• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dani California


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).
  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).

  „Dani California” – pierwszy singel z albumu Stadium Arcadium grupy Red Hot Chili Peppers, którego premiera planowana była na 8 (Europa) i 9 maja 2006 (USA). Światowa premiera singla miała zaś miejsce 4 kwietnia.

  Utwór jest kontynuacją opowieści o dziewczynie znanej wcześniej z tytułowych kawałków poprzednich płyt Californication oraz z By the Way. Zaśpiewany i zagrany jest w starszym stylu zespołu, znanym z albumów takich jak Blood Sugar Sex Magik.

  Premiera singla w dużej mierze przyczyniła się do zwiększenia zainteresowania płytą Stadium Arcadium i stała się powodem spekulacji na temat albumu. Jednocześnie, piosenka szybko trafiła na wysokie lokaty na listach przebojów.

  Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Thomas Earl "Tom" Petty (ur. 20 października 1950 w Gainesville) - amerykański muzyk rockowy, gitarzysta, wokalista, kompozytor i autor tekstów. Jeden z najpopularniejszych muzyków rockowych lat 80. XX wieku.

  DJ radiostacji WMDG postawił w stronę utworu zarzut, jakoby ten miałby być kopią przeboju Toma Petty pt. Mary Jane's Last Dance.

  Wydania i spis utworów[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Interia.pl: Red Hot Chili Peppers: Plagiat? (pol.). 2006-05-25. [dostęp 2014-12-30].
  Warto wiedzieć że... beta

  Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.
  Blood Sugar Sex Magik – piąty album studyjny Red Hot Chili Peppers, wydany 24 września 1991 za pośrednictwem Warner Bros. Records (pierwszy album zespołu wydany za pośrednictwem tej wytwórni), którego producentem jest Rick Rubin. Techniki zastosowane na albumie różniły się w sposób znaczący od tych na Mother’s Milk (1989). Album łączy nurty heavymetalowe z funkowymi. Teksty piosenek bazują na zagadnieniach związanych z seksem, narkotykami, śmiercią, pożądaniem i emocjami (m.in. entuzjazm).
  Stadium Arcadium – dwupłytowy album amerykańskiej grupy rockowej Red Hot Chili Peppers wyprodukowany przez Ricka Rubina.
  Red Hot Chili Peppers (w skrócie: RHCP) – kalifornijska grupa muzyczna grająca głównie funk rock, powstała w Los Angeles w 1983. Obecny skład grupy tworzą wokalista Anthony Kiedis, gitarzysta Josh Klinghoffer, basista Michael "Flea" Balzary i perkusista Chad Smith. Zróżnicowany styl muzyczny zespołu połączył tradycyjny funk z elementami innych stylów, w tym rocka alternatywnego, punk rocka, i rocka psychodelicznego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.77 sek.