• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czuwajcie!  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Księga Daniela [Dn lub Dan] – księga zaliczana do Pism (Ketuwim) Biblii hebrajskiej oraz ksiąg prorockich chrześcijańskiego Starego Testamentu. Jej autorstwo przypisuje się tradycyjnie Danielowi. Czas jej powstania datuje się obecnie na okres od połowy VI wieku po 164 rok przed Chrystusem. Księga została zredagowana częściowo w języku hebrajskim, a częściowo w aramejskim. Dwa ostatnie rozdziały tej księgi, według katolickiego i prawosławnego kanonu, zostały napisane w języku greckim i nie są uznawane za natchnione przez judaizm i protestantyzm. Treść księgi wiąże się z postacią proroka Daniela, żyjącego na dworze babilońskim i perskim na przełomie VII i VI wieku przed Chr. Składa się na nią osiem opowiadań o Danielu i cztery jego wizje.
  Hasło kongresowe Czuwajcie! w języku włoskim.
  Tablica informacyjna z hasłem kongresowym w Poznaniu.
  Przed rozpoczęciem programu kongresu w Poznaniu.
  Samuel F. Herd (z lewej) przemawia na kongresie międzynarodowym w Poznaniu.
  Kongres międzynarodowy w Turynie.
  Kongres okręgowy w Cardiff.

  Czuwajcie! – ogólnoświatowa seria zgromadzeń religijnych zorganizowanych przez Świadków Jehowy w 155 krajach świata. Kongresy rozpoczęły się latem 2009 roku na półkuli północnej, a zakończyły na początku 2010 roku na półkuli południowej.

  Ohene Djan Stadium – wielofunkcyjny stadion sportowy w stolicy Ghany, Akrze . Na co dzień gra na nim klub Hearts of Oak Akra. Rozgrywane były tam także mecze Pucharu Narodów Afryki 2008. Stadion może pomieścić 40 000 widzów.Strażnica – Towarzystwo Biblijne i Traktatowe (pop. Towarzystwo Strażnica) – korporacje prawne reprezentujące przed władzami świeckimi Chrześcijański Zbór Świadków Jehowy.

  Myśl przewodnia programu kongresu to słowa Jezusa: „Czuwajcie, gdyż nie wiecie, którego dnia wasz Pan przyjdzie” (Mt 24:42 NW, 1997) oraz „Stale patrzcie, wciąż czuwajcie” (Mr 13:33 NW, 1997). Kongres miał na celu udzielenie zachęt do dalszego niewzruszonego trwania w wierze i czujności duchowej w „dniach ostatnich”.

  Świadkowie Jehowy w Nowej Zelandii – wspólnota 13 969 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Nowej Zelandii należących do 186 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 26 423 osoby. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Manurewa.Język iloko (ilokano, ilokański) jest trzecim językiem używanym na Filipinach po tagalskim i cebuańskim, mówi nim 7 milionów ludzi. Należy do grupy języków filipińskich.

  Kongresy międzynarodowe[ | edytuj kod]

  W ramach serii kongresów pod hasłem „Czuwajcie!” zgromadzenia międzynarodowe odbyły się w 37 miastach, w 16 różnych krajach. Miasta kongresowe zgromadziły przeszło 200 000 delegatów, którzy przyjechali ze 136 krajów świata.

  Świadkowie Jehowy na Łotwie – wspólnota 2376 aktywnych Świadków Jehowy, skupionych w 36 zborach na terenie Łotwy. Większość z nich mieszka w miastach lub w ich pobliżu. W roku 2012 na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się na 3869 osób. Biuro Oddziału i Sala Zgromadzeń mieści się w Rydze.Seul World Cup Stadium – stadion piłkarski położony w koreańskim mieście Seul. Spotkania domowe rozgrywa na nim klub K-League, FC Seul.

  W Polsce odbył się czterodniowy kongres międzynarodowy Świadków Jehowy w dniach od 16 do 19 lipca 2009 roku na terenie MTP w Poznaniu.

  Kongresy międzynarodowe odbyły się również w Austrii, Birmie (Mjanmie), Chile, Francji, Ghanie, Kenii, Korei Południowej, Meksyku, Niemczech, Peru, Republice Południowej Afryki, Stanach Zjednoczonych, Trynidadzie i Tobago, we Włoszech oraz w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Uczestniczyło w nich 1 495 045 osób, spośród których 15 730 przyjęło chrzest.

