• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Daft Punk  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Teledysk (wideoklip) – forma sztuki filmowej towarzysząca utworowi muzycznemu, inspirowana filmem reklamowym. Z reguły fabuła teledysku nawiązuje do tematu utworu. Rozpowszechniony od początku lat 80., m.in. za sprawą amerykańskiej telewizji muzycznej MTV.Giovanni Giorgio Moroder (ur. 26 kwietnia 1940 w Ortisei jako Hansjörg Moroder) – włoski muzyk, kompozytor i producent muzyczny.

  Daft Punkfrancuski duet muzyczny, pochodzący z Paryża, tworzący muzykę elektroniczną na pograniczu gatunku house. Tworzyli go: Guy-Manuel de Homem-Christo i Thomas Bangalter. Charakterystyczną cechą muzyków jest ukrywanie swoich twarzy za multimedialnymi kaskami.

  Zespół odpowiedzialny był za jedne z najbardziej popularnych utworów tanecznych i przez ponad 20 lat wpływał na kształt muzyki elektronicznej, electro i house'u. Oprócz czterech albumów studyjnych był autorem m.in. także ścieżki dźwiękowej do filmu Tron: Dziedzictwo (2010).

  Columbia Records – najstarsza na świecie wciąż działająca firma fonograficzna, założona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest częścią koncernu Sony Music – jednak płyty pod szyldem Columbia Records nadal są wydawane.Gonzales lub Chilly Gonzales (właściwie Jason Beck) – pochodzący z Kanady muzyk i pianista, pochodzenia żydowskiego.

  Nominowany m.in. 12-krotnie do nagrody Grammy zdobył sześć statuetek, w tym cztery nagrody z czterech nominacji za album Random Access Memories (2013) i pochodzącą z niego piosenkę "Get Lucky". Rolling Stone umieścił Daft Punk na 12 miejscu swojej listy dwudziestu najwspanialszych duetów wszechczasów.

  W dniu 22 lutego 2021 roku duet opublikował na portalu YouTube pożegnalny klip video zatytułowany "Epilogue" i zawierający scenę z końcowej części ich filmu Electroma (2006) obwieszczając tym samym zakończenie kariery (powód nieznany).

  Get Lucky – singel francuskiego zespołu Daft Punk we współpracy z amerykańskim artystą Pharrellem Williamsem i gitarzystą grupy Chic – Nilem Rodgersem. Piosenkę napisali: Thomas Bangalter, Guy-Manuel de Homem-Christo, Pharrell Williams oraz Nile Rodgers. Singel ustanowił rekord odtworzeń w serwisie Spotify w ciągu jednego dnia w Wielkiej Brytanii i USA. Utwór jest również numerem 1. na iTunes w ponad 40 krajach. Pierwsza przeróbka piosenki „Get Lucky” została wykonana przez zespół Daughter dla radia BBC. Wersja albumowa utworu trwa 6:07, wersja radiowa 4:08, zaś remiks Daft Punk 10:32.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Historia[ | edytuj kod]

  Początki zespołu (1987–1992)[ | edytuj kod]

  Thomas Bangalter i Guy-Manuel de Homem-Christo poznali się w 1987, uczęszczając do tej samej szkoły Lycée Carnot w Paryżu. Wraz z Laurentem Brancowitzem utworzyli indie-rockowy zespół Darlin’ w 1992. Jeden z krytyków muzycznych brytyjskiego czasopisma Melody Maker określił pierwsze dokonania tego zespołu jako „banda stukniętych gnojków” (ang. a bunch of daft punk). Po rozwiązaniu zespołu Brancowitz wstąpił do Phoenix, a dwaj pozostali członkowie założyli Daft Punk, którego nazwa zainspirowana była wcześniejszymi słowami krytyki.

