• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Czkałowo

  Przeczytaj także...
  Obwód karagandyjski (kaz: Қарағанды облысы, Qarağandı oblısı) – obwód Kazachstanu. Jego stolicą jest Karaganda, w której mieszka 437000 osób; w całym obwodzie mieszka 1375000 ludzi.Kazachstan, Republika Kazachstanu (kaz. Қазақстан, Қазақстан Республикасы, trl. Ķazaķstan, Ķazaķstan Respublikasy, trb. Kazakstan, Kazakstan Respublikasy; ros. Казахстан, Республика Казахстан trl. Kazahstan, Respublika Kazahstan, trb. Kazachstan, Riespublika Kazachstan) – państwo leżące częściowo w Azji (88% powierzchni) i częściowo w Europie (12% powierzchni – tereny na zachód od rzeki Emba), powstałe w 1991 w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego. Graniczy z następującymi państwami: Chinami (1460 km granicy), Kirgistanem (980 km), Turkmenistanem (380 km), Uzbekistanem (2300 km) oraz Federacją Rosyjską (6467 km). Łączna długość granic Kazachstanu wynosi 12 187 km. Kazachstan ma również dostęp do największego jeziora świata – Morza Kaspijskiego – na długości 2340 km.
  Czkałowo (kaz. i ros. Чкалово) – wieś w północnym Kazachstanie, w obwodzie północnokazachstańskim, w rejonie Tajynsza, siedziba administracyjna okręgu wiejskiego Czkałow (należą do niego także wsie Nowobieriozowka i Pietrowka). W 2009 roku liczyła 3274 mieszkańców.
 • Czkałowo – wieś w Kazachstanie, w obwodzie karagandyjskim, w rejonie Bukar Żyrau
 • Czkałowo – wieś w Kazachstanie, w obwodzie północnokazachstańskim, w rejonie Tajynsza
 • Obwód północnokazachstański (kaz. Солтүстік Қазақстан облысы, ros. Северо-Казахстанская область) – obwód w północnej części Kazachstanu o powierzchni 98040 km² i ludności 665800 mieszkańców. Jego stolicą jest Petropawł. Graniczy od północy z Rosją, od zachodu z obwodem kustanajskim, od wschodu z obwodem pawłodarskim i od południa z obwodem akmolskim. Powierzchnia nizinna (południowa część Niziny Zachodniosyberyjskiej); klimat wybitnie kontynentalny; ważny region rolniczy Kazachstanu; uprawa (głównie na nowiznach zagospodarowanych po 1954) pszenicy i roślin pastewnych; hodowla bydła, owiec, trzody chlewnej; przemysł maszynowy, metalowy, spożywczy, skórzany, odzieżowy, materiałów budowlanych (główny ośrodek przemysłowy Petropawł).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama