• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Damon Albarn

  Przeczytaj także...
  Oasis – brytyjski zespół rockowy założony w 1991 w Manchesterze. Utworzony z poprzedniej grupy The Rain; pierwotnie w jego skład wchodzili: Liam Gallagher (wokal i tamburyn), Paul „Bonehead” Arthurs (gitara), Paul „Guigsy” McGuigan (gitara basowa) oraz Tony McCarroll (perkusja). Piątym członkiem, który dołączył do zespołu nieco później był starszy brat Liama, Noel Gallagher (gitara i wokal). W tym składzie zespół Oasis występował do kwietnia 1995. Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Damon Albarn (ur. 23 marca 1968 w Londynie) – brytyjski wokalista, kompozytor i producent, zdobywca nagrody Grammy. Dzięki swoim rozpoznawalnym tekstom i muzyce, nawiązującej do wielu rozmaitych stylów, stał się jednym z najbardziej popularnych muzyków angielskich ostatnich 20 lat, zdobywając sobie uznanie nie tylko w ojczyźnie, ale i na całym świecie.

  Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Brian Eno, właśc. Brian Peter George St. John le Baptiste de la Salle Eno (ur. 15 maja 1948 w Woodbridge, hrabstwo Suffolk) – angielski kompozytor muzyki ambient, producent muzyczny i muzyk rockowy grający na instrumentach klawiszowych i wielu innych. Znany z występów w grupie Roxy Music oraz z kariery solowej. Twórczość Briana Eno zaliczana jest do progresywnego rocka i progresywnego popu, ale także do muzyki awangardowej, elektronicznej, ambient, world – w szerokim pojęciu, eksperymentalnej. Artysta znany jest z awangardowych, multimedialnych realizacji.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Blur[ | edytuj kod]

  Pierwszy zespół Damona Albarna, Blur, powstał w 1989 roku w Londynie, na fali formującego się w latach 90. nowego kierunku Britpop. W jego skład wchodzą też: gitarzysta Graham Coxon, basista Alex James i perkusista Dave Rowntree. Blur, jako największy zespół britpopowy w Europie, wywarł ogromny wpływ na ten gatunek. Słynna rywalizacja o popularność na scenie muzycznej z konkurencyjnym zespołem Oasis, spowodowała ogromny wzrost zainteresowania Britpopem na wyspach brytyjskich.

  Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.Gorillaz – wirtualny zespół założony przez Damona Albarna i Jamie Hewletta w 1998 tworzący muzykę będącą połączeniem hip-hopu, rocka i innych gatunków muzycznych. Zespół cechuje nietypowy, wirtualny image. W rzeczywistości w zespole od strony muzycznej na stałe jest tylko Damon Albarn, który współpracuje z bardzo wieloma różnymi muzykami na potrzeby danego utworu. Przez wiele pierwszych lat członkowie nie pokazywali się osobiście, nawet na koncertach (z wyjątkiem pięciu występów w Manchesterze i Nowym Jorku) czy rozdaniach nagród, a zastępowali to wirtualnymi postaciami zespołu Gorillaz (2D, Noodles, Murdoc oraz Russel). Obecnie Albarn otwarcie występuje osobiście na koncertach wraz z całym gronem współpracujących muzyków w składzie zależnym od granego utworu.

  Gorillaz[ | edytuj kod]

  Albarn, jako wszechstronny artysta, podczas wieloletniej kariery angażował się w różne oryginalne i nietypowe projekty muzyczne. Największy sukces odniósł założony wspólnie z rysownikiem Jamiem Hewlettem wirtualny zespół Gorillaz, w którym Albarn pełni rolę głównego kompozytora i wokalisty.

  Paul Simonon (ur. 15 grudnia 1955 w Brixton w Londynie) – muzyk, basista zespołu punkrockowego The Clash, który założył wraz z Joe Strummerem i Mickiem Jonesem w 1976.Oxfam jest międzynarodową organizacją humanitarną, zajmującą się walką z głodem na świecie i pomagającą w krajach rozwijających się. W roku 2002 w skład konfederacji wchodziło 12 organizacji.