  Technologic – piosenka francuskiego duetu Daft Punk z albumu Human After All. Została wydana jako drugi singel 14 czerwca 2005. Teledysk do "Technologic" został wyreżyserowany przez Daft Punk.The New Wave - pierwszy singiel francuskiego duetu muzyki elektronicznej Daft Punk wydana w 1994 roku przez Soma Quality Recordings. Singiel zawierał cztery kompozycje, jedno z nich Alive (New Wave Final Mix) w zmienionej formie trafiło na debiutancki album Homework jako Alive.

  Homework (1993–1999)[ | edytuj kod]

  W 1993 roku Daft Punk wysłali swoje demo do szkockiej wytwórni Soma Quality Recordings, która następnie w 1994 wydała pierwszy singel duetu, zatytułowany The New Wave, zawierający 4 kompozycje, z których jedna, Alive (New Wave Final Mix), w zmienionej wersji trafiła na debiutancki album Homework. Samo nagranie The New Wave jest wersją demo utworu Alive.

  Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.Electro – gatunek muzyki elektronicznej powstały w latach 80., kształtowany przez producentów funkowych i hip-hopowych.

  W 1995 został wydany singiel Da Funk, który został sprzedany w nakładzie 2 tysięcy kopii. Tym samym nagranie to stało się pierwszym singlem zespołu, który odniósł sukces komercyjny.

  Dwa lata później, po podpisaniu kontraktu z Virgin Records, ukazał się debiutancki album zespołu – Homework. Został on nabyty przez ponad 2 miliony osób, a paryscy producenci stali się czołowym zespołem francuskiej sceny house. Z teledysków do singli z tego albumu powstał film D.A.F.T. – A Story About Dogs, Androids, Firemen and Tomatoes.

  Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Musique Vol. I 1993–2005 - pierwszy album kompilacyjny francuskiego duetu Daft Punk, wydany w Japonii 29 marca 2006, w Wielkiej Brytanii 3 kwietnia 2006, oraz w Stanach Zjednoczonych 4 kwietnia 2006. Specjalne wydanie zawiera bonusową płytę DVD z 12 teledyskami, z których dwa są nowe: "The Prime Time of Your Life" i "Robot Rock (Maximum Overdrive)". Aby zaoszczędzić miejsce na audio CD kilka utworów pojawiło się w skróconych edycjach radiowych. Piosenka "Digital Love" pojawia się tylko w cyfrowej wersji wydania japońskiego. Wydanie DVD zostało ocenione 15 BBFC.

  Muzycy od 1999 roku podczas wszelkich występów na żywo oraz większości z rzadko udzielanych wywiadów przywdziewają ozdobne hełmy oraz rękawice, które mają charakteryzować ich na roboty.

  Discovery (1999–2003)[ | edytuj kod]

  W 1998 roku zespół rozpoczął pracę nad kolejnym albumem – Discovery. Album ukazał się 13 marca 2001. Discovery zdobyło bardzo pozytywne recenzje od krytyków, album był następnie wielokrotnie zamieszczany w zestawieniach najlepszych albumów roku oraz całej dekady, m.in. w magazynach muzycznych Q, Resident Advisor, Rhapsody czy Pitchfork. Album odniósł komercyjny sukces – osiągnął m.in. status trzykrotnej platyny we Francji (za 600 000 sprzedanych egzemplarzy) czy dwukrotnej platyny w Wielkiej Brytanii. Do 2005 roku album sprzedał się w nakładzie 2 600 000 egzemplarzy.

  Instant Crush - jest piosenką francuskiego duetu Daft Punk tworzącego muzykę elektroniczną z ich czwartego studyjnego albumu Random Access Memories (2013). W piosence partie wokalne jak również solo na gitarze wykonuje Julian Casablancas, który jest także współautorem i współproducentem piosenki. „Instant Crush” jest czwartym singlem z albumu wydanym 22 listopada 2013. Został zaklasyfikowany na 58 miejscu rankingu czasopisma Rolling Stone 100 najlepszych piosenek roku 2013.One More Time - singel francuskiego duetu muzyki elektronicznej Daft Punk wydana jako singiel 13 listopada 2000 roku. W 2001 roku stał się częścią albumu Discovery. Jako część z "Discovery", piosenka pojawia się w filmie Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem, część filmu stanowi teledysk utworu.

