Czernic (szczyt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Czyrniec)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Czernic (1317 m) – szczyt górski w Paśmie Policy należącym do Beskidu Żywieckiego, drugi co do wysokości szczyt Pasma Policy. Na mapie Compassu ma nazwę Czyrniec i wysokość 1328 m, tak samo w przewodniku turystycznym.

Hala Krupowa – duża polana położona na południowo-wschodnim stoku Okrąglicy w Beskidzie Żywieckim, w Paśmie Polic. Prowadzi tędy zielony szlak turystyczny z Sidziny na Kucałową Przełęcz.Tabakowy Chodnik – szlak przemytniczy, którym przemycano tytoń z Galicji na Węgry. Chodnik ten wiódł leśną dróżką od obecnego schroniska schroniska PTTK na Hali Krupowej przez Policę i Przełęcz Jałowiecką aż do Zubrzycy Górnej na Orawie i dalej przez granicę węgierską (obecnie słowacką). W okresie międzywojennym Tabakowym Chodnikiem z Czechosłowacji do Polski przemycano obuwie oraz kamyczki do zapalniczek

Czernic znajduje się w bocznym grzbiecie odbiegającym od Policy na południowy wschód, do Przełęczy Zubrzyckiej. Od Policy oddzielony jest przełęczą (ok. 1250 m). Północno-wschodnie stoki Czyrńca opadają do głębokiej doliny Zakulawki, natomiast południowo-zachodnie do potoku Zubrzyca. Stoki są przeważnie pokryte lasem, ale są w nim duże wiatrołomy, dzięki czemu z Czernica rozciągają się fragmentaryczne widoki. Przez przełęcz między Czernicem a Policą prowadził dawniej Tabakowy Chodnik (odcinek z Zubrzycy Górnej na Halę Krupowa). Po wschodniej stronie tej przełęczy znajduje się ukryty wśród świerków i zazwyczaj zamknięty schron robotników leśnych.

Pasmo Policy – pasmo górskie w Beskidach Zachodnich. Nazwa pochodzi od najwyższego szczytu – Polica (1369 m). Dawniej używano nazwy Pasmo Polic, gdyż Polica miała nazwę Police. Według Jerzego Kondrackiego, autora naukowo opracowanej regionalizacji geograficznej Polski grzbiet Policy jest częścią Pasma Babiogórskiego i wraz z nim wchodzi w skład Beskidu Żywieckiego.Wiatrołom - drzewa połamane silnym wiatrem. Wiatrołomy to częsty efekt przechodzenia tornad i silniejszych wiatrów nad lasami.

Z Policy grzbietem Czernica i przez Przełęcz Zubrzycką biegnie Wielki Europejski Dział Wodny oddzielający zlewiska Morza Bałtyckiego (stoki północno-wschodnie) i Morza Czarnego (stoki południowo-zachodnie). Obecnie cały Czernicnależy do Polski, jednak w okresie II wojny światowej jego grzbietem i dalej działem wodnym przez Beskid Orawsko-Podhalański biegła granica niemiecko-słowacka. Oznakowano ją nawet granitowymi słupkami z literami D i S. Słupki te zostały później obalone, i obecnie niektóre z nich znajdują się jeszcze obok szlaku turystycznego prowadzącego z Przełęczy Zubrzyckiej na Policę. Szlak ten omija szczyt Czyrńca po wschodniej stronie.

Ciśniawka – potok uznawany za górny bieg potoku Ciśniawa. Na niektórych mapach opisywany jest jako Zakulawka. Spływa z południowo-wschodnich zboczy Pasma Policy w Beskidzie Żywieckim i jego zlewnia w całości znajduje się w obrębie miejscowości Sidzina.Polica (1369 m) – szczyt w Paśmie Policy, położonym po północno-wschodniej stronie przełęczy Krowiarki. Według opracowanej przez Jerzego Kondrackiego regionalizacji fizycznogeograficznej Polski pasmo to wchodzi w skład Pasma Babiogórskiego w Beskidzie Żywieckim. Dawniej szczyt nosił nazwę Police. Słowo police jest pochodzenia wołoskiego i oznaczało półkę, na której w bacówce trzymano sery.
Jeden z obalonych słupków dawnej granicy słowacko-niemieckiej na Czyrńcu

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [dostęp 2021-05-27].
  2. Stanisław Figiel, Piotr Krzywda. Beskid Żywiecki: przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, 2006, ​ISBN 83-89188-59-7​.
  3. Beskid Śląski. Beskid Żywiecki. Mapa 1:50 000, Compass, 2010, ​ISBN 978-83-7605-084-3​.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Przełęcz Zubrzycka (877 m) – przełęcz w Beskidzie Żywieckim, pomiędzy wzniesieniami Czyrniec oraz Kieczura. Biegnie przez nią asfaltowa droga Zubrzyca Górna – Sidzina. Przełęcz znajduje się w długim grzbiecie, który odchodzi od Policy i poprzez Czyrniec, Przełęcz Zubrzycką, Kieczurę biegnie aż do doliny Czarnej Orawy w Jabłonce. Grzbietem tym biegnie Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Na południowo-zachodnich stokach Przełęczy Zubrzyckiej znajduje się jedno ze źródeł potoku Zubrzyca (zlewnia Morza Czarnego), natomiast na północno- wschodnich – potoku Sidzina (zlewnia Bałtyku).
Warto wiedzieć że... beta

Beskid Żywiecki (513.51) – drugie co do wysokości (po Tatrach) pasmo górskie w Polsce. Należy do Zewnętrznych Karpat Zachodnich, a w ich obrębie do Beskidów Zachodnich. Przebiega przez niego Wielki Europejski Dział Wodny między zlewiskami Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego.
Zubrzyca – potok, dopływ Czarnej Orawy. Ma źródła na wysokości 1220 m na południowych stokach Czyrńca oraz pod Przełęczą Zubrzycką. Przepływa przez miejscowości Zubrzyca Górna, Zubrzyca Dolna i Jabłonka, w której uchodzi do rzeki Czarna Orawa. Następuje to na wysokości ok. 635 m w miejscu o współrzędnych 49°29′06,7″N 19°41′50,9″E/49,485194 19,697472.
Zubrzyca Górna (węg. Felsőzubrica) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Jabłonka.
Wielki Europejski Dział Wodny lub Europejski Dział Wodny – dział wód między zlewiskiem Morza Czarnego a zlewiskiem Morza Bałtyckiego. W Polsce przebiega on mniej więcej wzdłuż granic południowych kraju przez Sudety i Karpaty, stąd też niemal cały obszar kraju znajduje się w zlewni Bałtyku, jedynie górna część dorzecza Strwiąża w Ustrzykach Dolnych i okolicach oraz niewielkie skrawki Masywu Śnieżnika w Sudetach i Kotliny Orawskiej na Podhalu znajdują się w zlewni Morza Czarnego.

Reklama