• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czternaście plus jeden

  Przeczytaj także...
  Łuza, nazywana również rękawem (ang. pocket, dosłownie kieszeń) to w terminologii bilardowej otwór umieszczony na krawędziach stołu bilardowego, do którego powinno się wbijać bile. Zwykły stół bilardowy ma sześć łuz. Niektóre odmiany bilardu (np. karambol) w ogóle nie mają łuz.Dziewiątka – jedna z odmian gry w bilard. Gra w dziewiątkę jest rozgrywana na takim samym stole jak ósemka. Zasadnicza różnica polega na ilości bil i kolejności ich wbijania. Do gry w dziewiątkę używanych jest dziewięć kolorowych kolejno ponumerowanych bil (z czego najważniejszą rolę odgrywa właśnie bila z numerem 9) oraz biała bila rozgrywająca.
  Kij – kawałek drewna o cylindrycznym kształcie, o różnej długości i grubości, posiadający dwa lub więcej końców (rozwidlenia), który został ułamany lub obcięty z drzewa, krzewu, trzciny lub trawy (bambus), ewentualnie wystrugany z drewna.

  Czternaście plus jeden (ang.: straight pool, spotyka się również zapis 14.1) – to odmiana bilardu, w której biorą udział dwie osoby lub dwie drużyny. Jako sport jest bardzo popularny w Stanach Zjednoczonych oraz w niektórych krajach Azji – np. w Japonii lub na Filipinach.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  Sprzęt potrzebny do gry[]

  Początek gry – gracz rozbija bile ułożone w trójkąt
 • stół
 • piętnaście bil ponumerowanych od 1 do 15 oraz jedna biała bila rozgrywająca
 • kije bilardowe
 • Zasady[]

  Odmiennie jak w ósemce czy dziewiątce, numery bil nie mają żadnego znaczenia; można wbijać bile w dowolnej kolejności. Jednak przed każdym wbiciem gracz musi zadeklarować bilę oraz łuzę, do której ma ona wpaść. Za każde celne wbicie wybranej bili do zadeklarowanej łuzy gracz otrzymuje 1 punkt.

  Bilard (ang. billiards, pool) – gra rozgrywana na pokrytym suknem stole, która polega na uderzaniu bil, czyli kul wykonanych z odpowiedniego materiału i o określonych parametrach, za pomocą kija. Istnieje wiele gier bilardowych, których zasady różnią się rozmiarami stołu, liczbą używanych bil, ich oznaczeniami (np. kolorami) itp. Zazwyczaj w grze uczestniczą dwie osoby, rozgrywające bile na przemian, zwykle wykonując ruchy do popełnienia pierwszego błędu.Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).

  Kiedy czternaście bil zostaje wbitych (na stole pozostaje jedna bila), bile te wracają na stół ułożone w trójkącie tak, że jego szczyt pozostaje wolny. Piętnasta bila pozostaje na swoim miejscu – gracz dąży do wbicia jej i poprowadzenia bili białej w taki sposób, aby ta rozbiła bile w trójkącie. W ten sposób teoretycznie można grać w nieskończoność, jednak najczęściej gra się do ustalonej wcześniej liczby punktów; najczęściej jest to 25 bądź 50 (mecze na profesjonalnych turniejach są rozgrywane do 100 bądź 150 punktów).

  Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.Faul (ang. foul) – umyślne lub przypadkowe zagranie niezgodne z przepisami gry, karane zgodnie z przepisami obowiązującymi w danej dziedzinie sportu.

  Faul następuje wtedy, kiedy:

 • zawodnik nie uderzy białą bilą w żadną inną bilę;
 • zawodnik wbije białą bilę do łuzy;
 • jakakolwiek bila wypadnie poza stół.
 • Każdy faul jest karany odjęciem jednego punktu. Jeśli bila biała wpada do łuzy lub wypada poza stół zawodnik dochodzący do stołu ustawia bilę białą w obrębie pola bazy, a po jego strzale bila biała musi to pole opuścić. Kiedy gracz zaliczy w sumie trzy faule z rzędu, odejmuje się mu 15 punktów (tzw. zasada trzech fauli), a bile ustawiane są na nowo w trójkącie. Zawodnik faulujący dokonuje rozbicia zgodnie z zasadami dla strzału otwierającego W czternaście plus jeden mogą występować także punkty ujemne, tj. kiedy np. gracz mający 0 punktów zaliczy faul, otrzymuje minus 1 punkt.

  Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych.Gracz to w teorii gier uczestnik gry. Graczem może być osoba, zwierzę, firma, lub dowolny inny twór zależnie od gry.

  Przy rozbiciu, czyli strzale otwierającym obowiązuje zasada deklaracji bili i łuzy. Z tego powodu rzadko spotyka się mocny strzał z próbą wbicia bili do łuzy. Strzał otwierający ma najczęściej charakter zagrania taktycznego, mającego na celu uniemożliwienie lub utrudnienie przeciwnikowi wbicia bili. Przy strzale otwierającym obowiązują szczególne zasady. Aby rozbicie było prawidłowe przynajmniej dwie bile z trójkąta oraz bila biała muszą dotknąć bandy. Jeśli tak się nie stanie, zawodnik jest karany odjęciem dwóch punktów, a do przeciwnika należy decyzja – może zaakceptować zaistniałą sytuację i wykonać zagranie lub nakazać ponowne ustawienie bil i rozbicie przeciwnikowi. Może on taką decyzję podejmować tak długo, jak długo przeciwnik rozbija nieprawidłowo, jednak przepis o trzech kolejnych faulach nie ma w tym przypadku zastosowania. Jeśli przy prawidłowym rozbiciu bila biała wpadnie do łuzy, to jest to zwykły faul, karany odjęciem jednego punktu, wliczany do trzech fauli, jednak przeciwnik nie ma w tym przypadku prawa nakazać powtórnego rozbicia – musi zagrać z pola bazy.

  Zasada trzech fauli (język angielski: three fouls rule) to popularna zasada obowiązująca w niektórych odmianach bilardu – ósemce, dziewiątce, czternaście plus jeden oraz we większości gier na nich opartych (np. w dziesiątce), a także w snookerze oraz ósemce angielskiej.Trójkąt (język angielski: rack) to przyrząd używany w wielu odmianach bilardu do ustawiania bil na stole bilardowym na początku meczu. Jest to rama wykonana najczęściej z drewna lub plastiku, która w większości odmian bilarda ma kształt trójkąta (np. w ósemce, ósemce angielskiej, snookerze czy czternaście plus jeden). Jedyną grą bilardową, w której paradoksalnie „trójkąt” ma kształt rombu, jest dziewiątka.

  Zobacz też[]

 • snooker
 • bilard
 • Linki zewnętrzne[]

 • www.bestbilliard.com – oficjalne zasady
 • Zasady gry w czternaście plus jeden (ang.) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ósemka (ang. eight ball) – rodzaj gry w bilard dla dwóch graczy, każdy gracz wbija bile swojego koloru (pełne lub połówki) do łuz. Kiedy wbije wszystkie swoje bile, musi wbić czarną bilę oznaczoną numerem 8 do zadeklarowanej łuzy.
  Snooker – gra bilardowa, rozgrywana na stole do bilardu angielskiego (wymiary ok. 3,6 m x 1,8 m), z sześcioma kieszeniami (cztery w rogach oraz dwie znajdujące się w połowie dłuższych band stołu). W grze uczestniczą dwie strony (dwóch zawodników, dwie drużyny).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.