• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • DOS

  Przeczytaj także...
  DR-DOS (ang. Digital Research Disk Operating System) – dyskowy system operacyjny dla komputerów osobistych opracowany przez firmę Digital Research, wywodzący się ze starszego systemu tej firmy CP/M. DR-DOS był alternatywą dla systemu MS-DOS wydanego przez Microsoft. Największą popularnością cieszył się w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych, ze względu na lepszą obsługę sieci, wydajniejsze zarządzanie pamięcią, bogatszy pakiet oprogramowania oraz niższą od MS-DOS cenę. Po zakupieniu przez firmę Novell funkcjonował pod nazwą Novell DOS.Atari, właść. Atari Inc. – przedsiębiorstwo branży informatycznej, swojego czasu znaczący uczestnik rynku komputerowego przemysłu rozrywkowego. Tworzyło automaty wideo, domowe konsole wideo i komputery osobiste.
  AmigaDOS – jeden z głównych modułów systemu AmigaOS, zajmujący się zarządzaniem danymi odczytywanymi i zapisywanymi z dyskietek i dysku twardego.
  Zrzut ekranu systemu operacyjnego FreeDOS. Widoczne m.in. znak zachęty oraz informacje o wersji systemu i jego struktura plików.

  DOS (od ang. disk operating system) – pierwszy przenośny (dyskowy) system operacyjny w mikrokomputerach lat osiemdziesiątych, zawierający między innymi rozszerzenia programowe procedur sprzętowych BIOS-u oraz interpreter poleceń. Dla DOS zapożyczono i rozwinięto niektóre elementy z systemów klasy CP/M.

  Windows XP (nazwa kodowa Whistler) – wersja systemu operacyjnego Microsoft Windows z rodziny Windows NT (oparty na jądrze NT) firmy Microsoft, wydana oficjalnie 25 października 2001 roku. Koniec wsparcia technicznego dla tego systemu operacyjnego planowany jest na 8 kwietnia 2014.Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.

  W komputerach osobistych DOS nie ma wbudowanych mechanizmów ochrony pamięci (nie istnieją mechanizmy ochrony pamięci w trybie rzeczywistym procesora x86, w którym pracuje DOS) – z tego względu nie jest systemem bezpiecznym dla danych i procesów wymuszanych sztucznie wielopotokowo lub sieciowo. W zamyśle był to jednowątkowy system operacyjny i nie przewidywano w nim uruchamiania więcej niż jednego procesu (programu) jednocześnie.

  Commodore 64, C64, CBM64 – komputer domowy z lat 80. XX wieku firmy Commodore Business Machines (CBM). C64 był dotychczas najlepiej sprzedającym się komputerem w historii informatyki.Amiga (hiszp. la amiga – przyjaciółka) – popularna marka komputerów produkowanych między innymi przez firmę Commodore. Po bankructwie Commodore marka została przejęta przez firmę Escom, a następnie przez Gateway. W końcu wyłoniła się samodzielna firma Amiga INC, która po bankructwie sprzedała wszelkie prawa firmie KMOS. Z kolei KMOS zmieniło nazwę na Amiga Inc.

  Programy DOSowe mogą być uruchamiane w systemie Windows, OS/2, Linux (poprzez program DOSBox lub DOSemu). Istnieją obecnie darmowe implementacje tego systemu, na przykład FreeDOS. Ponieważ od systemu Windows XP programy DOS-owe są uruchamiane na tak zwanej wirtualnej maszynie DOS-owej (VDM), która nie pozwala na bezpośredni dostęp programu do sprzętu i posiada jeszcze inne ograniczenia, to działają wyłącznie te, które takich odwołań nie wykonują i nie ingerują zbytnio w system. Do nich należą głównie programy użytkowe, przykładowo edytory tekstu, i bazy danych.

  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Interpreter (interpretator) poleceń (ang. command processor) – część systemu operacyjnego odpowiedzialna za tłumaczenie poleceń systemowych wprowadzanych przez użytkownika w trybie konwersacyjnym.

  Ważniejsze systemy tej klasy:

 • dla komputerów Commodore 64
 • dla ośmiobitowych komputerów AtariAtari DOS, SuperDOS, SpartaDOS, MyDOS i inne
 • dla komputerów AmigaAmigaDOS
 • dla komputerów RobotronUDOS
 • dla komputerów klasy IBM-PC
 • QDOS, 86-DOS – pierwowzór systemu MS-DOS
 • PC-DOS firmy IBM
 • MS-DOS firmy Microsoft
 • DR-DOS firmy Digital Research
 • FreeDOSwolne oprogramowanie do bezpłatnego pobrania
 • PTS-DOS rosyjskiej firmy PhysTechSoft
 • ROM-DOS – zaprojektowany do używania w systemach wbudowanych
 • OpenDOS – darmowy do zastosowań niekomercyjnych
 • Nazwę DOS nosiły też od lat sześćdziesiątych systemy niezwiązane technicznie z późniejszym DOS-em dla komputerów x86, na przykład:

  Znak zachęty (ang. command prompt) to wykorzystywany w wierszu poleceń znak lub sekwencja znaków wskazująca gotowość komputera do przyjmowania poleceń.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
 • DOS/360 – dla komputerów IBM Systemu 360
 • DOS/VSE – dla komputerów IBM Systemu 370 i 390.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • COMMAND.COM
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Początki systemów typu DOS (ang.)
 • Oś czasu przedstawiająca kolejne wersje systemów typu DOS (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  VEB Kombinat Robotron - największe przedsiębiorstwo elektroniczne Niemiec Wschodnich ze swoją siedzibą w Dreźnie. Zatrudniało wówczas 30.000 pracowników.
  BIOS (akronim ang. Basic Input/Output System – podstawowy system wejścia-wyjścia) – zapisany w pamięci stałej zestaw podstawowych procedur pośredniczących pomiędzy systemem operacyjnym a sprzętem. Posiada on własną pamięć, w której znajdują się informacje dotyczące daty, czasu oraz danych na temat wszystkich urządzeń zainstalowanych na naszym komputerze. Jest to program zapisany w pamięci ROM płyty głównej oraz innych kart rozszerzeń takich jak np. karta graficzna.
  Proces – jedno z podstawowych pojęć w informatyce, definiowane jako egzemplarz wykonywanego programu. Każdy nowo powstały proces otrzymuje unikatowy numer, który go jednoznacznie identyfikuje, tzw. PID (od (ang.) process identifier).
  DOSEMU – oprogramowanie maszyny wirtualnej dla systemu DOS. Umożliwia on pośrednio uruchamianie programów napisanych dla DOS pod systemem operacyjnym Linux (wymaga w tym celu uruchomienia jednej z wersji DOS-a).
  PTS-DOS - jedna z ostatnich wersji systemu operacyjnego DOS rozwijanych jeszcze w tej chwili. Aktualna wersja obsługuje sieć, zawiera menedżer plików, umożliwia obsługę archiwów. PTS-DOS jest w pełni kompatybilny z MS-DOS w wersji 6.x i systemem Microsoft Windows 3.x. Posiada wbudowany program rozruchowy.
  COMMAND.COM – domyślna powłoka (inaczej interpreter poleceń) systemu MS-DOS i niektórych wersji systemu Windows. Tłumaczy polecenia wpisane po znaku zachęty (ang. prompt; zwykle w postaci "C:>" lub "C>") na komendy wykonywalne przez system DOS.
  Mikrokomputer – komputer o niewielkich rozmiarach, z pojedynczym mikroprocesorem, pracujący oddzielnie lub jako jeden z elementów złożonego układu, np. komputer osobisty, laptop.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.