• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dźwierzuty - gmina

  Przeczytaj także...
  Kałęczyn (dawniej Kallenczin) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty, na północ od Jeziora Rańskiego i na zachód od jeziora Babięty Wielkie. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Małszeweckie, - Jeziro Małszeweckie, Małszewko, -jezioro w Polsce położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty. Nad jeziorem leży wieś Małszewko.

  Dźwierzutygmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.

  Siedziba gminy to Dźwierzuty.

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 6710 osób.

  Zaleśna (Zalesie, Zalewno) – jezioro w Polsce położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty. Jego powierzchnia wynosi 4,5 ha.Grądy (dawniej Gronden) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa olsztyńskiego.

  Hydrologia[]

  Przeważająca część gminy należy do dorzecza Wisły jedynie północno-zachodnia część do dorzecza Łyny. Największymi rzekami są Babant, Kanał Dźwierzucki i Kanał Dymerski. Na obszarze gminy występują jeziora: Sasek Wielki (869,3 ha), Rańskie (291,3 ha), Babięty Wielkie (250,4 ha), Łęsk (116,9 ha), Sąpłaty (81,4 ha), Łęczek (39,5 ha), Małszeweckie (35,2 ha), Arwiny (33,9 ha), Dźwierzuty (25,4 ha), Miętkie (23 ha), Słupek (17,1 ha), Linowskie (12,7 ha), Borówko (9,9 ha), Zaleśna (5 ha).

  Gmina Piecki – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.Julianowo – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Dźwierzuty ma obszar 263,35 km², w tym:

 • użytki rolne: 57%
 • użytki leśne: 25%
 • Gmina stanowi 13,62% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Dźwierzuty w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Dzwierzuty.png

  Ochrona przyrody[]

  Rezerwaty przyrody[]

  Na obszarze gminy znajduje się Rezerwat przyrody Kulka

  Rusek Mały (dawniej Klein Rauschken) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.Zimna Woda – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty. Miejscowość wchodzi w skład sołectwa Jeleniowo.

  Pomniki przyrody[]

  Na terenie gminy znajdują się następujące pomniki przyrody:

  Użytki ekologiczne[]

  W gminie Dźwierzuty występują 2 użytki ekologiczne:

 • "Łąki Dymerskie" - podmokłe łąki zarośnięte trzciną o powierzchni 250 ha stanowiących pozostałość po osuszonym jeziorze Dymer
 • "Zlotowisko żurawi" - miejsce przystankowe dla migrujących żurawi o powierzchni 70 ha.
 • Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe[]

 • Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Rzeka Babant i Jezioro Białe
 • Sołectwa[]

  Dąbrowa, Dźwierzuty, Gisiel, Jabłonka, Jeleniowo, Linowo, Łupowo, Miętkie, Nowe Kiejkuty, Olszewki, Orzyny, Popowa Wola, Rańsk, Rumy, Sąpłaty, Stankowo, Targowo.

  Targowska Wólka – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty.Dźwierzutki – kolonia w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty.

  Pozostałe miejscowości[]

  Augustowo, Babięty, Budy, Byki, Dźwierzutki, Grądy, Grodziska, Julianowo, Julkowo, Kałęczyn, Kulka, Laurentowo, Małszewko, Mirowo, Mycielin, Przytuły, Rogale, Rów, Rusek Mały, Rutkowo, Szczepankowo, Śledzie, Targowska Wola, Targowska Wólka, Zalesie, Zazdrość, Zimna Woda.

  Pomnik przyrody – prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.Florystyczny rezerwat przyrody Kulka – położony jest na terenie gminy Dźwierzuty w województwie warmińsko-mazurskim około 1,2 km od miejscowości Orzyny. Utworzony dla zachowania roślinności stepowej, fragmentu lasu i roślin chronionych. Rezerwat ciągnie sie pasem wzdłuż wschodniego brzegu jeziora Łęsk.

  Sąsiednie gminy[]

  Barczewo, Biskupiec, Pasym, Piecki, Purda, Sorkwity, Szczytno, Świętajno

  Przypisy

  Arwiny (Orżyny, Orzyńskie, Orżyńskie) – jezioro w Polsce położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty.Województwo olsztyńskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998 ze stolicą w Olsztynie. Największe województwo w Polsce.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Julkowo – osada w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty.
  Gmina Świętajno – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim.
  Gmina Purda – gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie olsztyńskim. Jest to gmina rolniczo-turystyczna.
  Łęsk (Łąsk, Łenck Duży, Links Duży) – jezioro w Polsce położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty.
  Wisła (łac. Vistula) – najdłuższa rzeka Polski, o długości 1047 km. Jest także najdłuższą rzeką uchodzącą do Morza Bałtyckiego.
  Łęczek (Łączek, Łenck Mały, Links Mały) – jezioro w Polsce położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty.
  Mycielin – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty. Wchodzi w skład sołectwa Sąpłaty.

  Reklama