• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Düren

  Przeczytaj także...
  Młyn wodny - budowla z urządzeniem do przemiału ziarna na mąkę i kaszę, poruszanym za pomocą koła wodnego lub turbiny wodnej, usytuowana nad rzekami. Bardzo rzadko budowane były młyny pływające.Autobus szynowy (potocznie szynobus) – lekki wagon silnikowy lub zespół trakcyjny o napędzie spalinowym, służący do obsługi ruchu pasażerskiego na liniach o niewielkich potokach podróżnych. W porównaniu z tradycyjnym pociągiem (lokomotywa + 1-2 wagony) o podobnej pojemności charakteryzuje się większymi przyspieszeniami, mniejszym zużyciem paliwa i większymi prędkościami osiąganymi na tych samych – zwykle drugorzędnych – szlakach. Szynobus jest zwykle pojazdem dwuosiowym o masie ok. 20 ton, z ok. 40-50 miejscami siedzącymi. Dla zwiększenia pojemności pociągu szynobusy można łączyć ze sobą. W przypadku wyposażenia w odpowiednio mocny zespół napędowy i odpowiednie sprzęgi (mechaniczny, hamulcowy, elektryczny), szynobus może ciągnąć zwykłe lub odpowiednio dostosowane do niego konstrukcyjnie (np. wyposażone w kabinę maszynisty) wagony doczepne. Sporadycznie budowane są także zespoły trakcyjne o konstrukcji typowej dla szynobusu, złożone z dwóch lub trzech wagonów (zwykle 1-2 wagony napędzane i 1 doczepny, w kabiny maszynisty wyposażone są wówczas tylko końcowe wagony).
  Rejencja Kolonia (niem. Regierungsbezirk Köln) - jedna z pięciu rejencji niemieckiego kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Siedziba rejencji oraz zarząd znajdują się w Kolonii.

  Düren – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Kolonia, siedziba powiatu Düren. W roku 2010 liczba mieszkańców wynosiła 92 820. Miasto położone niedaleko pasma górskiego Eifel. Przez centrum miasta przepływa rzeka Rur. Miasto należy do euroregionu Maas-Rhein.

  Powiat Düren (niem. Kreis Düren) - powiat w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Kolonia. Stolicą powiatu jest miasto Düren.evivo Düren - niemiecki męski klub siatkarski z miejscowości Düren, założony w 1847 roku. Obecnie występuje w najwyższej klasie rozgrywek klubowych w Niemczech.

  Położenie geograficzne[edytuj kod]

  Miasto leży między rzekami: Moza i Ren. Znajduje się na północnym krańcu pasma górskiego Eifel. Najwyższy punkt w mieście leży na wysokości 225 m n.p.m.

  Komunikacja[edytuj kod]

  Transport drogowy[edytuj kod]

  Niedaleko miasta położona jest Autostrada A4. Przez miasto przebiegają drogi krajowe: B56, B264 oraz B399.

  Prądnica – urządzenie przekształcające energię mechaniczną w energię elektryczną. Jest rodzajem maszyny elektrycznej i generatora elektrycznego. Wytwarzanie energii elektrycznej odbywa się w prądnicach dzięki zjawisku indukcji elektromagnetycznej. Dzieje się to dzięki względnemu ruchowi przewodnika i zewnętrznego pola magnetycznego.Jinhua (chin.: 金华; pinyin: Jīnhuá) – miasto o statusie prefektury miejskiej we wschodnich Chinach, w prowincji Zhejiang. W 2010 roku liczba mieszkańców miasta wynosiła 141 552. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 4 443 328 mieszkańców.

  Transport kolejowy[edytuj kod]

  Düren posiada bezpośrednie połączenia kolejowe z dużymi miastami, takimi jak: Kolonia, Düsseldorf, Essen, Dortmund, lub Frankfurt nad Menem. W regionie miasta funkcjonuje również kolej regionalna Rurtalbahn, którą obsługują autobusy szynowe. Łączy ona pobliskie miasteczka i miejscowości (Akwizgran, Jülich i in.) z miastem.

  Jülich – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Kolonia, w powiecie Düren. Na obszarze 90,4 km w 2010 roku mieszkało 33 060 mieszkańców.Mężczyzna – dojrzały płciowo męski osobnik z rodzaju Homo. Różnica w genotypie kobiety i mężczyzny (kobieta ma dwa chromosomy X, a mężczyzna chromosom X i chromosom Y) determinuje dymorfizm płciowy u ludzi.

  Transport lotniczy[edytuj kod]

  Ok. 30 km od miasta znajduje się port lotniczy Kolonia/Bonn. Lotnisko posiada połączenia ze wszystkimi ważnymi lotniskami w Europie.

  Komunikacja miejska[edytuj kod]

  Komunikację w mieście ma pod opieką firma Düren Kreisbahn. Firma obsługuje 40 linii autobusowych.

  Media[edytuj kod]

  Radio[edytuj kod]

  W mieście znajduje się siedziba Radia Rur. Nadaje ono całą dobę na falach 92,7 MHz i 107,5 MHz.