  Kariera solowa[ | edytuj kod]

  Po rozpadzie Blur, Albarn zajął się karierą solową, nagrywając w takich krajach jak Mali czy Nigeria. Jego piosenka Closet Romantic znalazła się na ścieżce dźwiękowej do filmu Trainspotting. Fatboy Slim wykorzystał wokal Albarna w piosence Put It Back Together. Albarn skomponował także muzykę do filmów Drapieżcy i Przyzwoity Przestępca.

  Graham Coxon (ur. 12 marca 1969 w Rinteln w zachodnich Niemczech) - gitarzysta, wokalista i założyciel zespołu Blur. Uważany za jednego z najzdolniejszych gitarzystów Wielkiej Brytanii. Rozstał się z zespołem w 2002 r. tuz przed wydaniem w 2003 r. albumu "Think Tank". W 1998 roku wydał swój pierwszy solowy album zatytułowany The Sky Is Too High. Po odejściu z Blur kontynuował karierę solową. W 2009 r. powrócił do zreaktywowanego zespołu.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 2007 roku w Palace Theatre w Manchesterze odbyła się premiera opery Monkey: Journey To The West, stworzonej we współpracy z Jamiem Hewlettem oraz z uznanym chińskim reżyserem teatralnym i operowym Chen Shi-zhengiem. Damon Albarn jest autorem partytury, Hewlett zaprojektował kostiumy i scenografię.

  Nigeria, Republika Federalna Nigerii (ang. Federal Republic of Nigeria) – państwo w Afryce Zachodniej nad Zatoką Gwinejską, najludniejsze na kontynencie afrykańskim. Nazwa państwa pochodzi od rzeki Niger, a pierwszy raz pojawiła się w artykule gazety The Times z 1897 roku. Sąsiaduje z Beninem, Nigrem, Czadem i Kamerunem.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  The Good, the Bad and the Queen[ | edytuj kod]

  W maju 2006 roku magazyn NME podał wiadomość, że Damon Albarn pracuje nad swoim pierwszym solowym albumem zatytułowanym roboczo The Good, the Bad and the Queen. Miesiąc później NME zakomunikował, że zamiast solowego albumu Albarn sformował nowy zespół nazwany właśnie The Good, the Bad and the Queen.

  Producent – osoba lub przedsiębiorstwo produkujące towary w celu ich sprzedaży na rynku. Celem producenta jest zwykle maksymalizacja udziału jego produktów w rynku, a co za tym idzie maksymalizacja zysków.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Debiutancka płyta grupy, wyprodukowana przez Danger Mouse’a zdobyła nagrodę MOJO Awards w kategorii Najlepszy Album roku 2007.

  W skład zespołu oprócz Damona Albarna, jako wokalisty i kompozytora, wchodzą basista Clash - Paul Simonon, gitarzysta The Verve i Gorillaz - Simon Tong, i perkusista Tony Allen.

  DRC Music[ | edytuj kod]

  W lipcu 2011 Albarn kierował projektem DRC Music, w ramach którego powstała płyta Kinshasa One Two. Na płycie tej występują muzycy z Demokratycznej Republiki Kongo, których utwory zostały wyprodukowane przez kolektyw brytyjskich producentów muzycznych o nazwie DRC Music. Nagrania miały miejsce w lipcu 2011 w Kinszasie, stolicy DRK. Dochody ze sprzedaży albumu w całości zostały przeznaczone na pracę organizacji charytatywnej Oxfam w Demokratycznej Republice Kongo.

  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Everyday Robots[ | edytuj kod]

  Pod koniec 2013 roku Albarn zapowiedział swój pierwszy solowy album – „Everyday Robots”. 3 grudnia w Fox Studios odbył się prywatny koncert, na którym artysta zagrał część piosenek z nadchodzącego krążka.

  Album został wyprodukowany przez Richarda Russella z XL Recordings i wydany 28 kwietnia 2014. Albarn zapowiedział także trasę koncertową, na której grał będzie nie tylko nowe kompozycje, ale też piosenki ze swoich innych projektów, w tym Blur i Gorillaz. Muzyk potwierdził też gościnne występy Briana Eno i The Leytonstone City Mission Choir.

