rebeki Miller. Film nakręcono w całości na Wyspie Księcia Edwarda w Kanadzie.Didżej lub DJ, dyskdżokej (ang. Disc Jockey – Dee Jay) – osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo w celu rozbawienia publiczności. DJ najczęściej stara się stworzyć płynność muzyczną w swoim występie, łącząc ze sobą różne utwory muzyczne, a nawet dodając efekty dźwiękowe, sample, utwory typu acapella. DJ-e turntabliści posługują się także skreczem.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Mając czternaście lat zadebiutował na kinowym ekranie rolą w dramacie Johna Schlesingera Ta przeklęta niedziela (1971) u boku Glendy Jackson. Występował na scenie Bristol Old Vic i Royal Shakespeare Company.

  Po gościnnym występie w serialu BBC Mały nakład (Shoestring, 1980) jako DJ, znalazł się w obsadzie biograficznego dramatu Richarda Attenborough Gandhi (1982) z Benem Kingsleyem i Candice Bergen. Potem wystąpił w przygodowym dramacie historycznym Bunt na Bounty (1984) u boku Mela Gibsona i Anthony’ego Hopkinsa, komediodramacie Stephena Frearsa Moja piękna pralnia (1985) oraz melodramacie Jamesa Ivory Pokój z widokiem (1985) z Heleną Bonham Carter i Julianem Sandsem.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Pokój z widokiem (ang. A Room with a View) – film obyczajowy produkcji brytyjskiej w reżyserii Jamesa Ivory’ego z 1986 roku na podstawie powieści pod tym samym tytułem E.M. Forstera Zaliczany do nurtu heritage films.

  Rola Christy'ego Browna, uznanego artysty malarza zmagającego się z porażeniem mózgowym, urodzonego niemal całkowicie sparaliżowanego, a przez większą część dzieciństwa uważanego za niedorozwiniętego umysłowo w biograficznym filmie Jima Sheridana Moja lewa stopa (1989) została uhonorowana nagrodą Oscara i Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA).

  Sir Ben Kingsley, właśc. Krishna Bhanji (ur. 31 grudnia 1943 w Snainton koło Scarborough) – brytyjski aktor filmowy i teatralny, pochodzenia hinduskiego. Na londyńskich scenach teatralnych grywał w kilku sztukach szekspirowskich. W 2001 otrzymał tytuł szlachecki od angielskiej królowej.Nieznośna lekkość bytu – amerykański melodramat z 1988 roku na podstawie powieści Milana Kundery o tym samym tytule.

  Uchodził za perfekcjonistę. Przed nagrywaniem scen przesłuchania Gerry’ego Conlona, drobnego złodziejaszka z Belfastu niewinnie skazanego za udział w zamachu terrorystycznym w opartym na faktach dramacie Jima Sheridana W imię ojca (1993) spędził w zamkniętej celi więziennej trzy doby – bez snu, gdyż strażnicy co dziesięć minut uderzali o kraty blaszanymi kubkami. Ta kreacja przyniosła mu nominację do Oscara. Przed realizacją filmu Bokser (1997) przeszedł kilkumiesięczny trening bokserski.

  Wiek niewinności – amerykański film fabularny (melodramat) z 1993 roku, nakręcony na podstawie powieści Edith Wharton.Philip Anthony Hopkins, CBE (ur. 31 grudnia 1937 w Port Talbot) – pochodzący z Wielkiej Brytanii amerykański aktor teatralny i filmowy, kompozytor, malarz.

  Do roli bezlitosnego przywódcy grupy Amerykanów – Bill 'Rzeźnik' w dramacie gangsterskim Gangi Nowego Jorku (2002) przygotowywał się nosząc stroje z epoki także poza planem i zdobył kolejną nominację do Oscara. Drugiego Oscara przyniosła mu rola wydobywcy cennego surowca w Kalifornii w dramacie Paula Thomasa Andersona Aż poleje się krew (2007). Trzecią statuetkę Oscara otrzymał za rolę prezydenta Stanów Zjednoczonych, Abrahama Lincolna w filmie Stevena Spielberga Lincoln (2012).

  Candice Patricia Bergen (ur. 9 maja 1946 w Beverly Hills, w stanie Kalifornia) – amerykańska aktorka i producentka telewizyjna i filmowa, fotograf, pisarka i modelka pochodzenia szwedzkiego.Ta przeklęta niedziela (ang. Sunday Bloody Sunday) – brytyjski dramat filmowy w reżyserii Johna Schlesingera z 1971 r.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  W latach 1989–1994 był związany z Isabelle Adjani, z którą ma syna Gabriela-Kane’a (ur. 9 kwietnia 1995). W dniu 13 listopada 1996 roku poślubił Rebeccę Miller. Mają dwóch synów – Ronana Cala (ur. 14 czerwca 1998) i Cashela Blake’a (ur. 2002).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Czarownice z Salem (ang. The Crucible) to amerykański film kostiumowy z 1996 roku w reżyserii Nicholasa Hytnera, z Winoną Ryder i Danielem Day-Lewis w rolach głównych. Scenariusz do filmu napisał Arthur Miller na podstawie własnej sztuki o tym samym tytule i wydanej w 1952 roku.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Ostatni Mohikanin (ang. The Last of the Mohicans) – melodramat historyczno-przygodowy produkcji USA z 1992 roku w reżyserii Michaela Manna.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Mel Columcille Gerard Gibson (ur. 3 stycznia 1956 w Peekskill) – australijsko-amerykański aktor, reżyser i producent filmowy.
  The Royal Shakespeare Company (RSC) jest jednym z największych brytyjskich zespołów teatralnych. Wywodzi się z tradycji dziewiętnastowiecznych. Główna siedziba zespołu znajduje się w Stratford-upon-Avon. Zatrudnia 700 pracowników i daje około 20 premier rocznie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.08 sek.