• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dąbrowa Leśna

  Przeczytaj także...
  Laski – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Izabelin. Położona jest na skraju Puszczy Kampinoskiej. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa warszawskiego. Do Lasek można dojechać podwarszawskim autobusem 701 (do centrum handlowego) i 708.14 Pułk Ułanów Jazłowieckich (14 p.uł.) – oddział kawalerii Wojska Polskiego II RP, kawalerii pancernej PSZ na Zachodzie oraz oddział partyzancki Armii Krajowej.
  Gmina Izabelin – gmina wiejska w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie warszawskim. Gmina powstała 16 marca 1995 z podziału gminy Stare Babice.

  Dąbrowa Leśna − osiedle, przed 1990 w gminie Łomianki, od 1990 część Łomianek jako Łomianki-Dąbrowa, na południu Łomianek, na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego.

  Według stanu na dzień 3-04-2013 ma powierzchnię 235,5 ha i 2 469 mieszkańców.

  Żelazowa Wola – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie sochaczewskim, w gminie Sochaczew, nad rzeką Utratą, znana jako miejsce urodzenia Fryderyka Chopina.Miasto-ogród - koncepcja miasta satelickiego, osiedla oddalonego od centrum miasta itp., charakteryzującego się niską, luźną zabudową, a przede wszystkim znacznym udziałem terenów zielonych (lasów, ogrodów, parków, itp.) w ogólnej powierzchni miasta. Pojawiła się w odpowiedzi na problem przeludnienia miast.

  Granice osiedla[]

  Granice osiedla wyznaczają obszar ograniczony:

 • od zachodu granicą osiedla Dąbrowa Zachodnia wzdłuż ulicy Wiślanej z wyłączeniem nieruchomości po obu jej stronach i nieruchomości przy ul. Magnolii i dalej osią ul. Wiślanej do ul. Kolejowej,
 • od północy osią ul. Kolejowej i Stary Tor,
 • od wschodu granicą miasta stołecznego Warszawa biegnącą wzdłuż drogi gruntowej biegnącą wzdłuż przedłużenia ulicy Brukowej,
 • od południa granica gminy Izabelin wzdłuż ulic Kampinoskiej i Łuże.
 • Ważne miejsca[]

 • Kościół pw. św. Marka Ewangelisty,
 • Filia Urzędu Pocztowego nr 1,
 • Przedszkole Samorządowe,
 • Ogródek Jordanowski i Orlik 2012
 • Ulice osiedla[]

  Historia[]

  Pomnik w Łomiankach-Dąbrowie Leśnej upamiętniający szarżę pod Wólką Węglową w 1939, kompanię młodziezową i uczestników powstania warszawskiego

  Dąbrowa została założona w latach 20. XX wieku jako osiedle podmiejskie, nawiązujące do idei miasta-ogrodu. Rozwojowi osiedla sprzyjało powstanie i otwarcie w 1929 kolei Warszawa-Młociny-Palmiry. W sierpniu 1930 r. mierniczy przysięgły Eugeniusz Biedrzycki sporządził plan parcelacji osiedla Dąbrowa Leśna, jednak do 1935 roku sprzedano około 25% parceli. Do roku 1938 niemal wszystkie parcele znalazły nabywców, lecz do wojny na 198 parcelach zdołano wybudować jedynie 44 budynki, włączając w to tzw. "letniaki" nieprzystosowane do całorocznego zamieszkania (m.in. 5 budynków projektu inż. Zdzisława Celarskiego, np. dom własny przy ul. Pionierów 34).

  Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 3 października 1944) – wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  19 września 1939 pomiędzy Dąbrową Leśną a Wólką Węglową miała miejsce Bitwa pod Wólką Węglową. 1 sierpnia 1944 w Dąbrowie odbywa się koncentracja oddziałów Zgrupowania AK Kampinos przed wypadami na lotnisko Młociny. Dalszy rozkwit miejscowości po II wojnie światowej - powstają nowe domy, podobnie jak w Łomiankach związane z drobnym rzemiosłem i produkcją ogrodniczą. 9 czerwca 1995 roku ustanowiona została tu rzymskokatolicka parafia pod wezwaniem Świętego Marka Ewangelisty w Łomiankach - Dąbrowie Leśnej z siedzibą przy ul. Żywicznej, po zabiegach trwających od 1992 roku.

  Orlik 2012, Moje Boisko - Orlik 2012 – program rządowo-samorządowy, mający na celu wybudowanie boisk w każdej gminie do 2012 roku. Hasło przewodnie programu: Zdrowe i uśmiechnięte dzieci – Najważniejsze!!!Szlak rowerowy — trasa wycieczkowa dla rowerzystów, oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. Zgodnie z normami znakowania PTTK, szlaki rowerowe oznaczone są białymi kwadratami z czarnym symbolem roweru i paskiem koloru szlaku (szlaki krajowe), lub literą R i numerem szlaku (szlaki międzynarodowe). Można jednak spotkać w terenie oznaczenia nie trzymające się tych norm (zwłaszcza starsze szlaki) np. biały kwadrat z symbolem roweru w kolorze szlaku. Ze względu na częstsze niż w przypadku szlaków pieszych umieszczanie oznakowania na drogach publicznych, znaki szlaków rowerowych uznane zostały za dodatkowe znaki drogowe, uzyskując symbole R-1, R-1a, R-1b, R-2, R-2a i R-3.