  Ernst-Happel-Stadion – stadion sportowy w Wiedniu, narodowy stadion Austrii, nazwany imieniem słynnego austriackiego piłkarza i trenera, Ernsta Happela.Stadion Olimpijski w Monachium – wielofunkcyjny obiekt sportowy, który znajduje się w północnej części miasta, w centralnej części Parku Olimpijskiego (Olympiapark München). Stadion ten był główną areną Letnich IO 1972, oraz jedną z aren Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 1974 i Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 1988.

  Kongres w Poznaniu[ | edytuj kod]

  Na kongres w Poznaniu przybyli delegaci z ponad 10 krajów: z Australii (150), Czech, Finlandii, Francji (1700 delegatów), Litwy, Łotwy, Niemiec, Paragwaju, Słowacji, Szwecji (1200) i Stanów Zjednoczonych (1100).

  Program był przedstawiany w j. polskim, francuskim, czeskim i słowackim.

  W Poznaniu wykładu publicznego „Jak przeżyć koniec świata?” wysłuchało 25 133 osoby, a w sobotę 18 lipca chrzest przyjęło 120 osób. Przewodniczącym zgromadzenia w Poznaniu był Samuel F. Herd, członek Ciała Kierowniczego Świadków Jehowy.

  Świadkowie Jehowy w Belgii – wspólnota 25 311 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Belgii, należących do 373 zborów. W około 70 z tych zborów używa się języka obcego, a 7 tys. spośród ponad 25 tys. głosicieli to cudzoziemcy. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 44 136 osób. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Kraainem, gdzie znajduje się również siedziba Europejskiego Stowarzyszenie Świadków Jehowy.Bari – miasto i gmina w południowych Włoszech, położone nad Adriatykiem. Bari jest stolicą prowincji Bari i regionu Apulia. W styczniu 2009 ludność miasta wynosiła 320,15 tys. mieszkańców, cały zespół miejski Bari liczy ok. 1,5 mln mieszkańców.

  Pozostałe kongresy międzynarodowe na świecie[ | edytuj kod]

