• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Daejeon

  Przeczytaj także...
  Li Syng Man, Syngman Rhee (ur. 26 marca 1875, zm. 19 lipca 1965) – koreański polityk i działacz niepodległościowy, pierwszy prezydent Korei Południowej.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Pusan (kor. 부산광역시, Metropolia Pusan) – największe miasto portowe Korei Południowej; zespół miejski ok. 4,1 mln mieszkańców. Jest miastem na prawach metropolii. Drugie co do wielkości miasto kraju.

  Daejeon (kor. 대전광역시, dawniej Hanpat) – miasto na prawach metropolii (gwangyeoksi) w środkowej części Korei Południowej, w regionie Hoseo (dawna prowincja Chungcheong), u podnóża gór Noriong, w dolinie rzeki Kum, piąte co do wielkości miasto Republiki Korei. Położone 167 km od Seulu, 294 km od Busanu oraz 169 km od Gwangju.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Grupa Samsung (kor. Samseong – trzy gwiazdy) – jedna z największych południowokoreańskich grup biznesowych (czeboli) zrzeszających firmy produkcyjne i usługowe działające w wielu branżach, oraz instytucje finansowe. Założona w 1938 roku przez Lee Byung-Chula jako firma eksportowa, wkrótce rozszerzyła swą działalność także na inne dziedziny.

  Historia[]

  Szybki rozwój od początków XX w. Silnie zniszczone w czasie wojny koreańskiej 1950-1953. Podczas tej wojny, po ewakuacji prezydenta i rządu z Seulu Daejeon stanowił tymczasową stolicę Republiki Korei. W dniach 720 lipca 1950 rozegrała się tu bitwa, w której klęskę poniosły połączone wojska USA i Korei Południowej, zaś ich dowódca gen. Dean (dowódca amerykańskiej 24. Dywizji Piechoty) dostał się do niewoli. Według niepotwierdzonych danych północnokoreańskich (The Pyongyang Times z dn. 23 lipca 1983, s. 2 – inne publikacje podają wyższą liczbę) zginęło, zostało rannych, zaginęło i dostało się do niewoli 17,5 tys. żołnierzy ONZ (Amerykanie i Południowokoreańczycy, armia Korei Południowej na prośbę Li Syng Mana została włączona przez Mac Arthura do sił ONZ z dnia 15 lipca 1950).

  Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Gospodarka[]

  Ośrodek handlowy regionu rolniczego (uprawa głównie ryżu, jęczmienia, soi). Przemysł maszynowy, włókienniczy, skórzany, ceramiczny, papierniczy, spożywczy. Węzeł komunikacyjny kolejowy i drogowy. 2 uniwersytety. Miejsce wystawy światowej Expo 1993.

  Podział administracyjny[]

  Daejeon podzielone jest na 5 dzielnic (gu).

  Daejon World Cup Stadium (kor. 대전월드컵경기장) – stadion piłkarski położony w Korei Południowej w mieście Daejeon. Przydomek tego obiektu to Purple Arena. Na jego trybuny wejść może nawet 42 tysiące osób. Był areną zmagań piłkarzy podczas Mistrzostw Świata w 2002 roku. Na co dzień swoje domowe mecze rozgrywa tu klub z K-League Daejeon Citizen.Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.

  Sport[]

  Największym i najbardziej znanym obiektem sportowym w mieście jest stadion Purple Arena. Wybudowano go w latach 1998–2001, z myślą w Mistrzostwach Świata 2002. Na co dzień występuje tu klub Daejeon Citizen, a w 2002 rozegrano na nim 3 spotkania koreańsko-japońskiego mundialu: dwa mecze fazy grupowej (w tym PolskaStany Zjednoczone 3:1) i jeden pojedynek 1/8 finału. Największą halą sportową w Daejeon jest Chungmu Arena. Otwarty w 1998 tutejszy ośrodek Samsunga był bazą pobytową reprezentacji Polski podczas piłkarskich Mistrzostw Świata 2002.

