• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dajr az-Zaur - muhafaza

  Przeczytaj także...
  Syria (arab. سوريا / سورية, transk. Sūriyya), nazwa oficjalna: Syryjska Republika Arabska (arab. الجمهورية العربية السورية, transk. Al-Dżumhurijja al-Arabijja as-Surijja) – arabskie państwo na Bliskim Wschodzie, graniczące z Turcją (822 km), Irakiem (605 km), Jordanią (375 km), Libanem (375 km) i Izraelem (76 km).Muhafaza (arab. محافظة – muhafazah, liczba mnoga: muhafazat) – jednostka podziału administracyjnego wielu państw arabskich, m.in. Iraku, Syrii, Jemenu, Libanu, Egiptu, Omanu, Jordanii, do 2003 roku także Libii.
  Hims (również Homs) – miasto w zachodniej Syrii, w oazie Pustyni Syryjskiej w dolinie rzeki Orontes (dziś Asi), ośrodek administracyjny muhafazy Hims na linii kolejowej Aleppo−Damaszek. Około 900 tys. mieszkańców. Trzecie co do wielkości miasto kraju.

  Dajr az-Zaur (arab. ‏ممُحافظة دير الزور‎) – jedna z 14 jednostek administracyjnych pierwszego rzędu (muhafaza) w Syrii. Jest położona we wschodniej części kraju. Graniczy od wschodu z państwem Irak, od zachodu z muhafazami Hims i Rakka a od północy z muhafazą Al-Hasaka.

  Al-Hasaka – miasto w Syrii, na wyżynie Al-Dżazira, w oazie nawadnianej przez rzekę Chabur (dopływ Eufratu). Zamieszkuje go około 82 tys. mieszkańców.Ar-Rakka, Rakka (arab. الرقة) – miasto w północnej Syrii, nad północnym brzegiem Eufratu, ok. 160 km na wschód od Aleppo, ośrodek administracyjny muhafazy Ar-Rakka. Ma około 208 tys. mieszkańców. Jedno z głównych miast dawnego regionu Diyār Muḍar, zachodniej części Dżeziry.

  W 2011 muhafaza liczyła 1 239 000 mieszkańców; dla porównania w 2004 było ich 1 004 747, a w 1981 – 409 130.

  Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Syria: Governorates, Major Cities & Localities. citypopulation.de. [dostęp 18 września 2014].  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.