  W tym samym roku został wydany Alive 1997 – 45-minutowy zapis z koncertu w Birmingham. 1 grudnia 2003 światło dzienne ujrzał Daft Club – wydawnictwo zawierające remiksy utworów z Discovery + dodatkową kompozycję pt. Ouverture.

  W grudniu 2003 ukazało się DVD Interstella 5555: The 5tory of the 5ecret 5tar 5ystem. Do współpracy zaprosili japońską legendę anime, Leijiego Matsumoto, który stworzył pełnometrażowy film ilustrujący muzykę z albumu Discovery.

  Human After All i Tron: Dziedzictwo (2004–2011)[ | edytuj kod]

  W 2005 wydano album Human After All, który zadebiutował na 1. miejscu Billboard Electronic Albums. Human After All otrzymał mieszane recenzje – krytycy podkreślali fakt, iż album powstał w ciągu sześciu tygodni, szczególnie krótko w porównaniu do poprzednich albumów Discovery i Homework.

  Virgin Records – brytyjska wytwórnia płytowa założona przez Richarda Bransona, Simona Drapera i Nika Powella w 1972 roku. Przesiębiorstwo odniosło światowy sukces, podpisując kontrakty z tak znanymi wykonawcami jak Roy Orbison, Devo, Genesis, Keith Richards, Janet Jackson, Culture Club, Simple Minds, Lenny Kravitz, The Smashing Pumpkins, czy Mike Oldfield.Nile Gregory Rodgers (ur. 19 września 1952 w Nowym Jorku) − amerykański producent muzyczny, kompozytor, autor tekstów piosenek, aranżer i gitarzysta. Współzałożyciel zespołu Chic, grającego muzykę disco i funk.

  W 2006 roku Busta Rhymes umieścił na swojej płycie „The Big Bang” cover utworu „Technologic” – „Touch It”, który promował wydawnictwo. 3 kwietnia 2006 wydana została Musique Vol.1 – kompilacja największych przebojów Daft Punk wraz z remiksami. 9 września 2006 wystąpili w Warszawie na Summer Of Music Festival. 11 września 2007 został wydany album Kanye Westa Graduation, z którego singiel Stronger wykorzystuje sampel z „Harder, Better, Faster, Stronger” Daft Punk. 19 listopada 2007 roku ukazał się album Alive 2007 (nawiązanie do Alive 1997), na którym znajduje się zapis koncertu z Paryża.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. iTunes – program odtwarzający pliki dźwiękowe i wideo, produkowany i dystrybuowany przez Apple Inc. Oprogramowanie iTunes jest jedynym interfejsem sklepu muzycznego iTunes Store i zalecanym przez producenta oprogramowaniem do obsługi odtwarzacza iPod, smartfona iPhone oraz tabletu iPad (istnieje alternatywne oprogramowanie do innych systemów operacyjnych, np. GNUpod, GTKPod). Program jest darmowy i może być instalowany na systemach Windows i OS X, a wersje starsze niż 2.0.2 także na komputerach z Mac OS 9 i wcześniejszymi.

  4 marca 2009 ogłoszono, że grupa ma skomponować ścieżkę dźwiękową do filmu Tron: Dziedzictwo. Duet stworzył 24 utwory na potrzeby produkcji, z czego dwa ukazały się w wydaniu bonusowym w iTunes. Ścieżka dźwiękowa została wydana w formie albumu pod tą samą nazwą 6 grudnia 2010 roku przez Walt Disney Records.

  Random Access Memories (2011–2015)[ | edytuj kod]

  Na początku roku 2013 muzycy podpisali kontrakt z Columbia Records. Współpraca ta zaowocowała albumem studyjnym Random Access Memories wydanym 17 maja 2013 roku. W sesji nagraniowej udział brali Nile Rodgers – frontman grupy Chic, Pharrell Williams, Chilly Gonzales i Giorgio Moroder.