  Warto zobaczyć[]

  Brama do kompleksu 7215 na Dąbrowie
 • Obiekt zabytkowy.svg willa drewniana z ogrodem, ul. Pionierów 22, 1927; nr rej.: 1227 z 2.05.1983
 • pomnik dla uczczenia pamięci żołnierzy Kompanii Młodzieżowej, poległych w Powstaniu Warszawskim, oraz Ułanów Jazłowieckich, poległych w 1939 roku w Dąbrowie Leśnej, ul. Partyzantów
 • zabytkowa aleja lipowa, Al. Lip
 • zabytkowa aleja dębowa, ul. Partyzantów
 • Atomowa Kwatera Dowodzenia
 • Szlaki turystyczne[]

 • szlaki piesze:
 • szlak turystyczny zielony Południowy Szlak Leśny (Kampinos - Granica - Żelazowa Wola) 56,1 km
 • szlak turystyczny czarny Podwarszawski Szlak Pamięci (Laski - Wólka Węglowa) 11,7 km
 • szlaki rowerowe:
 • szlak rowerowy zielony Kampinoski Szlak Rowerowy (wokół KPN) 144,5 km
 • szlak rowerowy żółty szlak łącznikowy do Lasu Młocińskiego
 • szlak rowerowy niebieski Szlak Wisły (z Powsina przez Powiśle).
 • Przypisy

  1. Zarządy osiedli. W: Biuletyn Informacji Publicznej [on-line]. Gmina Łomianki. [dostęp 2009-08-17].
  2. Statut samorządu mieszkańców osiedla Dąbrowa Leśna, Załącznik nr 11 do Uchwały Nr XVIII/112/2004 rady Miejskiej w Łomiankach z dnia 30 marca 2004 r (dostęp 22.12.2008)
  3. Architekci z dawnych lat, Kazimierz Medyński, Nasze Łomianki, 12 lutego 2007.

  Bibliografia[]

 • Lechosław Herz, 2002, Puszcza Kampinoska, Pruszków, Wyd. Oficyna Wydawnicza "Rewasz", ISBN 83-85557-96-2.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona parafii św. Marka Ewangelisty, Łomianki Dąbrowa
 • Kampinos – wieś w Polsce, położona w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim, w gminie Kampinos. Miejscowość jest siedzibą władz gminy Kampinos. Najbliższe miasta: Błonie (15km), Sochaczew (18km), Brwinów (26km), Ożarów Mazowiecki (27km), Grodzisk Mazowiecki (27km), Wyszogród (28km), Milanówek (29km), Żyrardów (29km).Marek Ewangelista, cs. Apostoł i jewangielist Mark – wedle tradycji Kościoła autor Ewangelii Marka uważanej za najstarszą i jednocześnie najkrótszą spośród ewangelii, kuzyn św. Barnaby, towarzysz św. Pawła, a później św. Piotra, apostoł z grona siedemdziesięciu dwóch. Zgodnie z relacją Papiasza wiernie spisał głoszone przez Piotra nauki. Według tradycji św. Marek został umęczony ok. 68 roku. Uznawany przez Kościół koptyjski za pierwszego patriarchę Aleksandrii i świętego; święty Kościoła katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, prawosławnego i ormiańskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zdzisław Szczęsny Celarski (ur. 1 czerwca 1899 w Warszawie, zm. 6 sierpnia 1957 tamże) – polski inżynier architekt, porucznik, absolwent Gimnazjum Wojciecha Górskiego 1917 i Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej 1925, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i wojny obronnej 1939, w latach 1939-1942 w siłach Zbrojnych na Zachodzie, architekt miejski Krzemieńca i Kutna, nauczyciel rysunku w Liceum Krzemienieckim, w latach 1935-1939 inspektor ds. budownictwa w Ministerstwie Rolnictwa i Reform Rolnych, od 1942 organizator i wykładowca w Polskiej Szkole Architektury w Liverpoolu. Po powrocie do kraju prześladowany i aresztowany w więzieniu mokotowskim (1951-1953). Autor kilku opracowań z zakresu architektury.
  Atomowa Kwatera Dowodzenia to opuszczony obiekt wojskowy, zlokalizowany w Puszczy Kampinoskiej na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego w Laskach w rejonie Dąbrowy Leśnej, w sąsiedztwie wydmy Łuże. Obiekt ten, niedokończony, służyć miał jako stanowisko dowodzenia na wypadek wojny atomowej.
  Szlak turystyczny – trasa wycieczkowa oznaczona specjalnymi symbolami wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi.
  Palmiry – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie nowodworskim, w gminie Czosnów w Kotlinie Warszawskiej.
  Kampinoski Park Narodowy – polski park narodowy utworzony w 1959 roku w województwie warszawskim (obecnie województwo mazowieckie).
  Powiśle – osiedle Warszawy, będące częścią dzielnicy Śródmieście, i zarazem rejon Miejskiego Systemu Informacji. Od południa graniczy z Ujazdowem, od północy ze Starym Miastem, od zachodu ze Śródmieściem Północnym i Południowym a wschodnią granicę wyznacza Wisła.
  Szarża pod Wólką Węglową – jedna z kilku polskich szarż kawaleryjskich podczas wojny obronnej 1939 roku. Była to ostatnia szarża w dziejach jazdy polskiej wykonana z udziałem całego pułku kawalerii.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.