• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • DVB-T2

  Przeczytaj także...
  Magazyn Telewizji Cyfrowej SAT Kurier - miesięcznik poświęcony tematyce telewizji cyfrowej, w tym m.in. telewizji satelitarnej i telewizji naziemnej DVB-T. Właścicielem i wydawcą magazynu jest firma Hollex Sat Systems z Krakowa. Redaktorem naczelnym miesięcznika jest Janusz Sulisz.DVB-S (ang. Digital Video Broadcasting – Satellite) – jest standardem cyfrowej telewizji DVB, nadawanej przez satelity. Do kodowania sygnału używa się MCPC oraz SCPC. Do kompresji audio/wideo przyjęto standard MPEG-2, MPEG-4 część 2 oraz niedawno H.264/MPEG-4 AVC.
  RTCN Raszyn (Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Raszyn) – maszt nadajnika radiowego i telewizyjnego pod Warszawą, w miejscowości Łazy. Jego wysokość wynosi 335 metrów, co czyni go szóstą co do wysokości budowlą w Polsce (stan z 2012 roku). Do roku 1962 była to najwyższa budowla w Europie.

  DVB-T2 (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation) – standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T drugiej generacji służący do transmisji (przesyłu) skompresowanych danych multimedialnych. Do kompresji audio/wideo przyjęto standardy MPEG-2 i MPEG-4 (H.264/AVC), planowane jest również wykorzystanie MPEG-H (H.265/HEVC). Szacuje się, że wykorzystuje on 50% mniej pojemności pasma radiowego niż DVB-T.

  MPEG-2 – grupa standardów stratnej kompresji ruchomych obrazów i dźwięku zatwierdzona przez MPEG (ang. Moving Picture Experts Group) w 1994 roku. Od roku 1995 jest zatwierdzonym standardem ISO/IEC nr 13818.Grupa Samsung (kor. Samseong – trzy gwiazdy) – jedna z największych południowokoreańskich grup biznesowych (czeboli) zrzeszających firmy produkcyjne i usługowe działające w wielu branżach, oraz instytucje finansowe. Założona w 1938 roku przez Lee Byung-Chula jako firma eksportowa, wkrótce rozszerzyła swą działalność także na inne dziedziny.

  Szkic standardu[]

  Dla standardu T2 przyjęto następujące parametry:

 • Modulacja OFDM z wykorzystaniem konstelacji QPSK, 16-QAM, 64-QAM i 256-QAM.
 • Tryby OFDM: 1k, 2k, 4k, 8k, 16k i 32k.
 • Długości okresu ochronnego: 1/128, 1/32, 1/16, 19/256, 1/8, 19/128 i 1/4.
 • Kodowanie korekcyjne LDPC oraz BCH (tak jak w DVB-S2), ze sprawnościami 1/2, 3/5, 2/3, 3/4, 4/5 i 5/6.
 • Liczba kanałów pilotowych jest mniejsza, występują one w 8 różnych wzorach, ekwalizacja kanału może opierać się również na systemie bezpilotowym CD3.
 • W trybie 32k może być wykorzystana większa część pasma, co umożliwia powiększenie przepustowości o kolejne 2%.
 • Specyfikacja DVB-T2 zawiera możliwości wykorzystania kanałów o szerokościach 1,7, 5, 6, 7, 8 i 10 MHz.
 • Porównanie dostępnych parametrów dla DVB-T i DVB-T2 (pogrubieniem zaznaczono nowości):

  Telewizja cyfrowa – metoda transmisji sygnału telewizyjnego w postaci sygnału cyfrowego do odbiorników indywidualnych, np. odbiorników satelitarnych. Dzięki cyfrowej kompresji obrazu i dźwięku (w systemie MPEG-2 oraz MPEG-4) umożliwia przesłanie od 4 do 16 razy więcej programów telewizyjnych, niż w przypadku telewizji analogowej przy wykorzystaniu podobnego pasma. Pierwszy telewizor cyfrowy na świecie zaprezentowano w 1981 roku w Niemczech.Modulacja QAM (ang. Quadrature Amplitude Modulation). Kwadraturowa modulacja amplitudowo-fazowa. Służy do przesyłania danych cyfrowych przez kanał radiowy, stosowana m. in. w transmisjach DVB. Modulacja QAM jest połączeniem modulacji amplitudy i fazy. Dane formowane są w dwójki, trójki, czwórki itd., które odpowiadają zarówno amplitudzie jak i fazie. Tworzone są według diagramu konstelacji (ang. Constellation diagram). Sygnał QAM jest kombinacją liniową dwóch ortogonalnych przebiegów (przesuniętych w fazie o π/2): kosinusoidalnego i sinusoidalnego.

