• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Damian Holecki  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Certyfikaty sprzedaży w przemyśle muzycznym stanowią powszechnie stosowany na świecie system nagród za sprzedaż nagrań muzycznych.15 listopada jest 319. (w latach przestępnych 320.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 46 dni.
  Damian Holecki – portret

  Damian Holecki (ur. 15 listopada 1961 w Mysłowicach) – polski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pianista, producent oraz prowadzący program Muzyczny kącik Damiana Holeckiego, emitowany na antenie TVS (od 2014). Zdobywca 2 złotych płyt.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Dzieciństwo i młodość[ | edytuj kod]

  Urodził się i dorastał w Mysłowicach w dzielnicy Słupna. W dzieciństwie uczył się gry na pianinie. Wywodzi się z rodziny z tradycjami muzycznymi (ojciec – grający na harmonijce ustnej w lokalnym zespole oraz wujek grający na fortepianie). Początkowo nie planował kariery muzycznej – ukończył liceum zawodowe w Mysłowicach, przez kilka lat pracował w kopalni węgla kamiennego Ziemowit.

  Pianista – muzyk grający na fortepianie. Pianiści wykonują szeroki repertuar i różne style, w tym muzykę poważną, jazz, blues oraz różnego rodzaju style muzyki rozrywkowej, w tym muzykę rockową. Umiejętność gry na fortepianie sprzyja opanowaniu gry na innych instrumentach klawiszowych, takich jak syntezator, klawesyn, czelesta, czy organy. Radio Piekary – regionalna rozgłośnia radiowa założona w 1996 w Piekarach Śląskich. W nadawanych audycjach dominują zwyczaje oraz mowa śląska. Transmitowane są msze święte i nabożeństwa z pobliskiej Bazyliki NMP, a także z innych kościołów dekanatu oraz informacje z terenu województwa śląskiego.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziałach Aktorskim oraz Jazzu i Muzyki Rozrywkowej (lata 90.). Początkowo wykonywał, wraz z innymi artystami utwory wydawane na serii kaset Malajka (pierwsza połowa lat 90.) – głównie repertuar coverowy.

  Podczas studiów koncertował z grupą Holetzky (założona w 1995 w składzie Damian Holecki, Tomasz Lachowski, Piotr Skrzyp). Zespół, grający muzykę dance, wydał płytę oraz singiel, występował jako suport m.in. dla DJ BoBo, Captain Jack.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Radio Fest – nadająca od 22 grudnia 2009 roku lokalna rozgłośnia radiowa na Śląsku, stworzona przez Stowarzyszenie DeoRecordings. Radio ma siedzibę w Gliwicach (biuro reklamy znajduje się w Chorzowie). Emituje swój program na częstotliwości 100,2 MHz z nadajnika umieszczonego na kominie Elektrociepłowni Zabrze.

  W 1998 artysta podpisał kontrakt z austriackim przedsiębiorstwem fonograficznym Koch Music International i wydał solową płytę również w stylu dance.

  W 1999 artysta zmienił styl muzyczny na bardziej popowy, z elementami folku i muzyki tanecznej. Wtedy też wydał płytę Bo serce me melodię gra. W podobnym stylu muzycznym zostały nagrane kolejne płyty artysty.

  Muzyk prowadził listę przebojów, w nieistniejącym już Radiu Plus.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Związek Producentów Audio-Video (ZPAV) – polskie stowarzyszenie producentów fonogramów i wideogramów. Przewodniczącym zarządu jest Andrzej Puczyński.

  Początkowo artysta współpracował też m.in. z Jerzym Macołą oraz Aleksandrem Woźniakiem (którzy komponowali muzykę na początkowe płyty artysty) czy Katarzyną Klich (autorka tekstów na płycie Bo serce me melodię gra). Od 2005 roku Damian Holecki jest również kompozytorem większości utworów na własnych płytach. Sporadycznie komponuje dla innych wykonawców.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. TVS (Telewizja Silesia,Television Schlesien,Telewizja Śląska) – pierwsza regionalna stacja telewizyjna o profilu informacyjno-rozrywkowym. Kanał TVS jest kierowany głównie do mieszkańców województwa śląskiego, obejmującego historyczne ziemie Górnego Śląska i Małopolski (w tym Zagłębie Dąbrowskie i Zagłębie Krakowskie). TVS został stworzony jako konkurencja dla TVP Katowice.

  W 2007, wraz z Renatą Niedbał-Wittą (występującą pod pseudonimem scenicznym Mona Lisa), jako duet Renata i Damian, wydał płytę To nie jest sen.

  W 2008 została nawiązana współpraca z przedsiębiorstwami Box Music oraz Promus. W tym samym roku ukazała się płyta Po prostu dziękuję, która w 2013 roku osiągnęła status Złotej Płyty. W 2009 roku zdobył tytuł wykonawcy roku w Liście Śląskich Szlagierów nowo powstałej wtedy telewizji TVS, w której też kilka teledysków znajdowało się na szczycie listy (do połowy 2011 roku). Obecnie, od 2014 roku artysta znów podjął współpracę z telewizją TVS.

