• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Daan de Groot

  Przeczytaj także...
  Guido Messina (ur. 5 stycznia 1931 w Monreale) – włoski kolarz torowy i szosowy, mistrz olimpijski oraz ośmiokrotny medalista mistrzostw świata.Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane co 4 lata przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie. Zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich uznawane jest przez sportowców większości dyscyplin za najbardziej prestiżowe osiągnięcie.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Daniël "Daan" de Groot (ur. 25 maja 1933 w Amsterdamie - zm. 8 stycznia 1982 tamże) – holenderski kolarz torowy i szosowy, brązowy medalista torowych mistrzostw świata.

  Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

  Kariera[ | edytuj kod]

  Największy sukces w karierze Daan de Groot osiągnął w 1953 roku, kiedy zdobył brązowy medal w indywidualnym wyścigu na dochodzenie podczas mistrzostw świata w Zurychu. W zawodach tych wyprzedzili go jedynie dwaj Włosi: Guido Messina i Loris Campana. Był to jedyny medal zdobyty przez de Groota na międzynarodowej imprezie tej rangi. Sześciokrotnie zdobywał medale torowych mistrzostw Holandii, w tym złoty w swej koronnej konkurencji w 1956 roku. Startował również w wyścigach szosowych, wygrywając między innymi Omloop der Kempen w 1954 roku oraz kryteria w Assen w 1956 roku i Oostburgu w 1959 roku. W 1955 roku wygrał jeden z etapów Tour de France, ale w klasyfikacji generalnej zajął dopiero 36. miejsce. Najlepszy wynik w tym wyścigu uzyskał rok później, kończąc rywalizację na piętnastej pozycji. Brał udział w igrzyskach olimpijskich w 1952 w Helsinkach.

  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.Loris Campana (ur. 3 sierpnia 1926 w Marcarii) – włoski kolarz torowy, mistrz olimpijski oraz dwukrotny medalista mistrzostw świata.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na cyclingarchives.com (ang.)
 • Profil na sports-reference.com (ang.)
 • Kolarstwo szosowe – najstarsza i najbardziej tradycyjna odmiana kolarstwa polegająca na ściganiu się na rowerach szosowych spełniających normy UCI po zwykłych drogach publicznych.Kolarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 w Helsinkach rozgrywane było w dniach 28 - 31 lipca. Trasa wyścigu szosowego liczyła 190,4 km. Polacy nie startowali.
  Warto wiedzieć że... beta

  50. Mistrzostwa Świata w Kolarstwie Torowym 1953 odbyły się w szwajcarskim Zurychu. Rozegrano pięć konkurencji: sprint zawodowców i amatorów, wyścig na dochodzenie zawodowców i amatorów oraz wyścig ze startu zatrzymanego zawodowców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.943 sek.