  Demonstracje[]

  Pierwsza publiczna prezentacja emisji na żywo w standardzie DVB-T2 – która pozwoliła na szersze poznanie możliwości i ocenę sprawności rozwiązania – odbyła się 12-16 września na wystawie IBC 2008 w Amsterdamie na stoisku brytyjskiego regulatora Ofcom.

  Włoski nadawca publiczny, telewizja RAI w systemie nadawania DVB-T2 przeprowadziła testy transmisji rozdzielczości UHDTV.

  NTSC – amerykański system telewizji analogowej. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazwy organu, który zatwierdził system - National Television System Committee (pl. Krajowy Komitet ds. Systemu Telewizyjnego).Telewizja naziemna – telewizja wykorzystująca do emisji programów nadajniki znajdujące się na powierzchni Ziemi, umieszczone najczęściej na wzniesieniach lub wysokich budynkach dla zapewnienia pokrycia sygnałem możliwie dużego obszaru.

  Realizacja[]

  31 marca 2010 nastąpił oficjalny start telewizji naziemnej DVB-T2 w Wielkiej Brytanii. W ramach multipleksu są emitowane 3 stacje HD. Emisja wideo odbywa się w MPEG-4.

  21 grudnia 2012 nastąpił start emisji testowej w Warszawie na kanale 29 – 538 MHz. Współpracę podjął EmiTel, TVP i Samsung. Celem transmisji jest sprawdzenie funkcjonalności SFN. Emisje zostały zakończone 4 lipca 2013 r.

  Od 3 do 31 lipca 2015 z obiektu RTCN Warszawa/Raszyn na kanale 7 (191,50 MHz) przeprowadzano test emisji DVB-T2 4K z kompresją HEVC. Celem emisji było wypróbowanie nowych technologi.

  DVB-C2 – (ang. Digital Video Broadcasting – Cable Second Generation) – jest standardem systemu cyfrowej telewizji kablowej w DVB. To ostatnia używana modulacja i technika kodowania by umożliwić wysoką efektywność sieci kablowych. W wielu przypadkach strumień pojemności transmisji jest ograniczony. DVB-C2 początkowo będzie używany do dostawy nowatorskich usług takich jak VOD (video-on-demand) i telewizji wysokich rozdzielczości HDTV, pomagając cyfrowym operatorom pozostać konkurencyjnym jak również, by sprostać wymaganiom retransmisji. W dłuższym okresie migracja aktualnych usług DVB-C do DVB-C2 też jest przewidywana przez operatorów gdyż postęp technologiczny się rozwija.DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) – standard telewizji cyfrowej DVB nadawanej naziemnie, opublikowany po raz pierwszy w roku 1997. Cyfrowe wideo, dźwięk i dane dodatkowe są przesyłane w strumieniu transportowym MPEG przy użyciu modulacji COFDM. Do kompresji audio/wideo wykorzystano standard MPEG-2, zastąpiony ostatnio przez MPEG-4 (H.264). Następcą standardu DVB-T jest DVB-T2, który zostaje sukcesywnie wprowadzany w Wielkiej Brytanii (BBC).

  Od lutego jest prowadzona emisja w systemie DVB-T2 trzeciego multipleksu lokalnego z masztu na budynku przy ulicy Sienkiewicza na kanale 36 (594 MHz) z mocą 0,8 kW ERP dookólnie, a zostanie wyłączona 1 listopada 2016 r.

  Plany na przyszłość[]

  W przyszłości system nadawania DVB-T2 będzie docelowym standardem do transmisji HDTV (DVB-T2/MPEG-4).

