• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dąbrowa Białostocka - gmina

  Przeczytaj także...
  Czarnorzeczka – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Dąbrowa Białostocka.Gmina Sztabin – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie augustowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie suwalskim.
  Kirejewszczyzna – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Dąbrowa Białostocka.

  Dąbrowa Białostocka (daw. gmina Dąbrowa Grodzieńska, gmina Dąbrowa) – gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie białostockim.

  Siedziba gminy to Dąbrowa Białostocka. Charakter głównie rolniczy. W jej obrębie znajduje się Biebrzański Park Narodowy.

  Według danych z 30 czerwca 2008 gminę zamieszkiwało 12 530 osób.

  Kamienna Stara – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Dąbrowa Białostocka.Gmina Suchowola – gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Dąbrowa Białostocka ma obszar 263,95 km², w tym:

 • użytki rolne: 75%
 • użytki leśne: 16%
 • Gmina stanowi 12,85% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

  Dane z 30 czerwca 2008:

  Gmina Sidra – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.
 • Piramida wieku mieszkańców gminy Dąbrowa Białostocka w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Dabrowa Bialostocka.png

  Miejscowości[]

  Sołectwa: Bagny, Bity Kamień, Brzozowo, Brzozowo-Kolonia, Grabowo, Grodziszczany, Grzebienie, Hamulka, Harasimowicze, Kolonia Harasimowicze, Jaczno, Jałówka, Kamienna Nowa, Kamienna Stara, Stara Kamienna-Kolonia, Kirejewszczyzna, Kropiwno, Krugło, Kuderewszczyzna, Lewki, Łozowo, Kolonia Łozowo, Małowista, Miedzianowo, Mościcha, Nierośno, Nowa Wieś, Nowinka, Olsza, Osmołowszczyzna, Ostrowie, Kolonia Ostrowie, Pięciowłóki, Podbagny, Reszkowce, Sadek, Sadowo, Sławno, Stock, Suchodolina, Szuszalewo, Trzyrzeczki, Wesołowo, Wiązówka, Wroczyńszczyzna, Zwierzyniec Mały, Zwierzyniec Wielki, Dąbrowa Białostocka.

  Szuszalewo – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Dąbrowa Białostocka.Wiązówka – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Dąbrowa Białostocka.

  Pozostałe miejscowości w gminie: Brzozowy Borek, Czarnorzeczka, Kaszuba, Nowa Kamienna (osada), Pogorzałe, Prohalino, Różanystok, Zujkowszczyzna.

  Sąsiednie gminy[]

  Janów, Lipsk, Nowy Dwór, Sidra, Suchowola, Sztabin

  Zabytki na terenie gminy[]

 • Kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Stanisława Biskupa i Męczennika, kościół murowany w stylu neogotyckim z lat 1897-1902, poprzedni mały kościółek drewniany miejscowa ludność rozebrała w ciągu jednej nocy, obawiając się, że w przeciwnym przypadku nowy kościół przeznaczony zostanie przez zaborcę na cerkiew. Obok znajduje się cmentarz przykościelny z XVI wieku i kapliczka murowana XIX/XX wiek, upamiętniająca poprzednią świątynię.
 • Wiatrak betonowy z 1928 roku - typ holender
 • Kalno - dawny majątek ziemski rozparcelowany po II wojnie światowej. Niegdyś dwór, siedziba administratora Klucza Kalniańskiego. Tutaj w czasie zaborów i II Rzeczypospolitej mieścił się czołowy Zarząd Rybołówstwa Śródlądowego.
 • Cmentarz Żydowski z XVII wieku - drugi cmentarz żydowski w Dąbrowie Białostockiej, ostatni pochówek odbył się w 1945 roku. W Dąbrowie Białostockiej przed II wojną światową istniały dwie synagogi, szkoła żydowska oraz łaźnia żydowska.
 • Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku
 • Przypisy

  1. Informator adresowy miast i gmin wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej. Warszawa: Instytut Wydawniczy Kolumna, 1948.
  2. Dz. U. z 1955 r. Nr 44, poz. 290
  3. Baza Demograficzna – Tablice predefiniowane – Wyniki badań bieżących; Stan i struktura ludności; Ludność według płci i miast (pol.). GUS. [dostęp 2010-09-14].
  4. Portal Regionalny i Samorządowy REGIOset (pol.). regioset.pl. [dostęp 2010-09-14].
  5. http://www.polskawliczbach.pl/gmina_Dabrowa_Bialostocka, w oparciu o dane GUS.
  Gmina Nowy Dwór – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.Kolonia Ostrowie – nieoficjalna kolonia wsi Ostrowie w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Dąbrowa Białostocka.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zwierzyniec Wielki – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Dąbrowa Białostocka.
  Harasimowicze – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Dąbrowa Białostocka.
  Biebrzański Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych Polski, utworzony 9 września 1993. Największy park w Polsce o powierzchni 592,23 km², położony na terenach Kotliny Biebrzańskiej w województwie podlaskim. Siedziba Parku znajduje się w Osowcu-Twierdzy, gmina Goniądz.
  Pogorzałe – gajówka w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Dąbrowa Białostocka.
  Nierośno – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Dąbrowa Białostocka.
  Województwo białostockie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975–1998, położone w północno-wschodniej Polsce.
  Suchodolina – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie sokólskim, w gminie Dąbrowa Białostocka.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.067 sek.