• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dąb Maciek

  Przeczytaj także...
  Puszcza Białowieska – kompleks leśny położony na terenie Polski i Białorusi, odznaczający się dużymi walorami przyrodniczymi i historycznymi. W Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie fragmenty lasu o charakterze pierwotnym. Tutaj mieszka największa populacja wolnego żubra na świecie.Klasyczny dąb białowieski – pojęcie stworzone dla podkreślenia wyjątkowości dębów rosnących w Puszczy Białowieskiej. Cechą charakterystyczną tych dębów jest wysoka kolumna pnia i osadzona odpowiednio wysoko korona.
  Pomnik przyrody – prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.

  Dąb Maciekpomnikowy dąb szypułkowy rosnący w Białowieskim Parku Narodowym. Najpotężniejszy współcześnie dąb Puszczy Białowieskiej.

  Jest to najbardziej okazały dąb Białowieskiego Parku Narodowego i całej Puszczy Białowieskiej, do którego należy rekord obwodu pnia na wys. 130 cm od postawy (741 cm) (2009 r.) i rekord wysokości (40,8 m). Grubszym jest odeń martwy Dąb Beczka (760 cm), który jest jednak znacznie mniejszy.

  Korona drzewa - cechą charakterystyczną każdej rośliny drzewiastej jest to, że na pewnej wysokości nad ziemią pień przekształca się w zespół konarów, gałęzi, pędów i liści, który nazywamy koroną.Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) – gatunek typowy dla rodzaju dębów, obejmującego drzewa liściaste z rodziny bukowatych (Fagaceae). Występuje w Europie (z wyjątkiem północnej Skandynawii) oraz południowo-wschodniej Azji. W Polsce bardziej pospolity od dębu bezszypułkowego. Ceniony ze względu na wytrzymałe, twarde i trwałe drewno. Jest gatunkiem długowiecznym, żyje ponad 700 lat. Ze względu na okazałe rozmiary jakie osiąga, sprawia majestatyczne wrażenie i dlatego odgrywa istotną rolę w symbolice i dawniej w kultach religijnych. Jest symbolem długowieczności, dostojeństwa i siły. Stare okazy nierzadko chronione są jako pomniki przyrody.

  Wysokość strzały pnia do pierwszej gałęzi wynosi 17–18 m, a całkowita wysokość strzały pnia 26–27 m. Korona drzewa jest rozłożysta na ponad 30 m. Objętość drzewa oceniana jest na 80 m³ i pod tym względem przewyższa go w Polsce tylko jeden dąb – Dąb Chrobry.

  Wiek dębu szacowany jest na około 450 lat, żywotność drzewa bardzo dobra. Jeden z najpotężniejszych dębów w Polsce. Pierwsze wzmianki o dębie pochodzą z połowy XX wieku, od tego czasu stracił jeden konar, a w dolnej partii pnia nastąpił znaczny ubytek kory. Zaliczany jest do dębów, które wcześnie wypuszczają liście na wiosnę i wcześnie je tracą jesienią.

  Dąb Beczka – dąb z rosnący w Puszczy Białowieskiej , który osiągnął największy obwód pnia (na wysokości 130 cm od podstawy – 760 cm, wysokość ponad 30 m). Jeszcze pod koniec lat 80. XX wieku kondycja drzewa była całkiem dobra – praktycznie wszystkie konary w koronie pokryte były liśćmi. Gwałtowne załamanie żywotności drzewa nastąpiło na początku lat 90.Białowieski Park Narodowy – polski park narodowy położony w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim, utworzony z Nadleśnictwa Rezerwat jako Park Narodowy w Białowieży obowiązującym od 4 sierpnia 1932 roku Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych, restytuowany w obecnej formie z mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 listopada 1947 roku. Drugi po Pienińskim Parku Narodowym park narodowy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie. Znany z ochrony najlepiej zachowanego fragmentu Puszczy Białowieskiej, ostatniego w Europie fragmentu lasu pierwotnego oraz liczącej kilkaset sztuk, największej na świecie wolnościowej populacji żubra.

  Na początku lat 80. Cezary Bańka, strażnik BPN, nazwał go Maćkiem, na cześć swego syna.

  Drzewo spełnia warunki klasycznego dębu białowieskiego.

  Przypisy

  1. Tomasz Niechoda, Janusz Korbel: Puszczańskie olbrzymy. Białowieża: Towarzystwo Ochrony Krajobrazu, 2011, s. 21. ISBN 978-83-925199-1-1.
  2. Tomasz Niechoda: Klasyczny dąb białowieski. W: Encyklopedia Puszczy Białowieskiej [on-line].

  Linki zewnętrzne[]

 • Janusz Korbel, Tomasz Niechoda: Rekordy BPN. W: Drzewa Białowieskiego Parku Narodowego [on-line].
 • Dąb Maciek - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej
 • Strzała pień o prostym przebiegu od szyi korzeniowej (czyli podstawy) aż do wierzchołka drzewa. Strzałę wytwarzają drzewa iglaste oraz olsza (z liściastych), w drzewach tych gatunków da się wyróżnić jedną, prostą oś morfologiczną przebiegającą przez rdzeń pnia.Dąb Chrobry – dąb szypułkowy, jeden z najstarszych dębów w Polsce. Rośnie w pobliżu rezerwatu przyrody Buczyna Szprotawska w Borach Dolnośląskich w okolicy Piotrowic (województwo dolnośląskie), jednak pod względem administracyjnym znajduje się w granicach województwa lubuskiego. Za pomnik przyrody został uznany 24 marca 1966 roku na podstawie decyzji nr 86/66 Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej (PWRN) w Zielonej Górze pod numerem rejestru - 8. Już przed II wojną światową był chroniony. Wówczas nazywał się Wielkim Dębem (niem. Grosse Eiche) lub Grubym Dębem (Dicke Eiche). W 1906 roku znany badacz przyrody Dolnego Śląska - Theodor Schube w swoje książce Waldbuch von Schlesien (Księga Lasów Śląska) określił obwód tego dębu na 8,61 m. Jego wiek ocenia się na ok. 760 lat (wykiełkował około 1250 roku).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.067 sek.