• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Děčínská vrchovina  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Czeskie Średniogórze (czes. České středohoří) – pasmo górskie w północnych Czechach, w kraju usteckim. Przepływa przez nie Łaba, tworząc przełom zwany Porta Bohemica, czyli Czeska Brama. Powierzchnia Czeskiego Średniogórza wynosi 1265 km².Era mezozoiczna, mezozoik – era która rozpoczęła się od wielkiego wymierania pod koniec permu, a skończyła zagładą wielkich gadów, pod koniec kredy (patrz tabelka), znanego jako wymieranie kredowe. Era mezozoiczna trwała dwa razy krócej niż paleozoiczna, bo tylko 170 milionów lat. Dzieli się ją na trzy okresy: trias, jurę i kredę.

  Góry Połabskie (czes.: Děčínská vrchovina, niem.: Elbsandsteingebirge) – rejon geomorfologiczny w Czechach i Niemczech.

  Góry Połabskie w okolicy wzniesienia Lilienstein
  Góry Połabskie - w okolicy Děčína

  Spis treści

 • 1 Położenie
 • 2 Charakterystyka
 • 3 Podział
 • 4 Rozwój budowy geologicznej
 • 5 Krajobraz
 • 6 Roślinność
 • 7 Wody
 • 8 Ważniejsze wzniesienia
 • 9 Ochrona Przyrody
 • 10 Atrakcyjne miejsca
 • Położenie[]

  Góry Połabskie położone są w północno-zachodnich Czechach, w kraju usteckim i południowo-wschodnich Niemczech (Saksonia). Rozciągają się między jednostkami geomorfologicznymi Rudawy (czes. Krušné hory, niem. Erzgebirge) na zachodzie i Góry Łużyckie (czes. Lužické hory, niem. Zittauer Gebirge, Lausitzer Gebirge) na wschodzie, oraz Czeskim Średniogórzem (czes. České středohoří) na południu, aż poza granicę z Niemcami na północy, gdzie swym zasięgiem obejmuje Saską Szwajcarię.

  Fauna (od łac. Faunus – bóg trzód i pasterzy) – ogólne określenie na wszystkie gatunki zwierząt na danym obszarze (np. fauna Polski) lub w danym środowisku (fauna sawannowa), a także okresie geologicznym (np. fauna kambryjska). Badanie fauny pozostaje w gestii faunistyki, ale korzystają z niego również inne dziedziny biologii, np. ekologia i etologia, natomiast odkrycia faunistyki są systematyzowane przez systematykę.Tiské stěny (czes. Přírodní památka Tiské stěny) – pomnik przyrody nieożywionej, obszerny zespół formacji skalnych w Czechach, w południowo-zachodniej części Wyżyny Dieczyńskiej, na obszarze chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce, na północnych obrzeżach miejscowości Tisa, około 10 km na zachód od centrum miejscowości Děčín.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Hřensko (niem. Herrnskretschen) – wieś w północnych Czechach w kraju usteckim powiat Děčín nad Łabą i Kamenicą.
  Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.
  Nek – wzniesienie o stromych i urwistych stokach, zbudowane z odpornych na procesy erozji magm zakrzepłych w kominie wulkanicznym. Typowym przykładem neku jest Hvannadalshnúkur.
  Kamenice (pols. Kamienica, niem. Kamnitz) – rzeka w Czechach. Rzeka górska, o długości 35,6 km, w północno-zachodnich Czechach, na Wyżynie Dieczyńskiej czes. Děčínská vrchovina, należąca do zlewiska Morza Północnego, prawostronny dopływ Łaby.
  Góry Łużyckie (323.31) (czes. Lužické hory, niem. Zittauer Gebirge, Lausitzer Gebirge) – niewielkie pasmo górskie w Sudetach Zachodnich, leżące na zachód od Gór Izerskich, na pograniczu czesko-niemieckim, między Ústí nad Labem, Żytawą a Libercem.
  Drzewostan – zespół większej liczby drzew rosnących na pewnej powierzchni leśnej w odpowiednim zagęszczeniu i zwarciu koron, wzajemnie na siebie oddziałujących.
  Saska Szwajcaria, Szwajcaria Saksońska (niem. Sächsische Schweiz) - określenie niemieckiej części Gór Połabskich ("po-łabie") znajdujących się po obu brzegach rzeki Łaba, na południowy wschód od Drezna. Rozpościera się między czeskim miastem przygranicznym Děčín i saksońskim miastem Pirna. Stanowi część Średniogórza Niemieckiego. Zajmuje powierzchnię około 360 km². Wzniesienia sięgają około 400 m n.p.m.; najwyższe po czeskiej stronie to Děčínský Sněžník (723 m), a po niemieckiej Große Zschirnstein (561 m).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.079 sek.