  Homework – debiutancki album studyjny francuskiego duetu Daft Punk, wydany 20 stycznia 1997. Został nagrany w Paryżu. Homework promowało 5 singli, z których dwa - "Da Funk" i "Around the World" - uplasowały się na szczytach list przebojów w wielu krajach i do dziś są jednymi z najpopularniejszych singli grupy.Around the World – to piosenka francuskiego duetu muzyki elektronicznej Daft Punk. Utwór pojawił się na debiutanckiej płycie zespołu Homework i w tym samym roku został wydany jako singiel. Później stał się głównym klubowym hitem na całym świecie i dotarł do #1 na listach przebojów dance. Piosenka jest szczególnie znana przez powtarzające się sformułowanie w tytule. Jest również znany z teledysku, który został wyreżyserowany przez Michela Gondry i choreografii Blanca Li.

  W styczniu 2014 triumfowali podczas rozdania nagród Grammy. Otrzymali 4 statuetki na 4 nominacje w kategoriach: album roku, najlepszy album – muzyka taneczna / elektroniczna, nagranie roku (za singel „Get Lucky”) oraz najlepszy występ zespołowy (za singel „Get Lucky”). Piąty laur przypadł inżynierom dźwięku za najlepiej wyprodukowany album nieklasyczny. Duet wystąpił na tej gali wraz z Rodgersem, Pharrellem i Steviem Wonderem.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.

  W 2015 roku został wydany film dokumentalny Daft Punk Unchained traktujący o historii zespołu od jego początków na początku lat 90. do wydania albumu Random Access Memories w 2013 i gali rozdania nagród Grammy w styczniu następnego roku.

  22 września 2016, kanadyjski wokalista The Weeknd wydał utwór „Starboy”, który powstał we współpracy z zespołem Daft Punk. Utwór dotarł do pierwszego miejsca na liście Billboard Hot 100, stając się pierwszym w historii grupy singlem, który osiągnął to miejsce. 17 listopada tego samego roku, został wydany kolejny singel piosenkarza zatytułowany „I Feel It Coming”, również powstały wraz z Daft Punk. Oba utwory zostały zamieszczone na albumie Starboy The Weeknda.

  Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.Leiji Matsumoto (jap. 松本 零士, Matsumoto Reiji) (ur. 25 stycznia 1938 w Kurume, prefektura Fukuoka, Japonia) – japoński twórca wielu mang i serii anime.

  Daft Punk oraz The Weeknd wystąpili wspólnie na 59. ceremonii wręczenia nagród Grammy w lutym 2017.

  22 lutego 2021 muzycy ogłosili zakończenie działalności. Informację tę potwierdziła osoba odpowiedzialna za PR zespołu.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Random Access Memories - czwarty album studyjny francuskiego zespołu Daft Punk, wydany 21 maja 2013 roku po raz pierwszy przez wytwórnię Columbia Records. Styl muzyczny w Random Access Memories całkowicie różni się od tego, z jakim Daft Punk zasłynął trzema poprzednimi albumami - muzycznie album łączy w sobie gatunki funk i disco, aniżeli house. Daft Punk po raz pierwszy w swojej karierze zatrudnili profesjonalnych muzyków do sesji nagraniowych, a album stał się najwyżej ocenionym przez krytyków.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Daft Club – album francuskiego duetu Daft Punk zawierający liczne remiksy utworów z albumu Discovery oraz jeden z Homework. Został wydany w 2003 (2004 w Stanach Zjednoczonych).
  Soma Quality Recordings – szkocka wytwórnia płytowa z siedzibą w Glasgow, założona w 1991 roku przez duet muzyki elektronicznej Slam. Firma specjalizuje się w wydawaniu i promocji wykonawców muzyki techno oraz house.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
  Melody Maker - czasopismo wydawane w Wielkiej Brytanii, przez swego wydawcę nazywane najstarszym tygodnikiem muzycznym na świecie. Powstało w roku 1926 jako magazyn dla muzyków; w roku 2000 zostało połączone ze swoim "odwiecznym rywalem", należącym do tego samego wydawcy (IPC Media), New Musical Express.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.116 sek.