  Gazeta – rodzaj wydawnictwa ciągłego, czasopismo ukazujące się częściej niż raz w tygodniu, najczęściej codziennie (dziennik) – w rozumieniu wszystkich dni roboczych.Nadrenia Północna-Westfalia (niem. Nordrhein-Westfalen; dolnoniem. Noordrhien-Westfalen; NW; NRW) – kraj związkowy w zachodniej części Niemiec. Stolicą kraju związkowego jest Düsseldorf.

  Gazety[edytuj kod]

  W mieście wydawane są trzy ważne, regionalne gazety:

 • Dürener Zeitung - gazeta codzienna
 • DN-Woche - tygodnik
 • Super Sonntag - tygodnik wydawany tylko w niedzielę
 • Współpraca[edytuj kod]

  Miejscowości partnerskie:

 • Altmünster, Austria (kontakty utrzymuje dzielnica Niederau)
 • Cormeilles, Francja
 • Ereğli, Turcja
 • Gradačac, Bośnia i Hercegowina
 • Jinhua, Chiny
 • Lechbruck am See, Bawaria (kontakty utrzymuje dzielnica Lendersdorf)
 • Stryj, Ukraina
 • Valenciennes, Francja
 • Sport[edytuj kod]

 • Evivo Düren - klub piłki siatkowej mężczyzn
 • Ciekawostki[edytuj kod]

 • siedziba Radia Rur znajduje się w budynku gdzie znajdował się młyn wodny i obecnie dawna turbina służąca do przemiału ziarna napędza prądnicę, która zasila budynek radia
 • woda w rzece Rur niezależnie od pogody ma zawsze temperaturę dodatnią
 • w okolicy miasta jest kilkanaście elektrowni węglowych
 • w mieście corocznie w sierpniu odbywa się ogromna impreza znana w całych Niemczech Annakirmes.
 • Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.Bośnia i Hercegowina (BiH, bośniacki i chorwacki: Bosna i Hercegovina, serbski: Босна и Херцеговина, Bosna i Hercegovina) – państwo federacyjne w południowo-wschodniej Europie, na Półwyspie Bałkańskim, powstałe po rozpadzie Jugosławii. Graniczy od północy i południowego zachodu z Chorwacją, a z Serbią i Czarnogórą od wschodu. Składa się z dwóch jednostek administracyjnych: Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Republiki Serbskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Stryj (ukr. Стрий, węg. Sztrij) – miasto na Ukrainie, w obwodzie lwowskim, nad rzeką Stryj; siedziba administracyjna rejonu stryjskiego. Duży węzeł kolejowy, ośrodek przemysłu materiałów budowlanych, maszynowego, drzewnego i spożywczego.
  Eifel – pasmo górskie w południowo-zachodnich Niemczech, w Nadrenii Palatynacie, w sąsiedztwie doliny Mozeli i Renu, wchodzące w skład Reńskich Gór Łupkowych. Część Średniogórza Niemieckiego. Wzniesienia w paśmie nie przekraczają 800 m n.p.m. Najwyższym szczytem jest Hohe Acht (747 m n.p.m.). Największe miasto w pobliżu to Akwizgran.
  Niemiecka autostrada A4 (niem. Bundesautobahn 4, BAB 4, Autobahn 4) ma docelowo przecinać Niemcy na osi wschód-zachód. Przebiega od przejścia granicznego z Holandią niedaleko Akwizgranu do granicy z Polską w Jędrzychowicach k. Zgorzelca, gdzie łączy się z polską autostradą A4. Jest częścią drogi międzynarodowej E40: Ostenda – Akwizgran – Kolonia – Erfurt – Wrocław – Katowice – Kraków – Rzeszów – Lwów – Kijów. Autostrada składa się z dwóch odcinków, zachodniego (Akwizgran – Kreuztal: 156 km) i wschodniego (Kirchheim – Ludwigsdorf: 429 km). Istnieją dalekosiężne plany połączenia obu odcinków, jednak ich realizacja nie jest pewna. Dotychczas, w latach 2002-2006, dobudowano tylko krótki odcinek do węzła Olpe do drogi krajowej B54n. Budowa nie jest rzeczą pilną gdyż w chwili obecnej oba odcinki są dogodnie połączone autostradami A5 i A45 (długość trasy wynosi około 170 km, w porównaniu odległość w linii prostej wynosi około 125 km).
  Gradačac - miasto w Bośni i Hercegowinie; w kantonie Tuzla; według danych szacunkowych na rok 2009 liczy 10 586 mieszkańców.
  Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).
  Lechbruck am See, Lechbruck a.See – miejscowość i gmina w południowych Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Allgäu, w powiecie Ostallgäu. Leży w Allgäu, około 15 km na południowy wschód od Marktoberdorfu, nad rzeką Lech.
  Ukraina (ukr. Україна, Ukrajina) – państwo położone w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym i Morzem Azowskim, od północnego wschodu i wschodu z Federacją Rosyjską. Ukraina jest członkiem założycielem ONZ, członkiem Światowej Organizacji Handlu, Rady Europy, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej oraz organizacji regionalnych i subregionalnych, tj. Wspólnoty Niepodległych Państw, OBWE, GUAM i Organizacji Państw Morza Czarnego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.037 sek.