• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dahab

  Przeczytaj także...
  Międzynarodowy alfabet fonetyczny, MAF (ang. International Phonetic Alphabet, IPA; fr. Alphabet phonétique international, API) – alfabet fonetyczny, system transkrypcji fonetycznej przyjęty przez Międzynarodowe Towarzystwo Fonetyczne jako ujednolicony sposób przedstawiania głosek wszystkich języków. Składają się na niego zarówno symbole alfabetyczne jak i symbole niealfabetyczne oraz ok. 30 znaków diakrytycznych.Synaj (arab. شبه جزيرة سيناء Shibh Jazīrat Sīnā, hebr. סיני Sinai) – półwysep w kształcie trójkąta, otoczony Morzem Śródziemnym od północy, Zatoką Sueską i kanałem Sueskim od zachodu, Morzem Czerwonym od południa i Zatoką Akaba od wschodu. Półwysep Synaj leży w Azji Zachodniej i jest częścią Egiptu, którego większa część leży w Afryce Północnej. Administracyjnie podzielony jest na dwie prowincje gubernatorskie (muhafazy): Synaj Północny i Synaj Południowy.
  Dialekt egipski języka arabskiego (język arabski اللغه المصريه الحديثه albo مصرى dialekt kairski il-lahga l-maṣriyya l-ʕammiyya) - odmiana języka arabskiego, należąca do grupy wschodniej, używana na terenie dolnego Egiptu. Często utożsamiany z dialektem kairskim, cieszącym się największym prestiżem, określanym lokalnie jako maṣri (egipski), który jednakże znacznie się różni od dialektów górnego Egiptu. Ze względu na aktywność mediów i popularności filmów egipskich odmiana kairska jest powszechnie zrozumiała również poza granicami Egiptu. W odróżnieniu od innych dialektów arabskich często też bywa zapisywana, powstaje też literatura w tym dialekcie. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza sztuki teatralne, tzw. masrahiyya.

  Dahab (egipski języka arabskiego: دهب  [ˈdæhæb]) – nadmorska miejscowość turystyczna na wybrzeżu Zatoki Akaba, na półwyspie Synaj w Egipcie. Administracyjnie należy do gubernatorstwa (muhafaza) Synaj Południowy.

  Rafy w Dahab ciągną się w zasadzie przez całą długość wybrzeża, ale do najbardziej popularnych wśród nurków i snorkelerów można zaliczyć znajdującą się kilka kilometrów na północ od miasta Blue Hole (dosłownie – Błękitna Dziura), gdzie zaledwie kilka metrów od brzegu znajduje się szerokie na około 50 m zagłębienie osiągające głębokość 100 m. Miejsce to otoczone jest jednocześnie złą sławą, jako że wielu nurków zginęło tutaj próbując przedostać się z głębi do zewnętrznej ściany rafy poprzez tunel na głębokości ok. 55 m.

  Co najmniej 23 osoby zginęły, a 62 zostały ranne w trzech zamachach bombowych, do których doszło w poniedziałek 24 kwietnia 2006 roku w południowosynajskim egipskim kurorcie Dahab. Wśród ofiar nie było Polaków. W atakach poniosło śmierć 20 Egipcjan i trzech obcokrajowców, w tym małe dziecko przybyłe z Niemiec oraz dwie inne osoby, prawdopodobnie przybyłe ze Szwajcarii i Rosji.Szarm el-Szejk (ar: شرم الشيخ = Szarm asz-Szajch, co znaczy Zatoka Starca lub błędnie Zatoka Szejka; ang. Sharm el-Sheikh) – miasto i kurort w Egipcie, w południowej części półwyspu Synaj (muhafaza Synaj Południowy), leżące nad brzegiem Morza Czerwonego (Riwiera Morza Czerwonego) w tzw. Złotej Zatoce Riwiery Morza Czerwonego (nazywana w czasie okupacji izraelskiej Zatoką Salomona), składającej się z wielu mniejszych zatok, w odległości 80 kilometrów na południe od góry Synaj. Miasto jest usytuowane pomiędzy rezerwatami przyrody i parkiem narodowym Ras Muhammad. Liczba ludności wynosi około 35 tys. stałych mieszkańców (2008).

  Innym miejscem przyciągającym nurkujących jest Blue Lagoon w południowej części miasta i Canyon na północ od niego (po drodze do Blue Hole).

  Turystyka[ | edytuj kod]

  Od początku lat 80. do końca 90. Dahab był miejscem docelowym turystów indywidualnych. Od czasu przyłączenia Synaju do sieci energetycznej Egiptu i wybudowaniu lotniska w Sharm El Sheikh miasto to doznało niesamowitego przeobrażenia. Wokoło postawiono i stawiane są w dalszym ciągu ogromne hotele. Od 2003 roku częściowo wykonano sieć dróg, które pozwalają przewidzieć rozmiary zaplanowanych inwestycji masowej turystyki. Dla przykładu ten jeszcze w 2001 roku mało zabudowany i utwardzony odcinek trasy przy brzegu między Dahabem i Blue Hole jest już częściowo pokryty asfaltem.

  Spółgłoska szczelinowa krtaniowa bezdźwięczna - rodzaj dźwięku spółgłoskowego występujący w językach naturalnych. W międzynarodowej transkrypcji fonetycznej IPA oznaczana jest symbolem: [h]Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.