 • Austria:
 • 6–9 sierpnia: Wiedeń, Ernst-Happel-Stadion (ponad 40 tysięcy obecnych, delegacje z 18 krajów, m.in. z Finlandii, Japonii, Stanów Zjednoczonych, Szwecji i krajów wschodnioeuropejskich);
 • Birma:
 • 2–6 grudnia: Rangun, Myanmar’s National Indoor Stadium (ponad 5 tysięcy obecnych, w tym 700 delegatów zagranicznych);
 • Chile:
 • 12–15 listopada: Santiago, Estadio Monumental David Arellano (ponad 75 tysięcy obecnych, delegacje z 23 krajów: z Argentyny (1000), Stanów Zjednoczonych (800), Brazylii (650), Japonii (400) oraz m.in. z Australii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Meksyku, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Paragwaju, Peru, Szwecji, Urugwaju, Wenezueli, Wielkiej Brytanii i Włoch); Viña del Mar oraz w Concepción. Uczestniczyło w nich ogółem 114 792 osób.
 • Francja:
 • 30 lipca–2 sierpnia: Paryż, Parc des Expositions (ok. 60 tysięcy obecnych, w tym około 4 tysięczna delegacja z Polski; program w j. angielskim, francuskim, polskim, portugalskim i ukraińskim); Béziers, Stade de la Méditerranée; Bordeaux, Parc des Expositions (program w j. francuskim i portugalskim); Clermont-Ferrand, Grande Halle d’Auvergne; Douai, Gayant Expo; Lyon, Parc des Expositions (program w j. francuskim, hiszpańskim i włoskim); Marsylia, Parc Chanot; Metz, Parc des Expositions; Nantes, Parc des Expositions de la Beaujoire; Nicea, Palais des Congrès et des Expositions;
 • Ghana:
 • 3–6 grudnia: Akra, Ohene Djan Sports Stadium (ponad 55 tysięcy obecnych, w tym 2 tysiące delegatów z 16 krajów);
 • Kenia:
 • 3–6 grudnia: Nairobi, Kasarani Stadium (ponad 39 tysięcy obecnych, m.in. delegacje z Egiptu, Etiopii, Liberii, Nigerii, Republiki Konga, Południowej Afryki, Rwandy, Somalii, Sudanu, Tanzanii i Ugandy; program w j. angielskim, suahili i francuskim);
 • Korea Południowa:
 • 27–30 sierpnia: Seul, Seul World Cup Stadium (ok. 60 tysięcy obecnych, 4512 delegatów z 24 krajów, m.in. z Japonii (2800 delegatów), Singapuru (230), Malezji (210); program w j. koreańskim, japońskim, angielskim i chińskim (mandaryńskim));
 • Meksyk:
 • 10–13 grudnia Meksyk, Estadio Azteca;
 • Niemcy:
 • 9–12 lipca: Berlin, Olympiastadion (ponad 47 tysięcy obecnych, w tym 4 tysięczna delegacja z Polski; program w j. niemieckim, angielskim, polskim, rosyjskim, rosyjskim j. migowym); Dortmund, Signal Iduna Park (program w j. niemieckim, niderlandzkim, portugalskim i rosyjskim); Frankfurt nad Menem, Commerzbank-Arena (program w j. niemieckim, angielskim, francuskim, serbsko-chorwackim i perskim); Hamburg, HSH Nordbank Arena (program w j. niemieckim, chińskim, duńskim i tamilskim); Monachium, Olympiastadion (program w j. niemieckim, greckim, tureckim, włoskim i niemieckim j. migowym);
 • Peru:
 • 5–8 listopada: Lima, Estadio Monumental;
 • RPA:
 • 10–13 grudnia: Kapsztad, Bellville Velodrome (ponad 44 tysiące obecnych, delegacje m.in. z Japonii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii); Durban, Kings Park Stadium (ponad 33 tysiące obecnych);
 • Stany Zjednoczone:
 • 19–22 listopada: Honolulu, Hawaii Convention Center (ponad 30 tysięcy obecnych, w tym 6 tys. delegatów z Japonii i 8 tys. z kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych; program w j. angielskim, chińskim (mandaryńskim, kantońskim), ilokańskim, japońskim, marszalskim, samoańskim i truk); 18–21 czerwca: Long Beach, Convention Center Arena (program w j. angielskim, chińskim (mandaryńskim), japońskim, koreańskim, tagalog, i wietnamskim); 4–7 czerwca: San Diego, Qualcomm Stadium (ponad 41 tysięcy obecnych; program w j. angielskim i hiszpańskim; delegacje z Aruby, Australii, Bonaire, Curaçao, Dominikany, Grenady, Gruzji, Gwatemali, Irlandii, Jamajki, Kamerunu, Kenii, Kirgistanu, Liberii, Meksyku, Nigerii, Panamy, Portoryko, Peru, Republiki Środkowoafrykańskiej, Saint Lucia, Trynidadu i Tobago, Wielkiej Brytanii);

  W Stanach Zjednoczonych oprócz kongresów międzynarodowych zorganizowano 319 kongresów okręgowych w 81 miastach. Program przedstawiono w 17 językach.

