• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • DW835

  Przeczytaj także...
  Droga krajowa – jedna z kategorii dróg publicznych, umożliwiających krajową i międzynarodową komunikację kołową pomiędzy dużymi miastami oraz ogólnodostępnymi przejściami granicznymi, która jest rekomendowana do ruchu długodystansowego i tranzytowego.Wysokie – wieś (dawniej miasto) w Polsce, położona na Wyniosłości Giełczewskiej, w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim. Miejscowość jest siedzibą gminy Wysokie.
  Kańczuga – miasto w woj. podkarpackim, w powiecie przeworskim, położone na Podgórzu Rzeszowskim, nad rzeką Mleczką, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kańczuga. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. przemyskiego.

  Droga wojewódzka nr 835 (DW835) – najdłuższa w Polsce licząca 220 km droga wojewódzka, klasy GP łącząca Lublin z leżącą 16 km na północ od Sanoka, Grabownicą Starzeńską w województwie podkarpackim.

  Droga wojewódzka nr 848 (DW848) - droga wojewódzka łącząca Szczebrzeszyn z Turobinem i Wysokiem. Trasa ta biegnie we wschodniej Polsce, w województwie lubelskim. Jej długość wynosi ok. 30 km.Autostrada — droga o ograniczonej dostępności, zaprojektowana i zbudowana w celu zapewnienia bezpiecznego, szybkiego, płynnego ruchu pojazdów.
  Droga DW835 w Piotrkowie

  Odbywa się nią tranzyt z Lublina do: Biłgoraja, Przeworska, Przemyśla i Sanoka. Jest jednym z głównych szlaków drogowych łączących województwa: lubelskie i podkarpackie. Droga wiedzie między innymi przez tereny Wyżyny Lubelskiej, Roztocza i Pogórza Dynowskiego.

  Dydnia – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie brzozowskim, w gminie Dydnia, Pogórze Dynowskie. Leży 15 km na wschód od Brzozowa, 8 km na południe od Niewistki.Droga krajowa nr 12 – droga krajowa klasy GP (ruchu głównego przyspieszonego) biegnąca równoleżnikowo przez obszar Polski od granicy z Niemcami w Łęknicy do granicy z Ukrainą w Dorohusku-Berdyszczach. Przebiega przez 6 województw: lubuskie, dolnośląskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie. Przecina drogę krajową nr 18 (docelowo autostradę A18) na węźle Królów i autostradę A1 na zachód od Piotrkowa Trybunalskiego (wiaduktem, bez węzła). Wschodnie odcinki trasy są częścią trasy europejskiej E372 (od Kurowa do Piask) i E373 (od Lublina do granicy z Ukrainą). Całkowita długość drogi nr 12 wynosi 746 km (z uwzględnieniem odcinków oznaczonych jako S12).

  Przebieg i historia[]

  Droga na odcinkach LublinPiotrków i Zagrody–Frampol ma utwardzone pobocza. Prawie na całej swojej długości, z wyjątkiem początkowego odcinka w Lublinie (Al. Unii Lubelskiej), jest jednojezdniowa z jednym pasem ruchu w każdą stronę. Odcinek Lublin - Piotrków jest najdalej oświetloną drogą wylotową z Lublina. Przed 2000 rokiem podkarpacki odcinek PrzeworskGrabownica Starzeńska miał oznaczenie drogi wojewódzkiej nr 879 (DW879).

  Droga wojewódzka nr 886 (DW886) - droga wojewódzka w województwie podkarpackim, łącząca drogi krajowe nr 9 w Domaradzu i nr 28 w Sanoku. Długość drogi to 29 km. Droga ta skraca przejazd z centralnej części województwa podkarpackiego w Bieszczady.Tarnawa Mała – wieś w Polsce położona w województwie lubelskim, w powiecie biłgorajskim, w gminie Turobin, nad Porem. Miejscowość leży przy drodze nr 835.