  Zobacz też[]

 • DVB-T
 • DVB-H
 • DVB-C
 • DVB-C2
 • DVB-S
 • DVB-S2
 • H.265/HEVC
 • MPEG-2
 • MPEG-4
 • NTSC
 • PAL
 • HDTV
 • UHDTV
 • Przypisy

  1. ARD i ZDF chcą nadawać w DVB-T2 i formacie HEVC.
  2. Rafał Tomasiak, Janusz Sulisz: Nowy standard DVB-T2 wydajniejszy o 49 proc. (pol.). Hollex Sat Systems, 2008-09-08. [dostęp 2013-12-21].
  3. CD3: pilot-free channel estimation for increased capacity in DVB-T2 (ang.). Radiotelevisione Italiana - Centro Ricerche e Innovazione Tecnologica. [dostęp 2013-12-21].
  4. 2nd Generation Terrestrial: The World’s Most Advanced Digital Terrestrial TV System (ang.). DVB Project, grudzień 2013. [dostęp 2013-12-21].
  5. Anita Dąbek: RAI z testami SHDTV w DVB-T2 (pol.). SAT Kurier, 2008-12-19. [dostęp 2013-12-21].
  6. Anita Kaźmierska: TVP testuje emisję 4K w DVB-T2 i internecie (pol.). W: SAT Kurier [on-line]. Hollex Sat Systems, 2015-07-01. [dostęp 2015-08-17].
  7. Adam Urbanek: DVB-T2 technologią jutra dla HDTV (pol.). Computerworld Polska, 2008-08-22. [dostęp 2013-12-21].

  Linki zewnętrzne[]

 • DVB – Digital Video Broadcasting – DVB-T2
 • DVB-T2 Overview
 • Testy DVB-T2 w Warszawie
 • DVB-C (ang. Digital Video Broadcasting – Cable) – standard cyfrowej telewizji DVB kablowej. Jego następcą jest DVB-C2.4K – wysokiej jakości standard rozdzielczości filmów cyfrowych oraz grafiki komputerowej. Nazwa pochodzi od 4 tysięcy pikseli umieszczonych w pozycji horyzontalnej. 4K jest jakościowo dwukrotnie lepsza od powszechnie używanej jakości Full High-Definition. Obecnie wyróżniamy kilka różnych rozdzielczości kwalifikowanych z 4K:  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  EmiTel Sp. z o.o. – wiodący w Polsce operator radiodyfuzji i radiotelekomunikacji, świadczący także inne usługi telekomunikacyjne. Realizuje usługi na rzecz wielu naziemnych nadawców radiowo-telewizyjnych.
  HDTV (ang. High Definition TV) – telewizja wysokiej rozdzielczości. Jest ogólnym określeniem sygnału telewizyjnego o rozdzielczości większej niż standardowa (PAL lub NTSC).
  System DVB-H – (ang. Digital Video Broadcast Handheld) jest odmianą systemu DVB-T, dostosowaną do małych urządzeń przenośnych np. telefonów komórkowych. Specyfikacja systemu jest opisana normą europejską EN 302 304. Następcą standardu jest DVB-SH.
  OFDM (ang. Orthogonal Frequency-Division Multiplexing, Ortogonalne zwielokrotnianie w dziedzinie częstotliwości) – metoda zwielokrotnienia w dziedzinie częstotliwości polegająca na jednoczesnej transmisji wielu strumieni danych na ortogonalnych częstotliwościach nośnych.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  PAL (ang. Phase Alternating Line) – standard nadawania koloru w sygnale telewizyjnym, używany w telewizji kolorowej. Został opracowany w Niemczech przez Waltera Brucha z zakładów Telefunken i po raz pierwszy zastosowany w 1967 roku.
  Ultra High Definition Television (UHDTV), lub Ultra HDTV, Ultra High Definition Video (UHDV), to jedna z pierwotnie używanych nazw standardu znanego w Japonii jako Super Hi-Vision – opracowanego przez telewizje publiczne Japonii NHK, Wielkiej Brytanii BBC i Włoch RAI. Jest to standard wyświetlania obrazu telewizyjnego, który posiada rozdzielczość 7680x4320 (33,1776 MPix). Obecnie dla powyższego standardu używa się nazwy Hi-Vision, albo 7.5K (dla odróżnienia od standardu kina cyfrowego 8K o rozdzielczości 8192x4320). Nazwę Ultra High Definition (UHD, lub Ultra HD) zarezerwowano obecnie do określenia standardu o rozdzielczości 3840x2160 (8,2944 MPix).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.