• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dakka - architektura

  Przeczytaj także...
  Meczet (arab. مسجد masdżid; l.mn. مساجد masadżid) – miejsce kultu muzułmańskiego. Słowo meczet oznacza dowolny budynek, w którym oddaje się cześć Bogu, niezależnie od jego architektury.Mihrab (arab. المحراب, mihrāb, od arab. haraba - srożyć się, walczyć, modlić się) – nisza, zwykle na planie półokrągłym lub wielobocznym (niekiedy tylko ozdobna płyta) w sali modlitw w meczecie, znajdująca się pośrodku ściany kibli. Wskazuje kierunek Mekki, w którym powinni modlić się wierni. Zwykle jest bogato zdobiony.
  Intarsja (wł. intarsio - wykładzina) – technika zdobnicza polegająca na tworzeniu obrazu przez wykładanie powierzchni przedmiotów drewnianych (zwłaszcza mebli) innymi gatunkami drewna, czasem podbarwianymi, bejcowanymi lub podpalanymi. Wstawki umieszcza się w miejscu usuniętych fragmentów z powierzchni przedmiotu.
  Dikka: (po prawej stronie) w meczecie Selima II w Konyi, Turcja.

  Dakka (dikka) – wysoka (ok. 2 m.) ławka lub podium w meczecie, zbudowana z drewna lub marmuru służąca recytatorowi Koranu do głośnego, śpiewnego czytania tekstu podczas nabożeństw lub modlitw zbiorowych. Ustawiano ją w pobliżu mihrabu. Recytator wchodził na górę po drabinie lub schodkach. Platforma na której recytator zasiadał „po turecku” zwykle otoczona była barierką. Ławy drewniane pokrywano płaskorzeźbionymi dekoracjami i geometrycznymi intarsjami, powierzchnie marmurowych zdobiono skromnymi ornamentami roślinnymi .

  Relief (płaskorzeźba) – kompozycja rzeźbiarska wykonana na płycie kamiennej, metalowej lub drewnianej z pozostawieniem na niej tła. Dzieło uzyskuje się poprzez rzeźbienie, kucie lub odlewanie. Pomimo że płaskorzeźby powstawały jako dekoracja architektoniczna, to często stanowią odrębne, pełnowartościowe dzieło sztuki.Koran (arab. القُرْآن Al-Qur’ān) – święta księga islamu. Według tradycji muzułmańskiej powstawał w latach 610-632, objawiany fragmentami prorokowi islamu, Mahometowi (zm. 632) przez Archanioła Dżibrila (identyfikowanego w islamie z biblijnym archaniołem Gabrielem). Słowo „Koran” pochodzi od arabskiego słowa al-kur’ān, które oznacza „recytację”, ponieważ pierwotnie Koran przekazywano ustnie. Według islamu i samego Koranu jego twórcą jest Allah.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Sztuka świata. Słownik terminów A-K. Warszawa: Arkady, 2013, s. 156. ISBN 978-83-213-4726-4.
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.108 sek.