• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dance/Electronic Albums

  Przeczytaj także...
  Electronica – nieformalny i kontrowersyjny termin używany często w krajach zachodnich na określenie gatunków elektronicznej muzyki tanecznej, które nie są ukierunkowane bezpośrednio na parkiet klubowy.Trance – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej) rozwinięty w latach 90. Trance charakteryzuje tempo pomiędzy 130 a 155 BPM, bazuje na rozwiniętej, czasem podniosłej, o charakterze hymnu melodii, rytmicznej linii basowej zwykle wspieranej wyższą, rozwiniętą, dynamiczną linią pomocniczą. Większość utworów charakteryzuje także tzw. breakdown, czyli fragment w środku utworu bez beatów.
  Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.

  Dance/Electronic Albums (dawniej Top Electronic Albums) – notowanie przedstawiające aktualną listę najlepiej sprzedających się albumów z muzyką elektroniczną, opracowywane przez magazyn muzyczny Billboard, w oparciu o system informacyjny Nielsen SoundScan, a także dane dotyczące cyfrowej sprzedaży, pozyskiwane z większości sklepów internetowych. Zestawienie ukazało się po raz pierwszy 30 czerwca 2001 roku. Początkowo notowania przedstawiały 15 najpopularniejszych albumów, jednak obecnie obejmują one 25 płyt.

  Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.Dance (ang. taniec) – potoczna, jednak powszechnie przyjęta wspólna nazwa kilku spokrewnionych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej), wywodzących się z muzyki house oraz jednego z podgatunków muzyki trance.

  Lista Dance/Electronic Albums obejmuje albumy artystów, którzy tworzą zarówno muzykę elektroniczną, w tym m.in. house, techno, IDM i trance, jak i muzykę dance oraz elektroniczny hip-hop.

  Pierwszym albumem, który uplasował się na miejscu pierwszym Electronic Albums była ścieżka dźwiękowa filmu Lara Croft: Tomb Raider.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Aktualne zestawienie Dance/Electronic Albums (ang.)
 • House – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej mający swe początki w muzyce disco lat 70. Określenie tej odmiany muzyki pochodzi od nazwy klubu WarehouseTechno – gatunek muzyki elektronicznej powstały w Detroit w latach 80. XX wieku. Ze względu na typowo elektroniczny charakter gatunku i dużą popularność na początku lat 90., nazwą techno bywa powszechnie mylnie określana całość elektronicznej muzyki tanecznej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ścieżka dźwiękowa (z ang. soundtrack, OST – original sound track – oryginalna ścieżka dźwiękowa) – zapis motywu lub całej ścieżki dźwiękowej utworu muzycznego, która pojawia się w filmie lub grze wideo, jak również wydania płytowe złożone z kolekcji takich utworów. Dotyczy ona głównie ilustracji muzycznych, ale również jest to zapis konkretnych utworów, które zostały przygotowane specjalnie na potrzeby filmu lub gry.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.668 sek.