  Świadkowie Jehowy w Kirgistanie – wspólnota 4927 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Kirgistanie, skupionych w 68 zborach. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) obecnych było 10 346 osób. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w BiszkekuŚwiadkowie Jehowy w Ugandzie – wspólnota 5924 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Ugandzie, należących do 122 zborów i ponad 50 grup w 8 obwodach, w tym w trzech obwodach lugandyjskojęzycznych. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 19 798 osób. Działalność miejscowych głosicieli koordynuje Biuro Oddziału w Kampali.
 • Trynidad i Tobago:
 • 10–13 grudnia: Port-of-Spain, Queen’s Park Oval (delegacje z 20 krajów, w tym większość z wysp karaibskich – m.in z Aruby Bahamów, Curaçao oraz Surinamu, Wenezueli i ze Stanów Zjednoczonych; program w j. angielskim, chińskim, hiszpańskim i amerykańskim języku migowym);
 • Włochy:
 • 6–9 sierpnia: Rzym, Stadio Olimpico (ponad 70 tysięcy obecnych; program w j. włoskim, angielskim i arabskim; delegacje m.in. z Albanii, Australii, Belgii, Cypru, Egiptu, Filipin, Ghany, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Izraela, Japonii, Libanu, Luksemburga, Maroka, Mołdawii, Niemiec, Nigerii, Palestyny, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Tunezji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii); Bari, Stadio San Nicola (program w j. włoskim, albańskim i greckim); Bolonia, Stadio Renato Dall'Ara (program w j. włoskim i hiszpańskim); Genua, Stadio Luigi Ferraris; Katania, Stadio Cibali; Turyn, Stadio Olimpico di Torino; Werona, Stadio Marcantonio Bentegodi (program w j. włoskim, niemieckim i rumuńskim);
 • Wybrzeże Kości Słoniowej:
 • 24–27 grudnia: Abidżan, Stade Félix Houphouët-Boigny (program w j. angielskim, baule, ewe, francuskim, twi i amerykańskim j. migowym);
  Świadkowie Jehowy w Republice Środkowoafrykańskiej – wspólnota 2578 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) w Republice Środkowoafrykańskiej, należących do 53 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 15 450 osób. Działalność miejscowych i Świadków Jehowy z Czadu koordynuje Biuro Oddziału w Bangui.Świadkowie Jehowy na Filipinach – wspólnota 181 236 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) na Filipinach, należących do 3121 zborów (2012). W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 547 408 osób. Działalność miejscowych wyznawców koordynuje Biuro Oddziału w Manili.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Durban (zulu eThekwini, wym. [ˈɛːʔtʰɛˌkwinĭ]) – miasto i główny port Republiki Południowej Afryki i największe miasto prowincji KwaZulu-Natal (nie jest jednak jej stolicą, którą jest dużo mniejszy Pietermaritzburg). Durban położony jest nad Oceanem Indyjskim. Jest on jednym z największych miast RPA i liczy ponad 3,4 mln mieszkańców (2007). Jest dużym ośrodkiem turystycznym, co zawdzięcza subtropikalnemu klimatowi oraz licznym plażom. To właśnie podczas szczytu w tym mieście, 9 lipca 2002 roku, w miejsce Organizacji Jedności Afrykańskiej powołana została Unia Afrykańska.
  Ewangelia Marka [Mk lub Mar] – druga z kolei, a zarazem najkrótsza i najstarsza Ewangelia nowotestamentowa. Jej autorem według tradycji chrześcijańskiej jest Jan Marek, który miał spisać w Rzymie relację Piotra Apostoła. Jest jedną z ewangelii synoptycznych. Święty Marek napisał Ewangelię dla ludzi nieznających języka aramejskiego oraz zwyczajów żydowskich. W przeciwieństwie do Mateusza terminy aramejskie zawsze są objaśniane, podobnie jak zwyczaje żydowskie. Pod względem stylu i języka ustępuje pozostałym Ewangeliom. Niewiele jest mów Jezusa i są one krótkie (poza dwoma, tj. Mk 4,1-34 oraz Mk 13,1-37). Marek koncentruje się na opisie cudów i czynów Jezusa.
  Stadion Miejski w Białymstoku – stadion piłkarski znajdujący się w Białymstoku przy ul. Słonecznej 1. Na tym stadionie rozgrywane są spotkania, grającej w ekstraklasie, Jagiellonii Białystok.
  Stadion Olimpijski – wielofunkcyjny stadion we Wrocławiu, zbudowany w latach 1926-1928 według projektu niemieckiego architekta Richarda Konwiarza. Jest centralnym elementem kompleksu sportowego, mieszczącego się na wrocławskim osiedlu Zalesie.
  Księga Hioba [Hi], Księga Joba [Job] – dydaktyczny poemat stanowiący jedną z ksiąg Biblii hebrajskiej. Umieszczana jest między księgą Estery a Psalmami.
  Béziers (oksyt. Besièrs) – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Langwedocja-Roussillon, w departamencie Hérault.
  Świadkowie Jehowy na Cyprze – wspólnota 2481 aktywnych Świadków Jehowy (głosicieli) na Cyprze, należących do 34 zborów. W 2012 roku na dorocznej uroczystości Wieczerzy Pańskiej (Pamiątce) zebrało się 4795 osób. Od 2012 roku działalność miejscowych wyznawców koordynuje greckie Biuro Oddziału.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.12 sek.