  Choć w Dahabie obecnie istnieje ponad 100 hoteli i ok. 80 centrów nurkowych, miejsce to nie jest jeszcze przeludnione w porównaniu do sąsiedniego kurortu na południu, Szarm el-Szejk.

  Atak terrorystyczny w kwietniu 2006[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Zamach w Dahab (2006).

  24 kwietnia 2006 miał tam miejsce atak terrorystyczny, w wyniku którego 23 osoby zginęły, zaś 160 zostało rannych.

  Inne wydarzenia[ | edytuj kod]

  22 grudnia 2008 w wypadku autokaru ok. 10 km na południe od centrum miasta zginęło 7 rosyjskich turystów, a co najmniej 18 innych osób zostało rannych.

  Zatoka Akaba (hebr. מפרץ אילת, Mifrac Elat; arab. خليج العقبة, Chalidż al-Akaba) – zatoka w północnej części Morza Czerwonego (oddzielona od reszty morza przez Cieśninę Tirańską), pomiędzy półwyspami Arabskim a Synaj.Arabia Saudyjska (arab. السعودية As-Su’udijja), Królestwo Arabii Saudyjskiej (arab. المملكة العربيّة السّعوديّة Al-Mamlaka al-Arabijja as-Su’udijja) – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich.

  Obszary ochrony przyrody w okolicach Dahab[ | edytuj kod]

 • Rezerwat Abu Dżallum
 • Rezerwat Nabk
 • Park Narodowy Świętej Katarzyny
 • Galeria[ | edytuj kod]

 • Promenada w Dahab

 • Widok na Dahab

 • Dahab i Zatoka Akaba wieczorem

 • Ulica w Dahab

  Muhafaza (arab. محافظة – muhafazah, liczba mnoga: muhafazat) – jednostka podziału administracyjnego wielu państw arabskich, m.in. Iraku, Syrii, Jemenu, Libanu, Egiptu, Omanu, Jordanii, do 2003 roku także Libii.Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.
 • Blue Hole w pobliżu miasta

 • Widok satelitarny na położenie miasta

 • W okolicy rafy Ogród Węgorza

 • Przedmieścia miasta z widokiem na Arabię Saudyjską

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Egypte, Marco Polo, ​ISBN 978-3-8297-3900-9
 • Przewodnik Pascala - Egipt, ​ISBN 978-83-7304-689-4
 • Sylvia Mann: Das ist Israel. Palphot Ltd., 1982.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Dahab w Google Maps
 • Plan miasta
 • Plan miasta
 • Blue Hole (dosłownie z ang. Błękitna Dziura) – rozpadlina (jaskinia morska) rafy koralowej w Morzu Czerwonym w Zatoce Akaba na Riwierze Morza Czerwonego, kilka metrów od brzegu lądu, przy wschodnim wybrzeżu Półwyspu Synaj, 8 km na północ od Dahabu w Egipcie, na terenie rezerwatu Ras Abu Dżallum.Snorkeling - najprostsza forma aktywnej obserwacji życia podwodnego. Płetwonurek wyposażony w maskę, fajkę (ang. snorkel) i płetwy unosi się na powierzchni wody z zanurzoną twarzą, obserwując to, co dzieje się pod nim.
  Warto wiedzieć że... beta

  Międzynarodowy port lotniczy Szarm el-Szejk – drugie co do wielkości ruchu lotniczego lotnisko Egiptu i czwarte w Afryce, znajduje się 10 km na północ od centrum Szarm el-Szejk, w dzielnicy Ras Nasrani na równinie Wadi Umm Tartir.
  Samogłoska prawie otwarta przednia niezaokrąglona - typ samogłoski spotykany w językach naturalnych. Symbol, który przedstawia ten dźwięk w Międzynarodowym Alfabecie Fonetycznym, to æ (ligatura ae).
  Rezerwat Nabk (Nabq Reserve) – rezerwat przy wybrzeżu Morza Czerwonego w Zatoce Akaba w południowo-wschodniej części półwyspu Synaj w muhafazie Synaj Południowy. Rozciąga się on około 6 km na północ od portu lotniczego w Szarm el-Szejk (Nabk – północnej dzielnicy kurortu Szarm el-Szejk (jako południowa granica rezerwatu), zachodnią granicą jest droga nr 35 Szarm el-Szejk – Taba, od północy granicę wyznacza przylądek Ras Atantur (na granicy z rezerwatem Dahab), a zachodnia granica znajduje się na wodach Morza Czerwonego. Rozciąga się wzdłuż wybrzeża na odcinku 47 km. W południowej części znajduje się rafa koralowa Al-Dżarkana z najbardziej wysuniętymi na północ na świecie namorzynami.
  Park Narodowy Świętej Katarzyny (arab. محمية سانت كاترين) – rezerwat przyrody i kultury w południowej części półwyspu Synaj w muhafazie Synaj Południowy w Egipcie. Ma powierzchnię 4350 km² i obejmuje płaskowyż oraz najwyższe pasmo górskie w Egipcie. Obszar uznano za chroniony w 1988, a park narodowy utworzono w 1996 roku. Siedzibą władz administracyjnych jest miejscowość Święta Katarzyna.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.