• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • DDR2

  Przeczytaj także...
  Częstotliwość (częstość) – wielkość fizyczna określająca liczbę cykli zjawiska okresowego występujących w jednostce czasu. W układzie SI jednostką częstotliwości jest herc (Hz). Częstotliwość 1 herca odpowiada występowaniu jednego zdarzenia (cyklu) w ciągu 1 sekundy. Najczęściej rozważa się częstotliwość w ruchu obrotowym, częstotliwość drgań, napięcia, fali.Pamięć operacyjna (ang. internal memory, primary storage) – pamięć adresowana i dostępna bezpośrednio przez procesor, a nie przez urządzenia wejścia-wyjścia procesora. W pamięci tej mogą być umieszczane rozkazy (kody operacji) procesora (program) dostępne bezpośrednio przez procesor i stąd nazwa pamięć operacyjna. W Polsce często pamięć ta jest utożsamiana z pamięcią RAM, choć jest to zawężenie pojęcia, pamięcią operacyjną jest też pamięć nieulotna (ROM, EPROM i inne jej odmiany) dostępna bezpośrednio przez procesor, a dawniej używano pamięci o dostępie cyklicznym.
  SDRAM (ang. Synchronous Dynamic Random Access Memory) – rodzaj pamięci DRAM pracującej synchronicznie z magistralą systemową, co odróżnia ją od klasycznej pamięci DRAM typu FPM i EDO, które pracują asynchronicznie.
  Dwa moduły pamięci DDR2
  Porównanie modułów pamięci w komputerach stacjonarnych (DIMM)
  Porównanie modułów pamięci w komputerach przenośnych (SO-DIMM)

  DDR2 SDRAM (ang. Double Data Rate 2 Synchronous Dynamic Random Access Memory) – kolejny po DDR standard pamięci RAM typu SDRAM, stosowany w komputerach jako pamięć operacyjna.

  CAS – skrót od Column Address Strobe (bramkowanie adresu kolumny) lub Column Address Select (wybór adresu kolumny). Adresy te odnoszą się do kolumny fizycznych komórek pamięci w tablicy kondensatorów używanych w dynamicznej pamięci RAM (DRAM).Architektura dual-channel (dwukanałowa) – technologia stosowana w kontrolerach pamięci, do wydajniejszej obsługi pamięci RAM. Polega na podwojeniu przepustowości przesyłu danych pomiędzy kontrolerem pamięci, a pamięcią RAM. Technologia dual-channel wykorzystuje dwa 64-bitowe kanały, co razem daje magistralę o szerokości 128 bitów dla przesyłu danych pomiędzy pamięcią RAM a kontrolerem pamięci.

  Informacje ogólne[ | edytuj kod]

  Pamięć DDR2 charakteryzuje się wyższą efektywną częstotliwością taktowania (400, 533, 667, 800, 1066 MHz) oraz niższym poborem prądu. Podobnie jak DDR, pamięć DDR2 wykorzystuje do przesyłania danych narastające i opadające zbocze sygnału zegarowego.

  Taktowanie – sposób sterowania pracą układów cyfrowych, polegający na dostarczeniu przez zegar sygnału elektrycznego (w założeniu zwykle prostokątnego) o określonej częstotliwości (częstotliwość taktowania).Advanced Micro Devices, Inc., AMD (NYSE; AMD) – amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące procesory wraz z technologią towarzyszącą dla użytkowników domowych i firm. Do głównych produktów firmy należą mikroprocesory, chipsety do płyt głównych, systemy wbudowane oraz procesory graficzne dla serwerów, stacji roboczych i komputerów PC.

  Pamięci DDR2 budowane są w obudowach FBGA (ang. Fine-pitch Ball Grid Array). Mogą pracować w temperaturze do 70 °C.

  Moduły pamięci DDR2 nie są kompatybilne z modułami DDR. Pamięci DDR2 są obsługiwane zarówno przez procesory firmy Intel jak i AMD, ale występują również moduły, które działają tylko pod AMD.

  Pamięci SDRAM DDR2 występują w modułach o pojemności od 256MB do 4GB.

  Herc (Hz) – jednostka miary częstotliwości w układzie SI (jednostka pochodna układu SI) i w wielu innych, np. CGS, MKS i MKSA. Definiuje się ją jako liczbę cykli na sekundę.DDR SDRAM (ang. Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory) – rodzaj pamięci typu RAM stosowany w komputerach jako pamięć operacyjna oraz jako pamięć kart graficznych i podobnych.

  Oznaczenia chipów i modułów[ | edytuj kod]

  Niektórzy producenci oznaczają swoje moduły jako PC2-4300 zamiast PC2-4200, PC2-5400 zamiast PC2-5300 i PC2-8600 zamiast PC2-8500.

  Różnice w stosunku do DDR[ | edytuj kod]

  1. Moduły zasilane są napięciem 1,8 V, zamiast 2,5 V.
  2. Układy terminujące zostały przeniesione z płyty głównej do wnętrza pamięci (ang. ODT, On Die Termination). Zapobiega to powstaniu błędów wskutek transmisji odbitych sygnałów.
  3. Podwojona prędkość układu wejścia/wyjścia (I/O) pozwala na obniżenie prędkości całego modułu bez zmniejszania jego przepustowości.
  4. Liczba pinów została zwiększona ze 184 do 240.
  5. Wycięcie w płytce pamięci umieszczone jest w innym miejscu w celu zapobiegnięcia włożenia niekompatybilnych modułów pamięci.

  Kompatybilność wsteczna[ | edytuj kod]

  Pamięci DDR2 nie są kompatybilne z ich poprzednikami. Wynika to z ilości pinów, gęstości ich rozstawienia, napięcia pracy oraz pewnych zmian konstrukcyjnych.

  RAM (ang. Random Access Memory – pamięć o dostępie swobodnym) – podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej. Choć nazwa sugeruje, że oznacza to każdą pamięć o bezpośrednim dostępie do dowolnej komórki pamięci (w przeciwieństwie do pamięci o dostępie sekwencyjnym, np. rejestrów przesuwnych), ze względów historycznych określa ona tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, w których możliwy jest wielokrotny i łatwy zapis, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu) i EEPROM których zapis trwa znacznie dłużej niż odczyt, pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.Intel – największy na świecie producent układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.

  Dodatkowe informacje[ | edytuj kod]

  Najszybsze z obecnie produkowanych pamięci DDR2 osiągają 1200 MHz (standard PC2-9600), przy opóźnieniach na poziomie 5-5-5-15 oraz napięciu zasilającym 2,3 V.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • CAS latency
 • Dual channel
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lista chipów wykorzystana w konkretnych modelach pamięci (ang.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.