• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czuby

  Przeczytaj także...
  Ulica Filaretów w Lublinie – ulica w Lublinie przebiegająca od ulicy Głębokiej do pętli autobusowej w Osiedlu Widok. Posiada dwa duże skrzyżowania: z ulicą Zana oraz z ulicą Jana Pawła II. Ulica ta łączy LSM (dzielnica Rury) i Czuby. Ulica zbudowana jest w systemie jednojezdniowym po jednym pasie ruchu w każdym kierunku na odcinku od ulicy Głębokiej do ulicy Grażyny, a od ulicy Grażyny do osiedla Widok jest to ulica dwujezdniowa, po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.Konstantynów – dzielnica w zachodniej części Lublina granicząca od północy ze Sławinkiem poprzez ulicę Nałęczowską, czyli drogę wojewódzką 830, od wschodu z Rurami, od południa z Czubami i od zachodu z Węglinem Północnym i Południowym oraz Szerokimi.
  Węglin - dzielnica Lublina położona w południowo-zachodniej części miasta. Dzieli się na Węglin Północny i Węglin Południowy (którego bardziej popularna nazwa to "osiedle Świt"), rozdzielone Al. Kraśnicką.
  Czuby Południowe, widok na ul. Wyżynną od strony Starego Lasu.

  Czuby – dzielnica mieszkaniowa Lublina w południowej części miasta, mająca ok. 40 000 mieszkańców. Łączne określenie dwóch administracyjnych dzielnic miasta: Czuby Północne i Czuby Południowe, które dzieli ul. Jana Pawła II.

  Bystrzyca - lewy dopływ Wieprza, jedna z ważniejszych rzek Wyżyny Lubelskiej. Swoje źródła ma w Sulowie (na wysokości 227 m n.p.m.). Przepływa przez Lublin. Całkowita długość rzeki wynosi 70,3 km, a powierzchnia jej dorzecza 1315,5 km. Poniżej miejscowości Spiczyn (na wysokości 152 m n.p.m.) uchodzi do Wieprza.Jan Paweł II (łac. Ioannes Paulus PP. II), właśc. Karol Józef Wojtyła (ur. 18 maja 1920 w Wadowicach, zm. 2 kwietnia 2005 w Watykanie) – polski biskup rzymskokatolicki, biskup pomocniczy krakowski, a następnie arcybiskup metropolita krakowski, kardynał, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski (1969-1978), 264. papież i 6. Suweren Państwa Miasto Watykan (16 października 1978 – 2 kwietnia 2005), kawaler Orderu Orła Białego, błogosławiony Kościoła katolickiego.

  Historia[]

  W nieistniejącej już wsi Rury Brygidkowskie/Jezuickie, która obejmowała tereny dzisiejszej dzielnicy Czuby urodził się Bolesław Bierut.

  9 czerwca 1987 roku w parafii pw. św. Rodziny miała miejsce wizyta papieża Jana Pawła II, podczas której miało miejsce wbudowanie kamienia węgielnego pod przyszłą świątynię. Ulicę, przy której znajduje się kościół, nazwano ulicą Jana Pawła II.

  Dwupasmowa ulica Filaretów w pierwotnym zamyśle miała biec do miejsca, gdzie dziś stoi przystanek autobusowy, tzw. "osiedle Widok II". Na początku zasiedlania terenów obecnej dzielnicy Czuby Południowe (ok. 1990−1991 r.) spółdzielnia informowała kandydatów na mieszkańców o przyszłym kłopotliwym sąsiedztwie, dworcu. Dziś dzielnice Czubów należą do najatrakcyjniejszych w Lublinie, a po dawnych planach zostały resztki przęseł drugiego wiaduktu pod pas ulicy Filaretów.

  Stary Gaj – las położony w granicach administracyjnych Lublina, w południowo-zachodniej części miasta (w dzielnicy Zemborzyce), graniczy na północy z dzielnicą Czuby, na południu z Zemborzycami Podleśnymi, a na zachodzie z wsią Stasin. Zajmuje powierzchnię ok. 460 ha.Rury – dzielnica Lublina w południowo-zachodniej części miasta. Rozwinęła się na wyżynnych terenach dawnych pól miejskich rozciągających się do Konopnicy. Od 23 lutego 2006 r. także dzielnica administracyjna miasta, która oprócz samych Rur, obejmuje również prawie całą dzielnicę LSM.

  Zakończyła się adaptacja wąwozu pomiędzy osiedlami Poręba, Łęgi, Widok, Skarpa, Górki na tereny rekreacyjne, tzw. Park Jana Pawła II. Wybór imienia związany jest z tym, że w wąwozie usytuowano sektory na potrzeby organizacji mszy odprawianej przez papieża.

  Administracja[]

  Dzielnice graniczą od zachodu z dzielnicą Węglin, od północy z tzw. LSM-em (dzielnicą Rury) i Konstantynowem, od wschodu zamyka je Lubelski Klub Jeździecki i Bystrzyca, od południa graniczą z torami PKP i lasem Stary Gaj. Charakteryzują się równoleżnikowym położeniem, ukształtowanym przez dwa wąwozy, „Rury Jezuickie” i „Czuby”, biegnące wzdłuż granic tych dzielnic, oraz zwartą zabudową wielorodzinną.

