• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dąb Wolności - Głowno

  Przeczytaj także...
  Spała – wieś letniskowa w województwie łódzkim, w powiecie tomaszowskim, w gminie Inowłódz; przez wieś przebiega droga krajowa nr 48 Tomaszów Mazowiecki–Kozienice–Dęblin–Kock.Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) – gatunek typowy dla rodzaju dębów, obejmującego drzewa liściaste z rodziny bukowatych (Fagaceae). Występuje w Europie (z wyjątkiem północnej Skandynawii) oraz południowo-wschodniej Azji. W Polsce bardziej pospolity od dębu bezszypułkowego. Ceniony ze względu na wytrzymałe, twarde i trwałe drewno. Jest gatunkiem długowiecznym, żyje ponad 700 lat. Ze względu na okazałe rozmiary jakie osiąga, sprawia majestatyczne wrażenie i dlatego odgrywa istotną rolę w symbolice i dawniej w kultach religijnych. Jest symbolem długowieczności, dostojeństwa i siły. Stare okazy nierzadko chronione są jako pomniki przyrody.
  Głowno – miasto i gmina miejska w północnej części województwa łódzkiego, w powiecie zgierskim. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa łódzkiego. Było miastem szlacheckim.

  Dąb Wolności - ok. 110 letni dąb szypułkowy, posadzony na Placu Wolności w Głownie (województwo łódzkie, powiat zgierski), w 1928 r., w dziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. W chwili posadzenia dąb miał ok. 25 lat. Został przywieziony do Głowna ze spalskich lasów.

  Henryk Rynkowski, inżynier – burmistrz miasta Głowna w okresie międzywojennym, pełnił tę funkcję w latach 1926-1935 (II RP) oraz ponownie wybrany w 1939 r. Burmistrzem miasta był także od wyzwolenia Głowna w styczniu 1945 do kwietnia 1945 r.Województwo łódzkie – jedno z 16 województw Polski, położone w centralnej części kraju. Obejmuje obszar o powierzchni 18 218,95 km². Według danych z 31 grudnia 2010 województwo miało 2,53 mln mieszkańców. Ma najmniejszą lesistość w kraju.

  Pod dębem znajduje się granitowy obelisk z wmurowanymi dwoma mosiężnymi tablicami pamiątkowymi zawierającymi napis:

  Powyższe słowa wypowiedziane zostały przy sadzeniu dębu przez ówczesnego burmistrza Głowna, Henryka Rynkowskiego
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Powiat zgierski – powiat w Polsce (województwo łódzkie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Zgierz.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.