• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dżamal Zahalika

  Przeczytaj także...
  Palestyńczycy – część arabskich mieszkańców byłego brytyjskiego terytorium mandatowego Palestyny, obecnie skupionych na Zachodnim Brzegu i w Strefie Gazy - tworzących Autonomię Palestyńską. Pozostała część - to tzw Arabowie izraelscy, zamieszkujący w Izraelu. Nazwa Palestyńczycy/ Filastyni pochodzi od indoeuropejskich Filistynów, zasiedlających w starożytności wąski, nadmorski pas ziemi, obejmujący Strefę Gazy i jej północne przyległości z miastami Aszdod i Aszkelon. Poza nazwą semiccy Palestyńczycy i niesemiccy Filistyni nie mają jednak ze sobą nic wspólnego.Kneset (hebr. הכנסת, Zgromadzenie) − parlament Izraela. Siedziba znajduje się w Jerozolimie. Jako władza ustawodawcza Kneset uchwala prawa, nadzoruje działalność rządu, ma władzę usunięcia Prezydenta państwa, usunięcia premiera i jego rządu poprzez głosowanie braku zaufania oraz ogłoszenia wcześniejszych wyborów.
  Apartheid (z języka afrikaans od apart = osobno i sufiksu -heid) – teoria głosząca konieczność osobnego rozwoju społeczności różnych ras, a także bazujący na tej teorii system polityczny panujący w Republice Południowej Afryki do połowy lat 90. XX wieku, oparty na segregacji rasowej.

  Dżamal Zahalika (ur. 11 stycznia 1955) – izraelski polityk, Arab, będący członkiem Knesetu z listy partii Balad. Ukończył studia Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Jest doktorem farmacji. Po raz pierwszy wszedł do parlamentu w 2003 roku, został także deputowanym do Knesetu w 2006, 2009, 2013 i 2015 roku. Jest żonaty i ma trójkę dzieci. Mieszka w Kafr Kara.

  Farmacja (nauki farmaceutyczne) – nauka o lekach, także ogólna nazwa wszystkich kierunków studiów farmaceutycznych. Nazwa pochodzi ze starożytnego egipskiego: ph-ar-maki znaczącego kto zapewnia bezpieczeństwo .Jerozolima (hebr. ירושלים, trl. Yerushalayim, trb. Jeruszalajim; arab. القدس, trl. Al-Quds, trb. Al-Kuds oraz اورشليم trl. Ūrushalīm, trb. Uruszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina – zobacz też: nazwy Jerozolimy) – największe miasto Izraela, stolica administracyjna Dystryktu Jerozolimy i stolica państwa Izraela (według izraelskiego prawa). Znajduje się tutaj oficjalna siedziba prezydenta, większość urzędów państwowych, sąd najwyższy, parlament i inne.

  Zahalika twierdzi m.in., że izraelska polityka wobec Palestyńczyków opiera się przede wszystkim na ideach separacji, apartheidu i transferu ludności. Jego zdaniem system apartheidu funkcjonuje na terenach Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy, podzielonych na strefy. Palestyńczycy muszą posiadać specjale zezwolenia, by poruszać się między nimi.

  Arabowie (arab.: عرب ’Arab, w pierwotnym znaczeniu: „koczownicy”) – grupa ludów pochodzenia semickiego zamieszkująca od czasów starożytnych Półwysep Arabski. Większość Arabów to ludzie biali, choć w Afryce spotkać też można Arabów o negroidalnym wyglądzie.Zachodni Brzeg (arab. الضفة الغربية ad-Diffa al-Gharbija) (zwany także Zachodnim Brzegiem Jordanu; dawna nazwa Cisjordania, w źródłach izraelskich określana też jako Judea i Samaria – יהודה ושומרון) – część Palestyny administrowana przez Izrael i obejmująca obszar historycznych izraelskich krain Judei i Samarii na zachód od doliny rzeki Jordan.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. New Laws Legalize Apartheid in Israel (ang.). [dostęp 11 listopada 2008].
  2. Ynetnews: Worldwide events mark ‘Israeli Apartheid Week’ (ang.). [dostęp 11 listopada 2008].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Dżamal Zahalika (ang.) – profil na stronie Knesetu.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Państwo wszystkich jego obywateli. Wywiad z Dżamalem Zahaliką z 2007 r.
 • Kafr Kara (hebr. כפר קרע; arab. كفر قرع; oficjalna pisownia w ang. Kafr Qara) - arabski samorząd lokalny położony w Dystrykcie Hajfy, w Izraelu.Strefa Gazy lub Okręg Gazy (arab. قطاع غزة [qɪˈtˤɑːʕ ˈɣazza]; hebr. רצועת עזה, Recuat Azza) – obszar położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego, graniczący na południowym zachodzie z Egiptem oraz na południu i wschodzie z Izraelem. Długość tego obszaru wynosi 41 km, szerokość od 6 do 12 km, a całkowita powierzchnia to 360 km². Obszar pozostaje pod administracją władz Autonomii Palestyńskiej, jednak od czerwca 2007 faktyczną kontrolę sprawuje organizacja Hamas. Strefa Gazy nie jest uznawana za część jakiegokolwiek niezawisłego państwa, chociaż za pośrednictwem władz palestyńskich stawia żądania włączenia w skład przyszłego państwa Palestyna.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.