• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • DS-A1

  Przeczytaj także...
  Satelita technologiczny (techniczny) – rodzaj sztucznego satelity służącego do badania i testowania prototypów elementów, urządzeń, eksperymentów, technologii, metod pomiarowych i obserwacyjnych mających być później użytymi w innych statkach kosmicznych.Kapustin Jar (ros. Капустин Яр) – kosmodrom i rakietowy poligon wojskowy w północno-zachodniej części okręgu astrachańskiego.
  Pas Van Allena (pas radiacyjny) – obszar intensywnego promieniowania korpuskularnego, otaczającego Ziemię. Składa się z naładowanych cząstek o wielkiej energii – głównie elektronów i protonów – schwytanych w pułapkę przez ziemskie pole magnetyczne, w którym poruszają się one po trajektoriach zbliżonych do helis, których osie są równoległe do linii pola magnetycznego łączących obydwa ziemskie bieguny magnetyczne. Cząstki te mogą powodować uszkodzenia elektronicznych komponentów satelity przebywającego przez dłuższy czas w strefie oddziaływania pasów Van Allena.

  DS-A1 – seria radzieckich satelitów technologicznych. Wynoszone w kosmos rakietą Kosmos 63S1 z kosmodromu Kapustin Jar. Stanowiły część dużego programu Dniepropetrowsk Sputnik (DS). Budowane przez OKB-586 (obecne KB Jużnoje). Ważyły około 300 kg.

  Służyły one do testowania urządzeń i systemów łączności i komunikacji na użytek radzieckich jądrowych sił zbrojnych. Satelity prowadziły prawdopodobnie także monitoring promieniowania kosmicznego, pasów radiacyjnych oraz promieniowania pochodzącego z testów nuklearnych.

  Wystrzelono siedem satelitów tej serii:

  Kosmos 17 – radziecki satelita technologiczny, drugi z serii DS-A1. Służył do testowania systemów komunikacji i łączności na użytek radzieckich wojsk jądrowych. Urządzenia te użyto później w satelitach typu Uragan. Oficjalnie służył do badania promieniowania kosmicznego, promieniowania z wybuchów jądrowych, oraz badań pasów radiacyjnych.Biuro Konstrukcyjne Jużnoje, imienia Michaiła Jangiela (ukr. Державне підприємство "Конструкторське бюро «Південне» ім. М. К. Янгеля) (rus. Государственное предприятие «Конструкторское бюро „Южное“ им. М. К. Янгеля) - ukraińskie przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego położone w Dniepropetrowsku, specjalizuje się w projektowaniu i wdrażaniu do produkcji rakiet nośnych i balistycznych oraz statków kosmicznych.
 • Kosmos 11 – wystrzelony 20 października 1962
 • Kosmos 17 – wystrzelony 22 maja 1963
 • DS-A1 3 – wystrzelony 22 sierpnia 1963. Start nie powiódł się z powodu awarii w pierwszym członie rakiety nośnej
 • DS-A1 4 – wystrzelony 24 października 1963. Start nie powiódł się z powodu awarii w drugim członie rakiety nośnej, 353 sekundy po starcie
 • Kosmos 53 – wystrzelony 30 stycznia 1965
 • DS-A1 6 – wystrzelony 20 lutego 1965. Start nie powiódł się z powodu awarii w pierwszym członie rakiety nośnej, w 64. sekundzie lotu
 • Kosmos 70 – wystrzelony 2 lipca 1965
 • Bibliografia[]

 • Encyclopedia Astronautica (ang.)
 • Kosmos 53 – radziecki satelita technologiczny, piąty z serii DS-A1, a trzeci który osiągnął orbitę. Służył do testowania systemów komunikacji i łączności na użytek radzieckich wojsk jądrowych. Urządzenia te użyto później w satelitach typu Uragan. Oficjalnie służył do badania promieniowania kosmicznego, promieniowania z wybuchów jądrowych, oraz badań pasów radiacyjnych.Kosmos 70 – radziecki satelita technologiczny, siódmy i ostatni z serii DS-A1; czwarty który osiągnął orbitę. Służył do testowania systemów komunikacji i łączności na użytek radzieckich wojsk jądrowych. Urządzenia te użyto później w satelitach typu Uragan. Oficjalnie służył do badania promieniowania kosmicznego, promieniowania z wybuchów jądrowych, oraz badań pasów radiacyjnych.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kosmos 11 – radziecki satelita technologiczny, pierwszy z serii DS-A1. Służył do testowania systemów komunikacji i łączności na użytek radzieckich wojsk jądrowych. Urządzenia te użyto później w satelitach typu Uragan. Oficjalnie służył do badania promieniowania kosmicznego, promieniowania z wybuchów jądrowych, oraz badań pasów radiacyjnych.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.