• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dagobert Frey

  Przeczytaj także...
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Dagobert Frey (ur. 23 kwietnia 1883 w Wiedniu, zm. 13 maja 1963 w Stuttgarcie) – austriacki historyk sztuki, aktywnie uczestniczący w wywozie dzieł sztuki z Polski podczas drugiej wojny światowej.

  Życiorys[]

  Studiował architekturę, a następnie historię sztuki w Wiedniu. Od 1911 był asystentem Maxa Dvořáka w jego wiedeńskim biurze konserwacji zabytków. W 1931 objął katedrę historii sztuki na uniwersytecie w niemieckim wówczas Wrocławiu.

  W latach trzydziestych zainteresował się Polską - jego działalność miała na celu faktycznie zinwentaryzowanie dzieł sztuki, które mogłyby zostać zagrabione przez Niemcy po rozpoczęciu inwazji. On sam, po zajęciu Polski przez wojska hitlerowskie uczestniczył w grabieży dzieł sztuki z terenu Polski (m.in. kierując wywózką zabytków z Wawelu), brał też udział w programie pisania "niemieckiej historii" tego terenu - m.in. wydał pracę pt. Krakau, w której zaprzeczał jakiemukolwiek słowiańskiemu udziałowi w sztuce i kulturze Krakowa.

  Barok (z por. barocco – "perła o nieregularnym kształcie" lub z fr. baroque – "bogactwo ozdób") – główny kierunek w kulturze środkowo i zachodnioeuropejskiej, którego trwanie datuje się na zakres czasowy od końca XVI wieku do XVIII wieku. Uznany za oficjalny styl Kościoła katolickiego czasów potrydenckich, stąd pojawiające się jeszcze w połowie XX wieku zamienne określenia: "sztuka jezuicka" czy "sztuka kontrreformacyjna". W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował humanizm teocentryczny. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni literaturoznawcy wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

  Po zakończeniu wojny powrócił do pracy w wiedeńskim biurze odnowy zabytków. W 1951 przeniósł się do Stuttgartu, gdzie objął stanowisko profesora historii sztuki na tamtejszej politechnice.

  Jako historyk sztuki zajmował się w szczególności sztuką renesansową (a także gotycką i barokową) na obszarach Austrii i Włoch. Pierwsza jego uznana praca to opublikowana w 1929 Gotik und Renaissance als Grundlagen der modernen Weltanschauung. Zajmował się także filozofią sztuki oraz sztuką kultur afrykańskich.

  Gotyk – styl w architekturze i innych dziedzinach sztuk plastycznych (rzeźbie, malarstwie i sztuce sepulkralnej), który powstał i rozwinął się w połowie XII wieku we Francji (Anglosasi uważają, że w Anglii) i swoim zasięgiem objął zachodniochrześcijańską Europę.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  Przypisy

  1. Jonathan Petropoulos: Art as Politics in the Third Reich. Chapel Hill: The University of North Carolina Press, 1996, s. 102. ISBN 0-8078-4809-3. [dostęp 2010-08-06]. (ang.) Jonathan Petropoulos: The Faustian Bargain: the Art World in Nazi Germany. Oxford, New York: Oxford University Press, 2000, s. 167. ISBN 0-19-512964-4. [dostęp 2010-08-06]. (ang.) Dieter Schenk: Krakauer Burg: Die Machtzentrale des Generalgouverneurs Hans Frank 1939-1945. Berlin: Christoph Links, 2010, s. 48. ISBN 978-3-86153-575-1. [dostęp 2010-08-06]. (niem.) Warszawa oskarża. Przewodnik po wystawie urządzonej przez Biuro Odbudowy Stolicy wespół z Muzeum Narodowym w Warszawie. Warszawa: Ministerstwo Kultury i Sztuki i Ministerstwo Odbudowy Kraju, 1945. [dostęp 2010-08-06]. (pol.) Straty dziejowe Rzeczypospolitej po 1939 roku (pol.). W: Zabytki Polski [on-line]. [dostęp 2010-08-06].

  Bibliografia[]

 • Dagobert Frey. W: Eva Frodl-Kraft: Gefährdetes Erbe: Österreichs Denkmalschutz und Denkmalpflege 1918-1945 im Prisma der Zeitgeschichte. Wien, Köln, Weimar: Böhlau, 1997, s. 433, seria: Studien zu Denkmalschutz und Denkmalpflege. 16. ISBN 3-205-98757-8. [dostęp 2010-08-06]. (niem.)
 • Wawel – wzgórze na Pomoście Krakowskim, w Krakowie, w Dzielnicy I Stare Miasto, na lewym brzegu Wisły; historyczna dzielnica Krakowa.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.
  Wiedeń (niem. Wien, dialekt Wean) – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nad Dunajem. Jest miastem statutarnym, tworząc jednocześnie odrębny kraj związkowy.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Renesans lub odrodzenie (z fr. renaissance – odrodzenie) – okres w historii kultury europejskiej, obejmujący przede wszystkim XV i XVI wiek, określany często jako "odrodzenie sztuk i nauk" oraz koncepcja historiozoficzna odnosząca się do historii kultury włoskiej od Dantego do roku 1520 (Il Rinascimento).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.043 sek.