• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Dąb Car

  Przeczytaj także...
  Łozice – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, w gminie Hajnówka. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa białostockiego.Puszcza Białowieska – kompleks leśny położony na terenie Polski i Białorusi, odznaczający się dużymi walorami przyrodniczymi i historycznymi. W Puszczy Białowieskiej zachowały się ostatnie fragmenty lasu o charakterze pierwotnym. Tutaj mieszka największa populacja wolnego żubra na świecie.
  Klasyczny dąb białowieski – pojęcie stworzone dla podkreślenia wyjątkowości dębów rosnących w Puszczy Białowieskiej. Cechą charakterystyczną tych dębów jest wysoka kolumna pnia i osadzona odpowiednio wysoko korona.

  Dąb "Car"klasyczny dąb białowieski, jedno z najpotężniejszych drzew w Puszczy Białowieskiej, dzisiaj martwy.

  Opis[]

  Wysokość dębu wynosi 41 m, obwód na wys. 130 cm od podstawy - 640 cm, znajduje się w kwartale 513A Puszczy Białowieskiej, niedaleko wsi Łozice. Objętość drzewa oceniana była na 70 m³. Dąb usechł w 1984 roku. Od ponad 20 lat stoi martwy na brzegu doliny rzeki Leśnej Prawej. Dziś pień jest już całkowicie pozbawiony kory, kilka konarów odłamało się i spoczywa u podstawy pnia.

  Drzewa – grupa roślin, do której zaliczają się największe rośliny lądowe. Grupa ta nie jest taksonem – grupuje tylko organizmy roślinne podobne morfologicznie i funkcjonalnie. Drzewa są roślinami wieloletnimi o zdrewniałych łodygach (i zwykle też korzeniach). Od innych roślin drzewiastych (krzewów i krzewinek) różnią się posiadaniem łodygi głównej (pnia) rozgałęziającej się dopiero od pewnej wysokości. Liczne rozgałęzienia wraz z listowiem tworzą koronę drzewa. Do drzew zalicza się niekiedy rośliny posiadające kłodzinę zamiast pnia zakończoną pękiem liści tj. paprocie drzewiaste, sagowcowe, palmy, pandany, juki i draceny. Bardziej zawężone definicje wyłączają wieloletnie rośliny o zdrewniałych łodygach, które nie posiadają zdolności przyrostu na grubość i nie tworzą korony ze zdrewniałych rozgałęzień łodygi. Dział botaniki zajmujący się drzewami to dendrologia (gr. δένδρον – drzewo). W Polsce kilkadziesiąt tysięcy najstarszych i najbardziej okazałych drzew podlega ochronie prawnej jako pomniki przyrody. W leksykonach lub spisach gatunków roślin drzewa bywają oznaczane symbolem przypominającym symbol Saturna lub alchemiczny symbol ołowiu, tj. podwójnie kreślone h. (Pojedynczo kreślone h, czyli ħ, oznacza krzew)Pień drzewa – gruby, zdrewniały pęd główny drzew. Powstaje wskutek corocznego przyrastania na wysokość i na grubość. U drzewiastych form nagozalążkowych i dwuliściennych pień zakończony jest koroną. U nielicznych, drzewiastych jednoliściennych pień kończy się pąkiem wierzchołkowym. Na skutek skrócenia międzywęźli na szczycie pnia powstaje gęsty pióropusz liści.

  Wiek tego dębu oceniany był na 450-500 lat.

  Dąb Car na Białorusi[]

  Pień dębu Car

  Tę samą nazwę nosi największy i najstarszy dąb na Białorusi, Car-dub (Цар-дуб), określany też jako Pażeżynski car-dub (Пажэжынскі цар-дуб). Jego wysokość wynosi 46 metrów, wiek ponad 840 lat, znajduje się 2 km od wsi Romatowo Stare, w obwodzie brzeskim. W roku 1963 został pomnikiem przyrody.

  Dąb (Quercus L.) – rodzaj drzew, rzadziej wysokich krzewów, zaliczony do rodziny bukowatych (Fagaceae Dumort.). Należy do niego ok. 200 gatunków występujących prawie wyłącznie w strefie umiarkowanej półkuli północnej oraz w wyższych partiach gór strefy tropikalnej. Najdalej na południe występują na Wyspach Sundajskich. Gatunkiem typowym jest Quercus robur L..Leśna Prawa, biał. Правая Лясная - rzeka w województwie podlaskim, prawy dopływ Bugu. Jej dopływami są: Łuch, Chwiszczej, Perebel, Przewłoka, Miedna i kilka bezimiennych dopływów.

  Dąb car jest to popularne imię nadawane wielkim dębom, na obszarach kultury białoruskiej.

  Inne dęby o tej nazwie[]

  Na Białorusi znajdują się również dwa inne dęby o tej nazwie.

 • we wsi Tadulina, wiek 400 lat
 • w Wołkowyckim nadleśnictwie, wiek 500 lat.
 • Również i na Ukrainie znajduje się kilka dębów o tej nazwie, wśród nich zaporoski (1000-1100 lat).

  Zobacz też[]

 • Śladami Powstania Styczniowego
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Encyklopedia Puszczy Białowieskiej - Car Dąb
 • Puszcza Białowieska - Dęby
 • Dąb Car (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.