  LSM (skrót od Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej) – dzielnica (nie administracyjna) Lublina, położona na południowy zachód od centrum miasta. 23 lutego 2006 r. prawie cała dzielnica została włączona w skład nowej dzielnicy administracyjnej Rury. Od północy przylega do niej Miasteczko Akademickie, a od południa – Czuby. Po wschodniej stronie dzielnicy ma swoją siedzibę Politechnika Lubelska.Parafia Świętej Rodziny w Lublinie - parafia rzymskokatolicka w Lublinie, należąca do archidiecezji lubelskiej i Dekanatu Lublin - Zachód. Została erygowana 22 listopada 1984 r. Obejmuje ulice: Dziewanny, Fantastyczna, Gościnna, Jana Pawła II, Jutrzenki, Matki Teresy z Kalkuty, Przedwiośnie, Przytulna, Radości, Romantyczna, Różana, Sasankowa, Stokrotki, Sympatyczna, Szczęśliwa, Szmaragdowa, Uśmiechu, Watykańska. Kościół parafialny wybudowany w latach 1986-1990. Mieści się przy ulicy Jana Pawła II.

  Siedziba Zarządu i Rady Dzielnicy Czuby Północne mieści się przy ul. Kaczeńcowej 5, zaś siedziba Zarządu i Rady Dzielnicy Czuby Południowe przy ul. Wyżynnej 16.

  Częściami dzielnic są osiedla mieszkaniowe:

 • dzielnicy Czuby Północne: Skarpa, Ruta, Błonie i Łęgi,
 • dzielnicy Czuby Południowe: Poręba, Widok, Widok II i Górki.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Statut Dzielnicy Czuby Północne
 • Statut Dzielnicy Czuby Południowe • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Osiedle Poręba – lubelskie osiedle mieszkaniowe, położone w południowo-zachodniej części Lublina, w dzielnicy Czuby Południowe.
  Bolesław Bierut, znany pod pseudonimami, tj. „Jerzy Bolesław Bielak”, „Bolesław Birkowski” oraz pseudonimami „Anatol”, „Bielak”, „Borzęcki”, „Jan Iwaniuk”, „Janowski”, „Mietek”, „Mikołaj”, „Tomasz”, „Tomasz Biały”, „Wacek”, „Wagner” (ur. 18 kwietnia 1892 w Rurach Brygidkowskich (dziś dzielnica Lublina), zm. 12 marca 1956 w Moskwie) – polski polityk, działacz komunistyczny, Przewodniczący Krajowej Rady Narodowej od 1944, pierwszy przywódca Polski Ludowej, Prezydent RP od 1947, Przewodniczący KC PZPR od 1948, Prezes Rady Ministrów PRL od 1952, Poseł na Sejm PRL I kadencji, członek Komisji Wojskowej Biura Politycznego KC PZPR nadzorującej tzw. Ludowe Wojsko Polskie od maja 1949.
  Osiedle Górki – lubelskie osiedle mieszkaniowe we wschodniej części dzielnicy Czuby Południowe. Jej granice wyznaczają: zachodnią – ulica Filaretów, północną – ulica Jana Pawła II, wschodnią – ulica Nadbystrzycka, a południową – granica Starego Gaju. Górki sąsiadują z osiedlami Skarpa, Widok i częściowo z dzielnicą Za Cukrownią.
  Łęgi - osiedle wchodzące w skład dzielnicy Lublina - Czuby Północ, położone pomiędzy osiedlami: Błonie (od północy, granica wzdłuż ul. Wł. Orkana), Ruta (od wschodu, granica wzdłuż ul. Armii Krajowej), Poręba (od południa, granica wzdłuż ul. Jana Pawła II) oraz dzielnicą Węglin (od zachodu). Na terenie osiedla znajdują się ulice: Biedronki, Bociania, Kaczeńcowa, Tatarakowa, Tymiankowa, Wiklinowa.
  Osiedle Skarpa znajduje się w północnej części lubelskiej dzielnicy Czuby. Sąsiaduje z dzielnicą LSM (Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa). Granice osiedla od zachodu wyznacza ulica Filaretów, od południa ulica Jana Pawła II, ze wschodu ulica Nadbystrzycka, zaś od północy Park Rury.
  Aleja Jana Pawła II w Lublinie – dwujezdniowa ulica w południowo-zachodniej części Lublina, w dzielnicach Czuby Południowe i Północne (stanowi granicę), oraz Węglin Południowy. Rozpoczyna się rondem im. Narodowych Sił Zbrojnych (zachodni wylot) i biegnie w kierunku zachodnim aż do alei Kraśnickiej. Jej całkowita długość to 4,5 km.
  Ruta - osiedle wchodzące w skład jeden z dzielnic Lublina – Czubów Północnych, położone pomiędzy osiedlami: Błonie i Łęgi (od zachodu), Skarpa (od wschodu), Widok (od południa) i dzielnicą LSM (od północy). Na terenie osiedla znajdują się ulice: Dziewanny, Ruciana, Stokrotki, Różana, Sasankowa, Jutrzenki, Watykańska i Matki Teresy z Kalkuty. Ponadto na terenie osiedla znajdują się dwa przedszkola, administracja Spółdzielni Mieszkaniowej "Czuby", cztery apteki, komisariat policji, poczta, oddział banku PKO BP, oddział Getin Banku oraz Kredyt Banku, kościół pw. św. Rodziny.

  Reklama