  Dom Muzyki i Tańca – hala widowiskowo-rozrywkowa, wzniesiona w 1959 r. w Zabrzu, według projektu architektów Zygmunta Majerskiego i Juliana Duchowicza. Miejsce licznych imprez rozrywkowych o charakterze lokalnym i ogólnopolskim. Jedna z czołowych sal w Polsce pod względem wielkości (2100 miejsc siedzących), o bardzo dobrych parametrach akustycznych i możliwościach technicznych. Od 1992 r. miejsce koncertów "Serce za serce" Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w których brali udział m.in.: Plácido Domingo, José Carreras i Chris de Burgh.TVS (Telewizja Silesia,Television Schlesien,Telewizja Śląska) – pierwsza regionalna stacja telewizyjna o profilu informacyjno-rozrywkowym. Kanał TVS jest kierowany głównie do mieszkańców województwa śląskiego, obejmującego historyczne ziemie Górnego Śląska i Małopolski (w tym Zagłębie Dąbrowskie i Zagłębie Krakowskie). TVS został stworzony jako konkurencja dla TVP Katowice.

  Artysta dwukrotnie zostawał wykonawcą roku w plebiscytach Radia Piekary. Wiele jego piosenek odniosło sukces w listach przebojów Radia Piekary oraz Radia Fest.

  W 2009 oraz 2010 roku Damian Holecki był główną gwiazdą (a w 2010 również współprowadzącym koncerty z okazji Dnia Matki, odbywające się w Chorzowskim Centrum Kultury, organizowane we współpracy z telewizją TVS).

  Na fali kolejnych sukcesów, został gospodarzem programu rozrywkowo-kulinarnego Muzyczna kuchnia (9 odcinków programu zostało wyprodukowanych i wyemitowanych w pierwszej połowie 2011 roku w telewizji TVS). Program realizowany był w domu muzyka.

  Kompozytor (w jęz. łac. compositor) – twórca utworu muzycznego. Termin kompozytor odnosi się do twórców używających notacji muzycznej, piszących muzykę poważną lub filmową. W polskich uczelniach muzycznych kształci się studentów na kierunku kompozycja, lecz kompozytor nie musi być absolwentem takich studiów, jednak to oni właśnie dysponują pełnym warsztatem kompozytorskim obejmującym harmonię, kontrapunkt, instrumentację, analizę dzieła muzycznego itp.Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.

  Kolejne lata wiążą się z wydaniem płyt Złote przeboje (wydanych dwukrotnie – początkowo w wydawnictwie Promus, po zerwaniu z nim współpracy, album w nieco zmodyfikowanej formie, został wydany w Box Music, z dołączoną płytą DVD z zapisem koncertu z 2008, wcześniej wydanego odrębnie). W 2013 roku potrójny album Złote Przeboje (Box Music), został nagrodzony przez ZPAV złotą płytą.

  Katarzyna Zofia Klich (ur. 11 maja 1973 w Poznaniu) – polska wokalistka popowa. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.René Baumann, DJ BoBo (ur. 5 stycznia 1968 w Kölliken, kanton Argowia) – szwajcarski DJ, piosenkarz, producent, tancerz, kompozytor. Od 2002 roku żonaty z Nancy Rentzsch, którą poznał w 1993.

  W 2012 oraz 2014 roku wydał dwie kolejne płyty, zawierające autorskie kompozycje, a także (kilka utworów) autorskie teksty.

  Artysta koncertuje w całym kraju, co roku bierze też udział w Śląskiej Gali Biesiadnej organizowanej w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

  Od 2014 roku jest producentem, scenarzystą i gospodarzem programu rozrywkowego Muzyczny kącik Damiana Holeckiego (emitowanego na antenie telewizji TVS od września 2014 roku) oraz programu radiowego pod tym samym tytułem, emitowanego od listopada na antenie Radia Silesia. Program również nagrywany jest w domu artysty. Damian Holecki jest też producentem kilku własnych videoclipów.

  Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – najstarsza wyższa uczelnia działająca na Górnym Śląsku.Mysłowice (śl. Myslowicy, czes. Myslovice, niem. Myslowitz) – miasto nad Przemszą, w południowej Polsce, położone na Górnym Śląsku, w województwie śląskim, w centrum Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (GOP). Jest jednym z ośrodków centralnych konurbacji górnośląskiej.

  Współpracował i nagrał utwory również z innymi artystami, jak Renata Niedbał-Witta, Jadwiga Kubik, Jacek Kierok, Baciary, Magdalena Pal, Kola i Jula (Kornelia Maroszek i Justyna Sosna – okazjonalne duety oraz chórki), Marzena Woźniak (chórki), Beata Mańkowska.

  W repertuarze wykonawcy znajdują się zarówno utwory autorskie, jak też covery utworów polskich i zagranicznych jak Odrobinę szczęścia w miłości, Serce, Do ciebie mamo, The Last Waltz, Hallelujah, Vivo per lei.

  Aleksander Woźniak, ps. Alek (ur. 11 czerwca 1975) – kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, realizator dźwięku, aranżer.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.