  Wzrastający w ostatnich latach ruch przyczynił się do postępującej degradacji nawierzchni drogi. Aby powstrzymać ten proces, trasa odcinkami jest sukcesywnie modernizowana. Po stronie województwa lubelskiego w latach 2010-2012 kosztem prawie 57 milionów zł wyremontowano mierzący ponad 13 km odcinek FrampolBiłgoraj.W latach 2013-2014 nakładem ponad 90 milionów zł przebudowany został mierzący prawie 27 km odcinek Wysokie–Frampol.

  Droga wojewódzka nr 836 (DW836) – droga wojewódzka klasy Z w województwie lubelskim, w powiecie lubelskim ziemskim i świdnickim. Łączy Bychawę (DW834) z węzłem drogowym "Piaski-Zachód" w Kolonii Kębłów na zachód od Piask (S12/S17). W Piotrkowie na odległości 1,8 km biegnie razem z drogą wojewódzką nr 835. Długość trasy to 25,9 km, a wraz z odcinkiem wspólnym z DW835 - ok. 28 km. Właścicielem drogi jest Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie - Rejon DW Lublin z/s w Bychawie.Wyżyna Lubelska (343.1) – makroregion geograficzny w południowo-wschodniej części Polski, rozciągający się pomiędzy doliną Wisły na zachodzie i Bugu na wschodzie. Dalej ku północy przechodzi w Polesie Lubelskie, a ku południu wał Roztocza. Obejmuje powierzchnię około 7000 km², a jej wysokość dochodzi do 311 m n.p.m. (Działy Grabowieckie). Prawie cały obszar wyżyny leży na terenie województwa lubelskiego, jedynie małe fragmenty Małopolskiego Przełomu Wisły i Wzniesień Urzędowskich wykraczają na tereny województw sąsiednich.

  Aktualne inwestycje[]

  W latach 2016-2017 nakładem ponad 55 milionów zł przebudowywany ma być mierzący 17 km odcinek Wysokie–Piotrków.

  Planowane inwestycje[]

  W planach do końca 2014 roku po stronie lubelskiej, jest rozpoczęcie modernizacji dwóch odcinków: Lublin–Piotrków oraz Piotrków–Wysokie.

  Ogłoszony został już przetarg na dokumentację projektową odcinka Piotrków–Wysokie. Planowany termin oddania inwestycji do użytkowania to 29 października 2017 roku.

  Przeworsk (łac. Prevorsc, ukr. Переворськ, ros. Пшеворск, hebr. פשבורסק, łot. Pševorska) – miasto i gmina w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim, na Podgórzu Rzeszowskim, nad Mleczką, przy trasie międzynarodowej E40, dawna siedziba magnaterii polskiej. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa przemyskiego. Jest członkiem Związku Miast Polskich. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 15 733 mieszkańców.Goraj – wieś (niegdyś miasto) w Polsce położona w województwie lubelskim, w północnej części powiatu biłgorajskiego, w gminie Goraj.

  Po stronie podkarpackiej inwestycje planowane są w dalszej perspektywie. Wyjątkiem jest budowa łącznika o długości 1680 metrów od drogi nr 835 do węzła autostrady A4 (E40), w ciągu zachodniej obwodnicy Przeworska wraz z mostem na rzece Mleczce, który planowany jest do oddania w II kwartale 2013 roku.

  Tranzyt – w transporcie przewóz ludzi lub towarów przez terytorium jakiegoś państwa (z jednego obcego kraju do drugiego).Tarnogród (jidysz טאַרנעגראָד, ros. Тарногродъ) – miasto w woj. lubelskim, w powiecie biłgorajskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Tarnogród.

  Rozważane jest podwyższenie kategorii z drogi wojewódzkiej do drogi krajowej po całkowitym wyremontowaniu trasy.

