• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Długi odrzut lufy

  Przeczytaj także...
  Działo – broń palna kalibru co najmniej 20 mm. Z wyjątkiem polskiego najcięższego karabinu maszynowego typu Nkm wz. 38FK każda broń automatyczna kalibru 20 mm jest nazywana działem.Automatyka broni - zespół mechanizmów broni automatycznej (samopowtarzalnej i samoczynnej) automatycznie realizujący wchodzące w skład cyklu pracy broni procesy. W skład automatyki broni wchodzą:
  Dosyłacz – urządzenie służące do dosyłania naboju do komory nabojowej. W broni artyleryjskiej dosyłacz może być mechanizmem sprężynowym, elektrycznym, pneumatycznym lub hydraulicznym, w broni strzeleckiej rolę dosyłacza pełni najczęściej czółko zamka.
  1. Broń gotowa do strzału, zamek zaryglowany
  2. odrzut lufy z zaryglowanym zamkiem po strzale
  3. odryglowanie, wyrzucenie łuski w czasie powrotu samej lufy
  4. powracający zamek dosyła nabój i rygluje się.

  Długi odrzut lufy – system ryglowania zamka, najczęściej dział rzadziej broni ręcznej, w którym lufa i zamek cofają się na odległość większą niż długość naboju.

  Wykorzystuje odrzut lufy w czasie strzału w celu uruchomienia automatyki broni, tj. jej przeładowania (usunięcia łuski, wprowadzenia nowego naboju do komory nabojowej oraz napięcia sprężyny iglicznej).

  Po strzale lufa połączona z zamkiem cofa się aż do skrajnej tylnej pozycji. Następuje wtedy odryglowanie, lufa wraca do pozycji przedniej. Po powrocie lufy do pozycji przedniej w karabinach wraca zamek (po drodze dosyłając do komory nabojowej kolejny nabój). W działach zamek przeważnie wraca otwarty razem z lufą, a nabój może być dosyłany ręcznie lub przez oddzielny dosyłacz. (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});




  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.036 sek.