  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.The Good, the Bad and the Queen - umowna nazwa projektu muzycznego powstałego z inicjatywy Damona Albarna, wokalisty zespołu Blur. W skład zespołu wchodzą oprócz Albarna Paul Simonon, basista The Clash, Simon Tong, były gitarzysta The Verve oraz perkusista Tony Allen, pionier afrobeatu.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Damon Albarn był przez długi czas związany z liderką zespołu Elastica, Justine Frischmann. Ten związek był inspiracją dla wielu jego utworów między innymi Yuko and Hiro, który opowiada o ich miłości, Beetlebum o rozgłaszanym w mediach uzależnieniu Justine od heroiny, a także napisane już po ich rozstaniu Tender i No Distance Left to Run.

  The Clash – brytyjski zespół z Londynu utworzony w 1976 roku. W początkowym okresie działalności muzycy przedstawiali repertuar punkrockowy, który w następnych latach stopniowo rozwijali, wzbogacając go innymi stylami muzycznymi, tj. reggae, ska, dub, funk, rap czy rockabilly. W czasach największej popularności The Clash tworzyli: Joe Strummer (wokalista, gitarzysta), Mick Jones (gitarzysta, wokalista), Paul Simonon (basista) i Nicky „Topper” Headon (perkusista).Brian Burton (ur. 29 lipca 1977 w White Plains, Nowy Jork), znany tez jako Danger Mouse i Pelican City – amerykański DJ i producent muzyczny.

  Obecnie mieszka w Bayswater w Londynie z artystką Suzi Winstanley i córką Missy, urodzoną w 1999 roku.

  Albarn i Justine Frischmann są nadal bliskimi przyjaciółmi.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Albumy Ścieżki dźwiękowe

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Damon Albarn - IMDb
  2. Official Charts Company
  3. lescharts.com - Les charts français, lescharts.com [dostęp 2020-07-08].
  4. danishcharts.com - Danish charts portal, danishcharts.dk [dostęp 2020-07-08].
  5. Oficjalna lista sprzedaży :: OLIS - Official Retail Sales Chart
  6. Die Offizielle Schweizer Hitparade und Music Community, hitparade.ch [dostęp 2020-07-08].
  7. Das österreichische Hitparaden- und Musik-Portal, austriancharts.at [dostęp 2020-07-08].
  8. swedishcharts.com - Swedish Charts Portal, swedishcharts.com [dostęp 2020-07-08].
  Norman Quentin Cook znany jako Fatboy Slim (ur. 31 lipca 1963 w Bromley jako Quentin Leo Cook) – angielski muzyk, DJ, producent i kompozytor tanecznej muzyki elektronicznej związany z wytwórnią Skint Records. Uważany jest za twórcę i głównego promotora gatunku zwanego big beat.Organizacja pozarządowa – organizacja obywatelska (założona przez obywateli lub ich organizacje) działająca z własnej inicjatywy na rzecz wybranego interesu publicznego i niedziałająca dla osiągnięcia zysku. W prawie międzynarodowym, w odróżnieniu od organizacji międzyrządowych, organizacje pozarządowe grupują nie państwa lecz osoby fizyczne lub prawne, i to z reguły z różnych krajów (najczęściej przyjmuje się, że minimum z trzech). Działają w oparciu o prawo krajowe siedziby organizacji, a powstają w wyniku nie umowy międzynarodowej, ale umowy cywilnoprawnej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Kinszasa (dawniej Léopoldville) – stolica i największe miasto Demokratycznej Republiki Konga. Jest to największe miasto Afryki położone na południe od równika. Liczy ok. 9,5 miliona mieszkańców.
  Jamie Christopher Hewlett (ur. 3 kwietnia 1968) – pochodzący z Wielkiej Brytanii rysownik komiksów; rozgłos zawdzięcza komiksowi pt. Tank Girl oraz członkostwu w zespole Gorillaz.
  Simon Tong (ur. 1972 w Lancashire) – brytyjski gitarzysta i klawiszowiec najbardziej znany jako członek The Verve w latach 1996–1999. W 2002 roku zastąpił Grahama Coxona na stanowisku gitarzysty w zespole Blur na czas trasy koncertowej, promującej ich album Think Tank. Pozostawał członkiem grupy do 2003 roku, kiedy Blur rozwiązał działalność. W latach 2005–2010 współpracował z grupą Gorillaz jako gitarzysta.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Alex James, właściwie Steven Alexander James (ur. 21 listopada 1968 w Boscombe, Bournemouth) – brytyjski muzyk, od roku 1988 do teraz, najbardziej znany jako basista zespołu Blur.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.105 sek.