  Droga wojewódzka nr 835
  Skrzyżowanie w Piotrkowie Drugim z 836
  DW835 w centrum Frampola
  DW835 - wjazd do Frampola od strony Lublina

  Ważniejsze miejscowości leżące przy trasie nr 835[]

 • Lublin (droga nr 12 E373, 17 E373, E372, 19)
 • Jabłonna
 • Piotrków (droga nr 836)
 • Wysokie (droga nr 842)
 • Tarnawa Mała (droga nr 848)
 • Goraj
 • Frampol (droga nr 74)
 • Biłgoraj (droga nr 858)
 • Majdan Nowy (droga nr 853)
 • Księżpol
 • Tarnogród (droga nr 863)
 • Sieniawa (droga nr 867, 870)
 • Tryńcza droga nr 77)
 • Przeworsk (droga nr 4 E40, budowana autostrada A4)
 • Kańczuga (droga nr 881)
 • Jawornik Polski (droga nr 877)
 • Dynów (droga nr 884)
 • Nozdrzec
 • Dydnia
 • Grabownica Starzeńska (droga nr 886)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Roztocze (343.2) – kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem, wyraźnie wypiętrzony wał wzniesień, szerokości 12-32 km i długości około 180 km, przebiegający z północnego zachodu, od Kraśnika, na południowy wschód do Lwowa. Roztocze oddziela Wyżynę Lubelską i Wyżynę Wołyńską od Kotliny Sandomierskiej i Kotliny Naddniestrzańskiej.Droga krajowa nr 19 – droga krajowa we wschodniej Polsce o długości 479 km przebiegająca południkowo przez województwa: podlaskie, mazowieckie, lubelskie oraz podkarpackie. Łączy trzy aglomeracje we wschodniej Polsce: białostocką, lubelską oraz rzeszowską. Droga jest korytarzem europejskim łączącym Słowację z krajami nadbałtyckimi. Trasa na odcinkach Nisko – Janów Lubelski – Modliborzyce oraz Kraśnik – Lublin – Kock ma utwardzone pobocza. Poza odcinkami ekspresowymi, na odcinku Niemce – Ciecierzyn jest dwujezdniową drogą krajową.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Frampol – miasto w południowej części województwa lubelskiego, w powiecie biłgorajskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Frampol. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. zamojskiego.
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Degradacja ekosystemu – pogorszenie się (uproszczenie) stanu środowiska przyrodniczego głównie jako efekt działalności człowieka – różnych form antropopresji.
  Przemyśl (łac. Praemislia, ros. Перемышль, ukr. Перемишль, niem. Prömsel) – miasto na prawach powiatu w południowo-wschodniej Polsce, w województwie podkarpackim, położone nad Sanem.
  Droga krajowa nr 4 – droga krajowa przebiegająca od granicy z polsko-niemieckiej do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej. Pierwotnie droga między Zgorzelcem a Targowiskiem przebiegała po trasie obecnej drogi krajowej nr 94, jednak po wybudowaniu autostrady A4 od granicy niemieckiej do Tarnowa, to autostrada jest częścią trasy nr 4. Pod oznaczeniem drogi krajowej nr 4 nadal funkcjonuje odcinek od Targowiska do przejścia granicznego w Korczowej.
  Droga klasy GP - droga główna ruchu przyspieszonego - jedna z klas dróg publicznych według podziału wprowadzonego przez Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. z 1999 r. Nr 43, poz. 430). Potocznie często zwana drogą szybkiego ruchu. Rozporządzenie określa jakie wymagania techniczne i użytkowe powinna spełniać droga tej klasy. Wymagania te uzależnione są od prędkości projektowej dla danej drogi. Dla klasy GP dopuszcza się dwie prędkości projektowe na terenie zabudowanym: 60 i 70 km/h oraz cztery prędkości projektowe poza terenem zabudowanym: 60, 70, 80 i 100 km/h. Drogi klasy GP mogą należeć do kategorii dróg krajowych lub dróg wojewódzkich (wyjątkowo).
  Nozdrzec – duża wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie brzozowskim, w gminie Nozdrzec, Pogórze Dynowskie. Wieś leży na lewym brzegu Sanu przy ujściu Baryczki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.042 sek.