• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Daimler-Motoren-Gesellschaft

  Przeczytaj także...
  August Wilhelm Maybach (ur. 9 lutego 1846 w Heilbronn, zm. 29 grudnia 1929 w Stuttgart-Bad Cannstatt) – niemiecki konstruktor i przemysłowiec, współpracownik Gottlieba Daimlera, jeden z pionierów motoryzacji, z wykształcenia ślusarz.Przedsiębiorstwo (lub inaczej jednostka gospodarcza) – wyodrębniona prawnie, organizacyjnie i ekonomicznie jednostka, prowadząca działalność gospodarczą. Najczęściej definiowanym celem działalności przedsiębiorstwa jest osiąganie zysku poprzez zaspokajanie potrzeb konsumentów. W jego skład mogą wchodzić mniej lub bardziej odrębne jednostki gospodarcze, nazywane zakładami. Nieco inne znaczenie ma przedsiębiorstwo w języku prawnym.
  Sindelfingen – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Stuttgart, w powiecie Böblingen. Leży ok. 2 km na północ od Böblingen. Jest największym miastem powiatu.
  plakat reklamowy DMG z roku 1890
  Fabryka w Untertürkheim (1911 rok)

  Daimler-Motoren-Gesellschaft (w skrócie DMG) – niemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się początkowo produkcją silników, później samochodów działającą w latach 1890-1926.

  Spółka została założona przez Gottlieba Daimlera i Wilhelma Maybacha. Jej pierwszą siedzibą było miasto Cannstatt w pobliżu Stuttgartu, obecnie jego dzielnica. Daimler zmarł w 1900 roku. Trzy lata później przedsiębiorstwo przeniosło się do dzielnicy StuttgartuUntertürkheim po tym jak macierzysta fabryka została strawiona przez ogień. W roku 1922 siedzibą przedsiębiorstwa stał się Berlin. Ponadto spółka posiadała fabryki Marienfelde pod Berlinem oraz w Sindelfingen.

  Bad Cannstatt, Stuttgart-Bad Cannstatt (do 23 lipca 1933 Cannstatt, hist. Kannstadt, Canstatt, Cannstadt) – uzdrowiskowy okręg administracyjny (Stadtbezirk) w Stuttgarcie, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Liczy 66 611 mieszkańców (31 grudnia 2011) i ma powierzchnię 15,71 km².Chrysler – amerykański koncern motoryzacyjny produkujący m.in. samochody. Obecnie należy do włoskiego koncernu FIAT, a podział właścicielski wygląda następująco:

  Spółka początkowo produkowała silniki benzynowe. Po sukcesie krótkiej serii samochodów rajdowych zbudowanych w 1900 przez Wilhelma Maybacha według specyfikacji Emila Jellinka przedsiębiorstwo podjęło decyzję o wytwarzaniu automobili na dużą skalę. Silniki tych samochodów nazwano Daimler-Mercedes (na cześć córki Jellinka – Mercédès). W roku 1902 oficjalnie zarejestrowano markę Mercedes. Pierwszym samochodem Daimler-Motoren-Gesellschaft pod nową marką był Mercedes 35 PS.

  Gottlieb Daimler, właściwie Däumler (ur. 17 marca 1834, zm. 6 marca 1900 w Stuttgart-Bad Cannstatt) – niemiecki konstruktor i przemysłowiec.Adrienne Manuela Ramona (Mercédès) Jellinek (ur. 16 września 1889 w Wiedniu, zm. 23 lutego 1929 w Wiedniu) – córka austriackiego pioniera automobilizmu Emila Jellinka.

  Po I wojnie światowej Niemcy pogrążyły się w kryzysie gospodarczym. Przedsiębiorstwo Daimler-Motoren-Gesellschaft musiało ratować się przed upadkiem łącząc się z Benz & Cie. Tym samym powstała spółka Daimler-Benz, a dotychczasową markę samochodów Mercedes zastąpiono nazwą Mercedes-Benz. W wyniku kolejnego mariażu Daimler-Benz z amerykańską Chrysler Corporation w 1998 roku powstał koncern DaimlerChrysler. W roku 2007 Daimler sprzedał swoje udziały w DaimlerChrysler i działa jako Daimler AG.

  Daimler AG (wcześniej DaimlerChrysler AG), spółka akcyjna, wytwórca samochodów osobowych oraz samochodów specjalnego użytku. Spółka powstała w 1998 roku poprzez przejęcie spółki Chrysler Corporation (USA) przez spółkę akcyjną Daimler-Benz AG (Niemcy). Jest notowana na Frankfurter Wertpapierbörse, New York Stock Exchange oraz Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. W maju 2007 Daimler poinformował, że odsprzeda 80% udziałów Chryslera amerykańskiemu inwestorowi za 5,5 miliardów euro, co też stało się 14 maja 2007. Podczas zebrania akcjonariuszy ustalono powrót do nazwy Daimler AG.Marienfelde, Berlin-Marienfelde – dzielnica (Ortsteil) Berlina w okręgu administracyjnym Tempelhof-Schöneberg. Od 1 października 1920 w granicach miasta.


 •  Zapoznaj się również z: Kategoria:Samochody Daimler. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Daimler-Benz AG – niemieckie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją samochodów oraz silników założone w 1926 roku, istniejące do 1998 roku.
  I wojna światowa – konflikt zbrojny trwający od 28 lipca 1914 do 11 listopada 1918 (w latach 20. i 30. XX wieku nazywany "wielką wojną") pomiędzy ententą, tj. Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Serbią, Japonią, Włochami (od 1915) i Stanami Zjednoczonymi (od 1917), a państwami centralnymi, tj. Austro-Węgrami i Niemcami wspieranymi przez Turcję i Bułgarię.
  Dzielnica miasta – część miasta wyróżniająca się pod względem: pełnionych funkcji, zabudowy i układu urbanistycznego, zamieszkującej ją określonej grupy społecznej, odrębnych kompetencji władz administracyjnych i samorządu terytorialnego (np. dzielnice willowe, portowe, handlowe, przemysłowe, mieszkaniowe, slumsy).
  Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.
  Mercedes-Benz – marka samochodów produkowanych przez koncern Daimler AG (uprzednio DaimlerChrysler AG), zaś wcześniej przez koncern Daimler-Benz, popularnie nazywana Mercedes. Pod marką tą produkowane są samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe i autobusy. W kategorii samochodów osobowych, Mercedes-Benz uważany jest za jedną z najbardziej prestiżowych marek na świecie.
  Untertürkheim, Stuttgart-Untertürkheim – okręg administracyjny (Stadtbezirk) w Stuttgarcie, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Liczy 15 876 mieszkańców (31 grudnia 2011) i ma powierzchnię 6,06 km².
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.