• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Daily News - Nowy Jork

  Przeczytaj także...
  Nagroda Pulitzera (ang. The Pulitzer Prize) – coroczna amerykańska nagroda przyznawana za wybitne dokonania w dziedzinie dziennikarstwa, literatury i muzyki.Chicago Tribune to jeden z 5 największych dzienników amerykańskich, wydawana w Chicago (Illinois) przez Tribune Company. Wcześniej występowała pod nazwą "World`s Greatest Newspaper" . Najważniejsza gazeta okręgu metropolitarnego Chicago i środkowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych.
  Tabloid (z ang. tabloid), bulwarówka – typ gazety, przeważnie dziennika. Także specjalny format edycyjny (37-40 cm x 27-30 cm).

  New York Daily News – piąta pod względem rozpowszechnienia gazeta codzienna w Stanach Zjednoczonych, z dziennym nakładem 632.595 egzemplarzy. Powstała w 1919 roku i była pierwszą amerykańską gazetą drukowaną w formie tabloidu. Jej właścicielem jest Mortimer Zuckerman. „Daily News” zdobyła dziesięć nagród Pulitzera.

  Robert Maxwell, właśc. Jan Ludvik Hoch (ur. 10 czerwca 1923 w miejscowości Slatinské Dôly Czechosłowacja (obecnie Sołotwyno Ukraina, obwód zakarpacki), zm. 5 listopada 1991) – brytyjski wydawca i przedsiębiorca prasowy, polityk.Superman (jego alter ego – Clark Kent, urodzony jako Kal-El) – fikcyjna postać (superbohater), znana z serii komiksów wydawanych przez DC Comics, oraz wszelkich adaptacji związanych z ta postacią. Został stworzony przez Joe Shustera i Jerry’ego Siegela. Po raz pierwszy pojawił się w magazynie Action Comics vol. 1 #1 (czerwiec 1938 roku).

  Historia[]

  „Daily News” została stworzona przez Josepha Medilla Pattersona. Wraz z kuzynem Robertem R. McCormickem byli współwydawcami „Chicago Tribune” i jednocześnie wnukami Josepha Medilla, założyciela korporacji Tribune. Patterson i McCormick nie zgadzali się z treścią, a także formą wydawniczą „Chicago Tribune”, dlatego zdecydowali o wspólnym spotkaniu w Paryżu, gdzie wpadli na pomysł utworzenia nowej gazety w Nowym Jorku. W drodze powrotnej Patterson spotkał się z Alfredem Harmsworthem, wydawcą „Daily Mirror”, angielskiego tabloidu. Pozostając pod wrażeniem zalet tabloidu, Patterson opublikował pierwszy numer „Daily News” 26 czerwca 1919 roku.

  The Daily Mirror - bulwarowy dziennik brytyjski, wydawany od 1903 w Londynie (Alfred Harmsworth). W 1996 przemianowany na The Mirror, wkrótce powrócił do starej nazwy.Daily Planet (pierwotnie Daily Star) – fikcyjny dziennik występujący w komiksach z udziałem postaci Supermana, wydawanych przez DC Comics. Autorami Daily Planet był duet twórców Supermana: scenarzysta Jerry Siegel i rysownik Joe Shuster. Pierwszy raz pojawiła się w komiksie Action Comics vol. 1 #1 (czerwiec 1938) pod nazwą Daily Star. Nazwa Daily Planet została pierwszy raz użyta w komiksie Superman vol. 1 #4 (1940). Inspiracja dla tej fikcyjnej gazety było Toronto Star (wcześniej Toronto Daily Star) - gazeta wydawana w Toronto, w której w latach 30. XX wieku pracował rysownik Joe Shuster. Inspiracją dla siedziby Daily Planet był niesiniejący już pierwszy budynek Toronto Star, mieszczący się na ulicy 80 King St. West w Toronto (obecna siedziba redakcji, mieści się od 1971 roku na ulicy 1 Yonge St.). Jednakże zwraca się uwagę na fakt, iż Shuster nie mógł w pełni znać wizerunku siedziby redakcji, gdyż jego budowa została ukończona w 1929 roku, a więc pięć lat po jego wyjeździe do Cleveland w stanie Ohio. Wpływ na wygląd budynku miała mieć również pierwsza animowana adaptacja przygód Supermana pod tytułem Superman (Fleischer & Famous Superman) z 1941 roku, gdzie po raz pierwszy pojawił się obecnie znany wizerunek gmachu redakcji (mógł on być wzorowany na budynku Paramount Building na Manhattanie). Uważa się nawet, że inspiracją miał być także ukończony w 1927 roku budynek AT&T Huron Road Building w Cleveland (obecnie na szczycie budynku widnieje taki sam glob, jak na budynku redakcji z komiksów o Supermanie).

  Gazeta nie odnosiła początkowo sukcesów i w sierpniu 1919 roku jej nakład został zmniejszony do 26.625. Mimo to wielu ludzi, którzy dojeżdżali do pracy uznali format tabloidu za łatwy do trzymania, liczba stałych czytelników zaczęła rosnąć. W okresie pierwszej rocznicy gazety, w 1920 roku, nakład wyniósł 100.000, a w 1925 roku był to ponad milion egzemplarzy.

  „Daily News” używała sloganu „New York’s Picture Newspaper” od 1920 do 1991 roku, ze względu na nacisk na fotografie. Aparat był również obecny w logo gazety od jej pierwszego wydania. Późniejsze hasło, zaczerpnięte z kampanii reklamowej, to „New York’s Hometown Newspaper”, podczas gdy kolejnym było „The Eyes, the Ears, the Honest Voice of New York”. „Daily News” wciąż publikuje duże i wyraźne zdjęcia, zarówno związane z akualnymi wiadomościami, jak i rozrywką oraz sportem. Poza tym w gazecie znajdują się informacje dotyczące wyłącznie Nowego Jorku, a także kolumna plotkarska, sekcja sportowa i opiniotwórcza oraz komiksy i reklamy.

  W 1982 roku oraz na początku lat 90. „Daily News” omal nie przestała istnieć. W 1982 roku Tribune gotowa była sprzedać gazetę, a w 1991 roku milioner Robert Maxwell zaoferował finansowe wsparcie, które miało utrzymać tabloid na rynku. Jednak krótko po tym Maxwell zmarł, a gazeta stanęła na skraju bankructwa. W 1993 roku kupił ją ostatecznie Mort Zuckerman. „Daily News” posiada swoje oddziały na Bronksie, Brooklynie oraz w Queens, City Hall oraz One Police Plaza.

  Ciekawostki[]

 • W siedzibie „Daily News” kręcono zdjęcia do serii filmów o Supermanie z lat 1978–1987. Gmach redakcji, jak również jego biura posłużyły w filmach za redakcję gazety „Daily Planet”.
 • Przypisy

  1. Daily News editorial board wins Pulitzer – News – NY Daily.
  2. Jimmy Stamp: The Daily Planet in Film and Television (ang.). Smithsonian.com, 12 czerwca 2013. [dostęp 29 lipca 2014].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.