• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dąbrowa - gmina w województwie kujawsko-pomorskim

  Przeczytaj także...
  Nizina Środkowoeuropejska (31, dawniej Niż Środkowoeuropejski; niem. Nordeuropäische Tiefebene; nid. Noord-Europese Laagvlakte; duń. Nordeuropæiske Lavland) - prowincja fizycznogeograficzna Europy Zachodniej.Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).
  Mierucinek – osada leśna w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Dąbrowa.

  Dąbrowagmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.

  Siedzibą gminy jest Dąbrowa.

  Położenie geograficzne[]

  Zgodnie z podziałem fizycznogeograficznym Polski Kondrackiego obszar gminy należy do prowincji Niżu środkowoeuropejskiego, podprowincji Pojezierza Południowobałtyckie, makroregionu Pojezierze Wielkopolskie oraz w końcowej klasyfikacji do mezoregionu Pojezierze Gnieźnieńskie.

  Dąbrowa – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w obrębie regionu historyczno-etnograficznego zwanego Pałukami. Wieś jest siedzibą gminy Dąbrowa. Niegdyś przebiegała przez nią trasa linii kolejowej (Mogilno-Dąbrowa-Barcin). Główne ulice wsi to: Mogileńska, Bydgoska, Kasztanowa, Szkolna, Dworcowa.Pomnik przyrody – prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.

  Na powierzchni Pojezierza Gnieźnieńskiego występuje głównie glina morenowa, a powstałe na niej gleby należą do brunatoziemów. Jest to dobrze zagospodarowana kraina rolnicza. Nieliczne lasy występują na piaskach sandrowych.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Dąbrowa ma obszar 110,51 km², w tym:

 • użytki rolne: 71%
 • użytki leśne: 20%
 • Gmina stanowi 16,35% powierzchni powiatu.

  Słaboszewko – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Dąbrowa na obszarze Pałuk przy drodze wojewódzkiej nr 254.Szczepankowo – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Dąbrowa.

  Ochrona przyrody[]

  Na terenie gminy znajduje się rezerwat przyrody Mierucinek chroniący fragment lasu dębowego na siedlisku grądowym.

  Demografia[]

  Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 4717 osób.

  Dane z 30 czerwca 2004:

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Dąbrowa w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Dabrowa.png

  Zabytki[]

  Wykaz zarejestrowanych zabytków nieruchomych na terenie gminy:

  Gmina Barcin – gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.Gmina Pakość – to gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.
 • zespół kościelny pod wezwaniem św. Wawrzyńca w Parlinie, obejmujący: drewniany kościół z XVII w.; drewnianą dzwonnicę z pierwszej połowy XIX w.(nr A/274/1-2 z 09.09.1991); plebanię z 1912 roku (nr A/179 z 30.04.2004)
 • zespół dworski w Słaboszewku, pochodzący z poł. XIX w., obejmujący: dwór, park i bramę wjazdową (nr rej.: A/1662/1-3 z 15.07.2014).
 • Przyroda[]

  W parku wiejskim w Dąbrowie rośnie Klon o obwodzie pnia 380 cm, a nieopodal w Szczepankowie – 32 modrzewie europejskie o obwodzie od 150 do 232 cm, które tworzą aleję modrzewiową. Oprócz pomników przyrody ożywionej w gminie Dąbrowa znajdują się pomniki przyrody nieożywionej, do których zalicza się źródełko „Świętego Huberta”, położone w odległości 5 m od brzegu Jeziora Ostrowieckiego, głaz narzutowy „Kamienny Dom” o obwodzie 14 m położony w Leśnictwie Niedźwiedzi Kierz oraz tajemniczy kamień, na którym wyryty jest krzyż maltański i rok 1741, znajdujący się w Mierucinie w pobliżu wsi Krzekotowo.

  Sędowo (niem. Königstreu) – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Dąbrowa.Kamienny Dom (także: Olbrzym) - pomnik przyrody, głaz narzutowy zlokalizowany w lesie (oddział 71c), około 1,5 km na zachód od Szczepankowa w powiecie mogileńskim.

  Sołectwa[]

  Białe Błota, Dąbrowa, Krzekotowo, Mierucin, Mierucinek, Mokre, Parlin, Parlinek, Sędowo, Słaboszewko, Słaboszewo, Sucharzewo, Szczepankowo, Szczepanowo.

  Miejscowości bez statusu sołectwa: Błonie, Boguchwała, Broniewiczki, Mierucinek (leśniczówka), Sędówko, Szubinek.

  Sąsiednie gminy[]

  Barcin, Gąsawa, Janikowo, Mogilno, Pakość, Żnin

  Boguchwała – leśniczówka w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Dąbrowa.Mokre – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Dąbrowa. Jest to typowo rolnicza miejscowość. Na uboczu wsi, a raczej na granicy z miejscowościami Dąbrowa i Nowawieś Pałucka, znajduje się jezioro Białe. Sąsiadujące miejscowości to Dąbrowa, Słaboszewko, Słaboszewo, Krzekotowo, Nowawieś Pałucka, Mierucin, Obudno.

  Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Gmina Dąbrowa na stronie www.powiat.mogilno.pl
 • Gmina Dąbrowa – pomniki przyrody
 • Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.Klon (Acer L.) – rodzaj roślin z rodziny mydleńcowatych (Sapindaceae) (czasem, zwłaszcza dawniej z wyodrębnianej osobno rodziny klonowatych Aceraceae). Do rodzaju należy około 100 gatunków drzewiastych i krzewiastych (według niektórych źródeł jest to nawet 150 gatunków), występujących głównie w strefie umiarkowanej (kilka w górach tropikalnych). Występują w największym zróżnicowaniu w Azji, poza tym w Ameryce Północnej i Środkowej, Europie, północnej Afryce. Gatunkiem typowym jest klon jawor (Acer pseudoplatanus L.).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat mogileński – powiat w Polsce (w południowo-zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Mogilno.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Gmina Janikowo – gmina miejsko-wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie inowrocławskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.
  Gmina Gąsawa – gmina wiejska w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie żnińskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie bydgoskim.
  Województwo bydgoskie – jedno z 49 województw istniejących w latach 1975-1998. W 1999 roku włączone zostało do województwa kujawsko-pomorskiego.
  Broniewiczki – osada w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Dąbrowa.
  Białe Błota – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie mogileńskim, w gminie Dąbrowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.045 sek.