  Wojna koreańska (kor. 한국전쟁) – wojna tocząca się w latach 1950–1953 na terytorium Półwyspu Koreańskiego między komunistycznymi siłami KRLD (północnokoreańskimi) i wspierającymi je wojskami ChRL, a siłami ONZ (głównie amerykańskimi) wspierającymi wojska Republiki Korei (południowokoreańskie).Uppsala – miasto we wschodniej części Szwecji położone ok. 70 km na północ od Sztokholmu. Jest czwartym co do wielkości miastem Szwecji i centrum administracyjnym regionu Uppsala (Uppsala län).

  Miasta partnerskie[]

 • Japonia Oda, Japonia (1987)
 • Stany Zjednoczone Seattle, Stany Zjednoczone (1989)
 • Węgry Budapeszt, Węgry (1994)
 • Chińska Republika Ludowa Nankin, Chińska Republika Ludowa (1994)
 • Kanada Calgary, Kanada (1996)
 • Meksyk Guadalajara, Meksyk (1997)
 • Szwecja Uppsala, Szwecja (1999)
 • Rosja Nowosybirsk, Rosja (2001)
 • Australia Brisbane, Australia (2002)
 • Wietnam Prowincja Bình Dương, Wietnam (2005)
 • Japonia Sapporo, Japonia (2010)
 • Przypisy

  1. PZPN i Daejeon (pol.). msinfo.w.interiowo.pl. [dostęp 2015-12-15].
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Budapeszt (węg. Budapest; przymiotnik: budapeszteński) – stolica i największe miasto Węgier, położone w północnej części kraju, nad Dunajem. Formalnie stworzony został w latach 1872-73 z trzech połączonych ze sobą miast: Budy i Óbudy na prawym brzegu Dunaju (geograficznie – Średniogórze Zadunajskie) oraz Pesztu – na lewym (geograficznie – Średniogórze Północnowęgierskie i Wielka Nizina Węgierska).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Reprezentacja USA pierwszy mecz rozegrała w 1885 roku, ale nie został wpisany do oficjalnego rejestru. Dziś uznaje się, że debiutem międzypaństwowym Amerykanów było wygrane 3:2 spotkanie ze Szwecją w Sztokholmie, w trzy lata po założeniu krajowego związku piłki nożnej.
  XVII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2002 roku zostały rozegrane w dniach 31 maja–30 czerwca w Korei Południowej i Japonii, którym przyznano organizację imprezy w maju 1996 roku. Pierwszy raz w historii mistrzostwa zorganizowane zostały przez dwa kraje i po raz pierwszy poza Europą i Ameryką.
  Nowosybirsk (ros. Новосибирск, Nowosibirsk; w latach 1904–1925 Nowonikołajewsk) – miasto w Rosji, na Syberii, nad rzeką Ob. Trzecie co do liczby mieszkańców (1 498 921) rosyjskie miasto po Moskwie i Petersburgu. Nowosybirsk jest uważany za nieoficjalną stolicę Syberii.
  Wystawy światowe – nazwa zwyczajowo nadawana cyklicznym ekspozycjom prezentującym dorobek kulturalny, naukowy i techniczny krajów i narodów świata. Ciałem zajmującym się organizacją wystaw jest Międzynarodowe Biuro Wystaw Światowych (Bureau International des Expositions), powstałe w 1928 w wyniku umowy międzynarodowej ratyfikowanej przez większość państw Ligi Narodów.
  Gwangju – miasto na prawach metropolii w Korei Południowej. Znajduje się pod bezpośrednią kontrolą Ministra Spraw Wewnętrznych Korei Południowej. Jest stolicą prowincji Jeolla Południowa. Siedziba rzymskokatolickiej archidiecezji.
  Według danych oficjalnych pochodzących z 2010 roku Korea Południowa posiadała ponad 80 miast o ludności przekraczającej 40 tys. mieszkańców. Stolica kraju Seul jako jedyne miasto liczyło ponad 5 milionów mieszkańców; 8 miast z ludnością 1÷5 mln.; 11 miast z ludnością 500÷1000 tys.; 48 miast z ludnością 100÷500 tys.; 15 miast z ludnością 50÷100 tys. oraz reszta miast poniżej 50 tys. mieszkańców.
  Daejeon Citizen (kor. 대전 시티즌), klub piłkarski z Korei Południowej, z miasta Daejeon, występujący w K-League (1. liga). W 2001 klub ten wygrał Koreański FA Cup (główny puchar narodowy).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.