• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dallas  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Polski Narodowy Kościół Katolicki w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, PNKK (ang. Polish National Catholic Church, PNCC) – Kościół starokatolicki działający na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki i Kanady którego znaczną część wiernych stanowią przedstawiciele Polonii w Ameryce Północnej. Obecnie Kościół prowadzi też działalność we Włoszech, gdzie posiada 3 parafie. Od 13 stycznia 2012 pod jurysdykcją PNKK znajduje się Polski Narodowy Katolicki Kościół w Polsce. Kościół utrzymuje jedność wiary i moralności z Kościołem Polskokatolickim w RP.DART Light Rail – system szybkiego tramwaju w Dallas składający się z trzech linii oznaczonych kolorami czerwonym, niebieskim i zielonym, budowana jest linia pomarańczowa. DART jest skrótem nazwy zarządu komunikacji Dallas Area Rapid Transit. Pierwszy odcinek uruchomiono 14 czerwca 1996 na trasie Westmoreland/Illinois - Pearl. Obecnie sieć składa się ze 116 km tras na których jest 55 przystanków. W eksploatacji znajduje się 120 tramwajów produkcji Kinki Sharyo.

  Dallas – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas. Siedziba hrabstwa Dallas. Granice administracyjne Dallas rozciągają się ponadto na terytorium hrabstw Collin, Denton, Kaufman i Rockwall. Powierzchnia miasta wynosi 999,3 km². Jest trzecim miastem w Teksasie i dziewiątym w całym kraju pod względem liczby ludności – w 2010 roku liczyło 1 197 816 osób. Dallas stanowi również centrum regionu metropolitarnego Dallas-Forth Worth-Arlington mającego ponad 6 mln mieszkańców.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Texas Rangers - drużyna baseballowa grająca w zachodniej dywizji American League, ma siedzibę w Arlington w stanie Teksas.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Gospodarka
 • 3 Transport
 • 4 Edukacja
 • 5 Demografia
 • 6 Religia
 • 6.1 Kościół rzymskokatolicki
 • 6.2 Polski Narodowy Kościół Katolicki
 • 6.3 Kościół prawosławny
 • 7 Sport
 • 8 Galeria zdjęć
 • 9 Zobacz też
 • 10 Linki zewnętrzne
 • Historia[]

  Miasto Dallas zostało założone w 1841 roku, a formalnie zarejestrowane jako miasto od 2 lutego 1856 roku. Jest znane w świecie jako centrum telekomunikacyjne, technologii komputerowej, bankowości i transportu. Jest to serce największego wewnątrz lądowego obszaru metropolitarnego w USA pozbawionego jakiegokolwiek żeglownego połączenia z morzem. Miasto rozwinęło się głównie ze względu na historyczną ważność tego miejsca jako centrum przemysłu naftowego i bawełnianego, położenia przy liniach kolei żelaznej oraz dzięki swoim gospodarczym i finansowym magnatom.

  Buddyzm (inna nazwa to: sanskr. Buddha Dharma; pāli. Buddha Dhamma lub Buddha Sasana – "Nauka Przebudzonego") – nonteistyczny system filozoficzny i religijny, którego założycielem i twórcą jego podstawowych założeń był żyjący od około 560 do 480 roku p.n.e. Siddhārtha Gautama (pāli. Siddhattha Gotama), syn księcia z rodu Śākyów, władcy jednego z państw-miast w północnych Indiach. Buddyzm bywa zaliczany do religii dharmicznych oraz do religii nieteistycznych.Philip Cortelyou Johnson (ur. 8 lipca 1906 w Cleveland, Ohio, zm. 25 stycznia 2005 w New Canaan, Connecticut) – amerykański architekt i historyk sztuki, długoletni nestor amerykańskiej architektury, w 1979 jako pierwszy architekt uhonorowany Nagrodą Pritzkera, nazywaną architektonicznym Noblem.

  22 listopada 1963 w Dallas zginął w zamachu prezydent Stanów Zjednoczonych John Kennedy.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Port lotniczy Dallas-Fort Worth – międzynarodowy port lotniczy położony pomiędzy Dallas i Fort Worth, w Teksasie. Kod IATA: DFW, a kod ICAO: KDFW. W 2008 obsłużył ponad 57 mln pasażerów. Jest główną bazą American Airlines. Jest największym, jeśli chodzi o zajmowaną powierzchnię, portem lotniczym świata.
  Hrabstwo Denton – hrabstwo położone w USA w stanie Teksas. Utworzone w 1846 r. Siedzibą hrabstwa jest miasto Denton.
  Port lotniczy Dallas-Love – niewielki port lotniczy położony w Dallas, w Teksasie, w Stanach Zjednoczonych położony ok. 10 km na północny wschód od centrum Dallas. Początki portu sięgają roko 1917, kiedy to zostało w tym miejscu uruchomione lotnisko polowe Armii USA. W 1927 port został udostępniony także dla ruchu cywilnego. Był głównym lotniskiem dla Dallas do 1974 roku, kiedy otwarto międzynarodowy port lotniczy Dallas-Fort Worth. Od tego czasu jest to małe lotnisko, obsługujące m.in. loty tanich linii lotniczych Southwest Airlines. Posiada trzy drogi startowe, dwie równoległe o nawierzchni betonowej i jedną asfaltową.
  Parafia św. Piotra Apostoła w Dallas (ang. St. Peter The Apostle Parish) – parafia rzymskokatolicka położona w Dallas w stanie Teksas, Stany Zjednoczone.
  Diecezja Dallas (łac. Dioecesis Dallasensis, ang. Diocese of Dallas) jest diecezją Kościoła rzymskokatolickiego w północnej części stanu Teksas.
  Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny (ang. International Society for Krishna Consciousness, w skrócie ISKCON), powszechnie znane jako Hare Kryszna – to hinduistyczna tradycja religijna określana jako gaudija wisznuizm wywodząca się z Bengalu Zachodniego i nauk Ćajtanji Mahaprabhu. Na Zachodzie nurt został spopularyzowany przez Bhaktivedantę Swamiego Prabhupadę, pierwszy ośrodek misyjny poza Indiami założony został przez Bhaktivedantę Swamiego w Nowym Jorku w roku 1966 . W Polsce MTŚK zostało oficjalnie zarejestrowane i wpisane pod numerem 30 do "Rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych" Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dnia 31 stycznia 1990.
  Diecezja Południa - jedna z 11 terytorialnych jednostek administracyjnych Kościoła Prawosławnego w Ameryce. Obejmuje stany Alabama, Arkansas, Floryda, Georgia, Kentucky, Luizjana, Missisipi, Karolina Północna, Karolina Południowa, Nowy Meksyk, Oklahoma, Tennessee, Teksas i Wirginia. Katedrą diecezji jest sobór św. Serafima z Sarowa w Dallas.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.